Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Nabitá sestava „Miliónu“

Nabitá sestava „Miliónu“
Politicum s Jaroslavem Línkem vítězí v EJC Million - foto: Jana Syručková

EJC Leram Million je tradičně nejbohatším dostihem Evropského poháru žokejů, kde se představí řada koní, jinak běhajících v cizině.

Velká Chuchle – sobota – 16:15 – 7. dostih

EJC Leram Million (lokální Gr.3, 3+, 1400 m, 1.200.000 Kč) 

V minulých letech měl tento dostih ambice stát se prvním black type dostihem v České republice. Startoval v něm třeba Gordon Lord Byron, který býval předním sprinterem v Evropě, nebo řada koní z německé špičky. Dopředu plánovat celou akci bylo letos díky omezením kvůli Covidu 19 obtížnější, navíc se na stejný termín přesunul Listed dostih na stejné distanci 1400 metrů do nedalekých Drážďan. Díky tomu se EJC 2021 nezúčastní někteří z možných žokejů na čele s Bajuržanem Murzabajevem, ale v dostihu je ze zahraničních koní jen jeden slovenský reprezentant. V dostihu ale tradičně startuje řada koní v českém tréninku, kteří jinak běhají v zahraničí. Ti drží kvalitu dostihu vysoko a ne jinak tomu bude i v letošním sedmém ročníku.

 

Václav Luka se svými „Francouzi“

Václav Luka posílá do dostihu trojici svých svěřenců, z nichž jediný, který se dosud ukázal na našich drahách byl Zelote, letos třetí ve Svatováclavské ceně.

Mowaeva se ukazoval dobře již jako dvouletý, kdy skončil čtvrtý v Listed v pařížském Longchamp na 1400 metrů. Tam byl hodně chtivý, proto příště běžel Gr.3 na 1200 metrů, které odvodil, ale v závěru se propadl na pátou příčku, když dostih opanoval jeden z nejlepších dvouletků sezóny Earthlight. I ve třech letech se zaměřil na sprinterské tratě a do tréninku Václava Luky přešel s francouzským ratingem 39 kg, když byl koupen v prodejce za 27.000 €. Premiéru v českém tréninku v říjnu loňského roku proměnil ve vítězství, a protože v dalším startu vyhrál Class 1, jeho rating stoupnul na 42,5 kg, což je na naše poměry velká známka kvality. Na Listed scéně však neuspěl.

Letos absolvoval jen dva starty, když do sezóny vstoupil až začátkem července. Na rozdíl od minulých běhání to nebylo na all weatheru, ale na trávě, která mu ale dřív nedělala problém. Na 1400 metrů ale skončil až sedmý, když na vítězného Heaven Forfenda, nedávno těsně poraženého ve Velké ceně Prahy, ztrácel 4 délky. V Deauvill se pak vrátil na all weather, na úspěšnou distanci 1300 metrů, na níž vyhrál i loňské starty, i do vítězných kolejí. V jeho sedle byl Eddy Hardouin, který s ním vyhrál i loni Class 1 v Chantilly, proto si ho zřejmě jako první volbu vybral Václav Luka.

 

Václav Luka představuje Mowaevu před EJC 2021

Zelote loni na podzim lehce vyhrál dvojkový handicap na 1350 metrů v Cholet, za což dostal francouzský rating 42 kg. Do jara mu ale klesnul na 37 kg a po prodejce, kde byl třetí byl zakoupen za 19.999 €. V tréninku Václav Luky absolvoval tři starty. Ve Francii byl nejlépe šestý, takže jeho tamní známka je aktuálně 36 kg, ale ve Svatováclavské ceně se umístil na slušné třetí příčce, když bylo vidět, že 200 metrů navíc by pro něj bylo lepších. Jeho pojede Gerald Mossé.

 

Václav Luka představuje Zelota před EJC 2021

Salar Island bude mít premiéru nejen v České republice ale i v českém tréninku. Kariéru začal ve dvou letech ve Francii, kde vyhrál Class 2, na konkurenci Prix Robert Papin (Gr.2) však nestačil. Na konci roku se přesunul do Španělska, kde běhal až do letošního léta. Tamní formy se těžko zařazují, ale naposledy běžel ve Francii v prodejce na 1600 metrů, po níž byl zakoupen za 12.550 €. Aktuální francouzský rating 38 kg asi v dostihu nepotvrdil, ale byl chtivější a zkrácení distance může být plusem. Povede ho v Německu působící Holanďan Adrie de Vries.

 

Václav Luka představuje Salar Islanda před EJC 2021

 

Politicum obhajuje, lehké to mít nebude

Z koní běhajících pravidelně na našich drahách se bude Politicum snažit obhájit loňské prvenství. Uvidíme, zda ho Arslagirej Šavujev dokáže dostat do formy jako loni. Před tím se také pravidelně umisťoval mezi špičkou, ale zazářil právě až na EJC. Jeho poslední běhání totiž nejsou nejlepší, ve Svatováclavské ceně byl pátý, na jaře si vedl líp, i když tehdy měl velkého soupeře.

Tím se stal Worth Choice, který v Polsku patřil k lepším koním, ale ne přímo ke špičce. V tréninku Štěpánky Myškové však vyhrál Memoriál Jaroslava Maška, kde mohl těžit z nižší váhy, ale podruhé a výrazněji porazil Politica i ve Sprinterské ceně při derby. Na startovní listině našeho největší klasického sprintu Svatováclavské ceny chyběl, ale týden na to zamířil do největšího německého sprintu Golden Peitsche (Gr.3) v Baden Badenu, kde doběhl na osmém místě.

 

Worth Choice poráží Politica v Maškově memoriálu - foto: Andrea Zavadilová

Jak těžké je uspět mezi německou špičkou si zkusil Jir Sun. Svěřenec Luboše Urbánka měl na jaře výbornou formu a sérii čtyř vítězství zakončil výhrou v největším slovenském sprintu na Turf Gala. V Grosser Preis von LOTTO Hamburg (Gr.3) na derby mítinku doběhl devátý. Zklamáním ale bylo, když ho v Bratislavě porazil Gray Touch, i když ten nosil o 1,5 kg míň. V Bratislavě byla slabší forma a i ve Svatováclavské ceně skončil za očekáváním. Matný výkon podal i ve Svatováclavské ceně, kde šel víc z pozice a v závěru nepředvedl svůj obvyklý finiš.

Druhý ve Svatováclavském ceně skončil Manoamano, který je stále nezvítězivší. Mezi naší špičku však patří k nejlepším a na jaře byl třetí v Gomba handicapu i Memoriálu Jaroslav Maška. Loni byl v šestičlenném poli až pátý, ale nemusela mu tehdy sednout měkčí dráha.

Na startu jsou i dva tříletí. Mandarin byl třetí ve Velké jarní ceně, kde porazil Lailaha. Před tím opanoval předzkoušku Memoriál Václava Michala na 1400 metrů. Nestartoval však od derby, které bylo nad jeho distanční schopnosti.

STARTOVNÍ LISTINY – SOBOTA – VELKÁ CHUCHLE

 

Řekli nám:

Ingrid Janáčkové Koplíková, trenérka Mandarina: „Domluvili jsme se, že po derby mu dáme delší pauzu. Před EJC Million jsme mu chtěli vybrat přípravný dostih, ale nenašli jsme žádný vhodný u nás ani ve Francii, pro jsme ho nasměrovali přímo sem. Konkurence je silná, ale myslím si, že je na tom dobře a neměl by se ztratit.“

Allan Petrlík, trenér Rabbit Breath: „Letos vyhrála tři dvojkové handicapy, tak se jde poměřit s těmi nejlepšími. Nemyslím si, že je to špatná kobyla, mohla by mít šanci dosáhnout na některou z dotací.“  

Luboš Urbánek, trenér Jir Suna a Lailaha: „Jir Sun se dostal mezi elitu sprinterů a on není typickým sprinterem. Nestíhá jít tempem s těmi nejlepšími, aby mu zbyly síly na jeho konec, což se stalo ve Svatováclavské ceně. Tam mu nevyhovovala ani měkčí dráha stejně jako v Hamburku. Teď šel velmi dobou práci a jsem na něj zvědavý, co ukáže na 1400 metrů. To by mu mohlo vyhovovat, když půjde v klidu zezadu, může uplatnit ten svůj závěr. Lailaho mě zklamal v Badenu, kde šel moc aktivně, ale jinak chodí od jara stejně dobře. Při lepším průběhu by mohl být za peníze, může jen překvapit.“

Arslagirej Šavujev, trenér Politica: „Ve Svatováclavské ceně odskočil špatně z boxů a bylo to dost rychlé. Ani mostecká dráha mi moc nevyhovovala. Ve Varech to měl být přípravný dostih, který se ale také moc nepovedl. Teď vypadá, že je ve formě, ale potřeboval by měkčí dráhu.“

Petr Nieslnik, asistent trenéra Manoamano a Donn Clifse: „Manoamano byl měl držet formu ze Svatováclavské ceny. Jemu sedí rychlejší dráhu. Donn Cliffs jde dostih od dostihu nahoru, 1400 metrů by mu mělo vyhovovat, ale jemu by víc sednul těžší terén, je takový silový. S výběrem jezdců jsem spokojený, líp to dopadnout nemohlo, preferuji domácí jezdce, kteří to tady znají. Václav Janáček jel Manoamana již ve Svatováclavské ceně, takže ví, co od něho může čekat.“

Štěpánka Myšková, trenérka Worth Choice: „V Baden Badenu se to moc nepovedlo takticky. Adam Florian to vzal na sebe. Zdálo se mu, že jede moc rychle, proto vzal trochu zpátky a soupeři ho zavřeli. Formu stále drží dobrou, vyhrál jak na 1200 metrů, tak na 1400 metrů, takže s distancí by problém být neměl a vyhovovala by mu rychlejší dráha.“

 

 

Vítězové EJC Leram Million

2015      DASHING HOME              Fabrice Veron                   tr. Arslangirej Šavujev

2016      PRETORIAN                    Jaroslav Línek                   tr. Živa Prunková

2017      ULTIMATE FIGHT             Vincent Cheminaud           tr. Zdeno Koplík

2018      TROIZILET                      Jean-Bernard Eyquem       tr. Václav Luka

2019      ZOCK                              Eduardo Pedroza              tr. Frederic Rossi

2020      POLITICUM                      Jaroslav Línek                  tr. A. Šavujev

(Ondřej Blahník)