Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Nabitá sestava Velké ceny Prahy

Nabitá sestava Velké ceny Prahy
Torque Power s Jaroslavem Línkem obhajuje vítězství ve Velké ceně Prahy - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

V neděli se ve Velké Chuchli odběhne největší milařský dostih sezóny, který nabídne silnou sestavu i se zajímavými českými premianty.

14:40 – 4. dostih – Velká Chuchle

Velká cena Prahy CK Martin Tour (1600 m, 600.000 kč)

V neděli se po sedmi týdnech vrátí dostihový provoz na naší centrální rovinovou dráhu, tedy do Chuchle Areny Praha. Start chuchelského podzimu nabídne dva výrazné vrcholy. Jako první z nich přijde na řadu Velká cena Prahy, tedy největší srovnávací dostih na mílové distanci. Dostih je silně obsazen a na start se postaví dvanáctka soupeřů.

 

Všichni hrají českého premianta

Favoritem dostihu je čerstvý nákup z Francie, který je u hráčů velmi oblíben a podle ukazatelů Tipsportu leží drtivá většina vkladů na něm. Svěřenec Luboše Urbánka Heaven Forfend (Laube) začal kariéru v Británii, kde měl nejvyšší rating 92 lb ve dvou letech, kdy ho Racing Post ohodnotil 94 lb za sedmé místo v Listed v Ascotu, které vyhrál později nejlepší evropský dvouletek Pinatubo. Přestože ve třech letech nebyl hůř jak čtvrtý, jeho výkony měly klesající úroveň. Na konci sezóny měl jen 79 lb a již jako valach byl prodán jen za 4.000 liber. Letos však vyhrál pět ze sedmi startů. Prvních pět absolvoval v Británii prakticky během dvou měsíců. Jeho rating stoupnul ze 75 lb na 82 lb a Racing Post ho ohodnotil i 90 lb. Koncem dubna pak byl prodán za 20.000 liber do Francie. Zde v létě dvakrát běžel v prodejce, vždy vyhrál a vždy měnil majitele. Naposledy ho Lokotrans koupil za 25.555 euro.

První potomkem výborného Frankela, který se představí na českých drahách, je tedy v posledních čtyřech startech neporažen. Je to spíš ofenzivnější kůň, který chodí s blinkry. Minule v Paříži vyhrál na 1400 metrů a vyběhnutá forma odpovídá asi 40,5 kg francouzského ratingu. Jinak běhal hlavně na míli a dal i o něco delší distanc.

 

Torque Power jde na hattrick

Torque Power (Palík) patří od tří let, kdy byl třetí ve Velké jarní ceně, mezi naši nejužší mílařskou šičku. Koneckonců je vítězem posledních dvou ročníků Velké ceny Prahy. Svěřenec Arslangireje Šavujeva sice na první letošní vítězství čeká, ale pravidelně se umísťuje mezi nejlepšími a jeho čas obvykle přichází na podzim. Byl třetí ve Velké dubnové, druhý ve Velké květnové a třetí v Tattersalls Mile o derby. Ve všech těchto dostizích se sešla silná konkurence, ale v Lázeňské míli měl mít lehčí cestu, přesto opět skončil druhý. Nově vybaven blinkry zaváhat trochu na startu. I když pravidelně chodí zezadu, nedokázal stáhnout Orleana, který lehce zvízězil.

„Letos už mu je pět let, ale doufám, že bude mít zas dobrou podzimní formu. V posledním startu mě trochu zklamal. Šel hodně zezadu, karlovarská dráha mu tolik nesedla, má krátký konec. Zkoušeli jsme blinkers, ale ty mu také moc nepomohly,“ říká Arslangirej Šavujev.

Na podzim jde s formou nahoru také jeho tréninkový druh Cape Freedom (Šafář), který před pouhým týdnem suverénně ovládl mosteckou Velkou letní cenu a poprvé letos ukázal formu, s níž loni opanoval EJC Middle. Přestože před dvěma lety koncovkou vyhrál Velkou květnovou, míle pro něj může být kratší. 200 metrů navíc by bylo lepší.

„Poslední start nebyla úplně změna formy, on má v dostizích rád svůj průběh a Jaroslav Línek mu ho poskytl. Distance 1600 metrů při něj nebude problém, už dřív vyhrál Velkou květnovou.“

 

Duo Václava Luky

Billabong Cat (Chaloupka) pravidelně startuje ve Francii, kde sice a jeho tamní handicap 41,5 kg je dokladem vysoké třídy. Ve čtyřech letech za vítězství v handicapu o 52.000 € získal i 46 kg, které pak potvrdil. Loni po zranění absolvoval v tréninku Václava Luky jediný start, kdy byl v létě šestý v Class 2 na 1600 metrů ve Vichy, pak ho skolila nemoc, která loni trápila Lukovi stáje. Letos startoval pětkrát a několikrát se umístil. Má problém s dýcháním, proto chodí dost defenzivně a uplatňuje svoji koncovku. V posledním startu se k ní ale ani nedostal a skončil poslední.

„Je to složitý kůň. Jeden dostih může vyhrát a v dalším nebýt nikde. Záleží, jak mu to sedne. Má dýchací potíže, pokud se trefí do tempa, má závěrečnou čtyřstovku skoro nechytatelnou. V posledním startu se ale něco nepovedlo, prostě nedýchal. Proto jsem do jeho sedla zvolil Jirku Chaloupku z důvodu takového klidu a nadhledu. Je to silná konkurence, ale pokud se všechno povede, může vyhrát,“ říká o něm Václav Luka.

Na startu bude také jeho tréninkový kolega Ophelia’s Aidan (Foret), který každý z pěti letošních startů absolvoval v jiném státě a vždy se vešel mezi pětici nejlepších. V Česku se uvedl blízkou čtvrtou příčkou ve Velké dubnové ceně, přičemž tady narazí na kompletní trojici svých přemožitelů. Pak byl třetí v Ceně Scottish Rifla na Turf Gala v Bratislavě, pátý na derby mítinku ve Varšavě a třetí v handicapu v Düsseldorfu.

„Ophelia’s Aidan je poctivý koník. Přál bych si, aby mu klapnul dostih, protože se to zatím podle mých představ nestalo. Tady Velkou dubnovou odvodil, v Německu to byla velká tlačenice, kde ho masírovali, v Polsku to bylo na hodně hluboké půdě. Přál bych si pro něj klidný průběh a pak může být hodně dobrý.“

 

Sestava je však silná

Rate (Hrouda) na jaře vyhrál Velkou dubnovou cenu před Zariyannkou a Torque Powerem. Svěřenec Dalibora Töröka ale v dalších čtyřech startech podobný výkon nezopakoval. Původ má delší, ale problém dělá jeho temperament. Míle na něj vypadá už krátká. Ve Velké květnové odpadl problém s pulováním, ale závěrem se dostal jen na čtvrtou příčku. Ve vytrvaleckém Zlatém poháru zas byl hektický, přestože ho Michal Hrouda usadil dozadu za koně. Získal tak stejné umístění. Minule si ve Varech v klidu cválal na špici, až do chvíle, než mu to ještě před půlkou dostihu rázným nástupem překazila Imsexyandiknowit. Pak v Memoriál Josefa Dolejšího na 2000 metrů skončil opět čtvrtý, 2 délky za Achird. U něj to bude zas o průběhu.

„Má za sebou těžkou kariéru ve dvou a třech letech a myslím, že už jeho výkonnost není taková. Zkoušeli jsme mu prodloužit distanci. Rychlost ale má a v poctivě rozjetém dostihu by mu míle neměla dělat problém. Tady moc taktizovat nebudeme,“ říká Dalibor Török

Zariyannka (Línek) loni vyhrála Oaks, ale víc jí sednou střední tratě. Sezónu zahájila na Saudi Cupu a běhala i ve Francii, kde má rating 38 kg. Tady bude mít úlevu pro klisny, i když jen kilo. V našem regionu byla druhá ve Velké dubnoví a skončila druhá i v Bratislavě, kde jí to jako koncové klisně nemuselo tolik sednout. Umístění v nabité Ceně Scottish Rifla je tedy cenné, protože vítězný Timemaster potvrdil svoji třídu i doma v Polsku. Porážka od Mo My Dream v Ceně Pat’s Music už tolik ne. Navíc míle pro ni může být krátká.

 

Rate poráží Zariyannku ve Velké dubnové - foto Jana Syručková

Trenér Zdeno Koplík kromě Zariyannky pošle na start také Royal Towna (Koplík), který tu před rokem skončil čtvrtý a naposled dobře zaběhl o slovinském derby dnu. Finišoval totiž třetí v Bratislavské míli. Jeho dcera Ingrid Janáčková Koplíková připravuje Raging Storma (Verner). Ten se letos na dráze ještě neukázal, nicméně loni patři k mílařské špičce, když mimo jiné skončil čtvrtý ve Velké květnové ceně.  

V posledních dvou českých dostizích kategorie Listed obsadili první dvě příčky svěřenci Miroslava Nieslanika. Ze stájové formy tentokrát může těžit Donn Clifs (Zatloukal), který v zimě podával dobré výkony v Itálii a před týdnem se vrátil na dráhu druhým místem v mosteckém dvojkovém handicapu, v němž nosil vysokou váhu. Jeho tréninková kolegyně Achird (Lukášek) letos vyhrála Letní cenu klisen a bude obhajovat druhé místo, které ovšem vybojovala ve výrazně slabší konkurenci.

„Donn Clifs se ukazoval v dobré formě, ale chtěli jsme, aby měl dostih v nohách. Nezbude mu než běhat mezi nejlepšími. Bylo to na 1400 metrů, tohle je míle a on je takový hektičtější. Myslím, že je o něco lepší než Achird, která bude mít úlevu pro klisny. Ale i ona by tam mohla někde být, minule se jí to ve Varech moc nepovedlo, když špatně vytočila oblouk,“ říká asistent trenéra Petr Nieslanik.

Sestavu doplňuje Seasony, který naposled bojoval o vítězství ve dvojkovém handicapu. Do jeho sedla se znovu vyhoupne trenérka Martina Havelková.

STARTOVNÍ LISTINY – VELKÁ CHUCHLE

(Ondřej Blahník, Jaroslav Fabris)