Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Nabitý Kempton a velký handicap ve Wetherby

Nabitý Kempton a velký handicap ve Wetherby

Rozbory tří vrcholů britské překážkové sezóny v Kemptonu a velkého handicapu ve Wetherby.

Druhý svátek vánoční takzvaný Boxing Day je Británii a Irsku tradičně bohatý na dostihy. V Británii se dnes běhá na devíti závodištích, v Irsku na třech. V Leopatrdstownu začíná čtyřdenní Christmas Festival a stejně dlouhý festival v Limericku. O dvoudenním mítinku v Kemptonu se odběhnou vrcholy první části překážkové sezóny. Dnes jsou na programu čtyři dostihy nejvyšší kategorie, z nichž hlavním dostihem je jedna z největších steeplechase britské překážkové sezóny Ladbrokes King George VI Chase. Přikládáme i rozbor zajímavého handicapu ve Wetherby.

Tyto dostihy by měly být v nabídce sázkové kanceláře Tipsport. Fortuna vypsala kurzy na King George VI Chase.

 

13:45 – Kempton

Ladbrokes Long Walk Hurdle (Gd.1, proutěnky, 4800 m)

Prvním velkým dostihem svátečního programu v Kemptonu jsou proutěné překážky na 3 míle a 1 furlong, Long Walk Hurdle. Tato zkouška se běhá tradičně v polovině prosince v Ascotu, letos ale byla přeložena kvůli zmrzlé půdě.

Favoritem je vítěz Long Distance Hurdle CHAMP (2,65:1, uvádíme kurz sponzora dostihu Ladbrokes), když v Newbury odolal mohutné koncovce Paisley Parka (5:1). Ten jako dvojnásobný vítěz by byl jistě nabízen v nižším kurzu, na menší točivé dráze v Kemptonu se mu ale tolik nevěří, i když hlášená měkčí půda by mu mohla pomoci.

Větší důvěru sázejících má jediná klisna v poli Miranda (4:1), která si takhle dlouhou distanci vyzkoušela poprvé právě na místní dráze, když před měsícem tu zvítězila v listed dostihu pro klisny. I když zvítězila působivě o 11 délek, musela porazit pouhé dvě soupeřky a tady jí čeká výrazně silnější konkurence.

Oba dva zbylí soupeři ukázali už značnou třídu na rovině, čeká je ale první vystoupení na takto dlouhé trati. Goshen (4:1) oproti minulosti už vypadá lépe ovladatelný a i výrazně zlepšil skákání, což vyústilo v jistý triumf v Ascot Hurdle. Tady ho ale čeká ještě o kilometr delší distance. S ještě větším nárůstem se musí vyrovnat Not So Sleepy (12:1), který byl zatím známý jako specialista na dvě míle. (Ferdinand Minařík)

STARTOVNÍ LISTINA

 

14:35 – Wetherby

William Hill Rowland Meyrick Handicap Chase (Class 1, steeplechase, 4800 m)

Tak trochu ve stínu špičkových mítinků v Kemptonu a Leopardstownu zústává pondělní nabídka dostihů ve Wetherby. Vrchol odpoledne však slibuje výbornou podívanou. Na startu by se měla objevit sestava, která svojí kvalitou odpovídá dostihu Grade 2.

V čele nabídky britských sázkových kanceláří je Danem Skeltonem připravovaný Shan Blue. Ve Wetherby v říjnu loňském roce předvedl tento kůň svůj nejlepší životní výkon, paradoxně se však tehdy do cíle nedostal. V cílové rovině s dvaceti délkovým náskokem odcházel od poměrně kvalitních soupeřů v třímílové G2 Charlie Hall Chase. Na 3. překážce před koncem, nikým neohrožován, měl však ošklivý pád a bylo po nadějích. Následující dva jarní starty v Cheltenhamu a Aintree byly trochu zklamáním, ale trenér je přesvědčen, že nyní je pravý čas dokončit ve Wetherby rozdělanou práci.

Příznivě zatížen je i progresívní sedmiletý Into Overdrive, který po sérii 4 vítězství skončil před měsícem v Newcastlu v Class 1 handicapu o délku druhý. Jeho přemožitelem nebyl nikdo jiný než favorit zítřejšího vrcholu v Kemptonu L’Homme Presse.  Pravda je, že od vítěze dostával Into Overdrive 26 liber, i tak šlo o velmi kvalitní výkon. Navíc ve Wetherby se mu daří, v říjnu na této dráze v G3 zvítězil.

Stoupající trend mají i výkony sedmiletého Sounds Russian, který při svém posledním startu začátkem prosince skončil čtvrtý ve výborně obsazené Many Clouds Chase v Aintree, necelých 5 délek za vítězem Grand National Noble Yeatsem.

Konzistenci naopak postrádají výkony Hendersonova svěřence, kterým je osmiletý Chantry House. Ve své vrcholné formě získal na jaře 2021 dva G1 triumfy, loňská sezona se mu však nepovedla. Trenér Henderson si jeho přípravu před tou letošní pochvaloval, do Many Clouds Chase odskakoval jako třetí favorit, po chybě na 4. překážce však vysadil svého jezdce Jamese Bowena.

Slušně vypadají také šance nejvíce zatíženého sedmiletého Fanion D’Estruval, kterého připravuje Venetia Williams. Ten má na svém kontě několik dobrých umístění ve kvalitní společnosti. Naposledy startoval koncem listopadu v těžkém handicapu v Newbury, kde na své neoblíbené dobré půdě zpočátku nestíhal, ale v závěru předvedl pěkný progres a skončil sedmý. Vhod mu jistě přijde i pětilibrová úleva jezdkyně.

Vítězství jednoho z pětice zmíněných koní by mě nepřekvapilo. Pokud by vyhrál někdo z ostatních, pak by se jistě o překvapení jednalo. I přesto mají i další účastníci slušnou kvalitu a jistě si najdou své příznivce. Překvapit může jeden z dvojice svěřenců Philipa Hobbse Sporting John a Zanza, ale i po téměř dvouleté pauze se vracející Kalashnikov. Tempa dostihu by se mohli od začátku chopit buď vítěz z roku 2019 Top Ville Ben nebo Aye Right.

Nejméně zatíženým koněm a současně největším outsiderem je Windsor Avenue, ale i ten má na svém kontě řadu dobrých umístění, loni v lednu dokázal opanovat kvalitně obsazený Listed Handicap v Doncasteru a absolvoval vydařenou přípravu, když v již zmiňovaném handicapu v Newcastlu skončil blízko čtvrtý za L’Homme Presse a Into Overdrive.

Tipařův verdikt: Ve výborně obsazeném handicapu je velmi obtížné tipovat. Myslím, že šance prvních pěti ze sázkové nabídky jsou velmi vyrovnané, proto tentokrát vynechám favorita, u kterého vidím řadu otazníků (vytrvalost?, start po delší pauze, lehčí zranění, které opozdilo start do sezony). I proto dám ještě jednu šanci koni, který má podle mě nejvyšší třídu v poli. Pokud měl CHANTRY HOUSE skutečně vydařenou přípravu a vrátil se do formy z jara 2021, věřím, že by mohl skórovat. (Eduard Němeček)

Tip: Chantry House – Fanion D’Estruval – Sounds Russian

STARTOVNÍ LISTINA

 

14:55 - Kempton

Ladbrokes Christmas Hurdle (Gd.1, proutěnky, 3200 m)

V jednom z vrcholů pondělního odpoledne v Kemptonu se představí největší hvězda překážkového sportu současnosti, kterou nepochybně je pětiletý svěřenec Nickyho Hendersona Constitution Hill. Ve svých dosavadních čtyřech startech nad proutěnými překážkami nepoznal tento kůň hořkost porážky a co víc, své soupeře porazil v součtu a neuvěřitelných 60 délek. Po úvodním vítězství v Class 3 v Sandownu počátkem prosince loňského roku byl dále směřován už jen do dostihů nejvyšší kategorie, které opanoval s absolutní suverenitou. V Supreme v Cheltenhamu nadělil Jonbonovi 22 délek a při posledním startu na konci listopadu v Newcastlu byla další jeho stájová kolegyně Epatante vzdálena 12 délek. Pokud se nestane něco nepředvídatelného, pak otázka nezní jestli Constitution Hill vyhraje, ale kolik délek za ním dokončí dostih jeho soupeři.

Opozici vede právě Epatante, neuvěřitelně konzistentní  osmiletá klisna, která ve svých devatenácti životních startech jedenáctkrát zvítězila, čtyřikrát obsadila 2. a třikrát 3. místo. Pouze jednou (v březnu 2019 v Cheltenhamu) skončila bez dotace devátá. Sedm z jejích jedenácti vítězství se odehrálo na nejvyšší scéně.

I další dva účastníci dokázali v minulosti vyhrát Grade 1. Již desetiletý spolehlivý  Sceau Royal má letos na svém kontě listopadové vítězství právě v Kemptonu v Listed a ani jeho poslední vystoupení v G 2 ve Wincantonu, kde ho porazil  progresívní Nichollsův Knappers Hill, nebylo špatné.

Výbornou rovinovou třídou disponuje šestiletý Metier, který nejlepší výkony podává na měkké půdě, tak jako  při svém  posledním vystoupení, kdy  počátkem listopadu v Doncasteru ovládl kvalitně obsazený rovinový dvojkový handicap. Déšť, který v posledních dnech dorazil do Kemptonu by mu tak mohl jít k duhu.

Největším outsiderem je sedmiletý Highway One O Two, který koncem října zadrženě vyhrál dvojkový handicap v Ascotu, tentokrát však bude čelit mnohem těžší konkurenci.

Tipařův verdikt: Na vítěze nelze tipovat nikoho jiného než CONSTITUTION HILLa, souboj o druhé místo mezi třemi kvalitními koňmi by však mohl být napínavý. Trenér Henderson upozorňuje na výbornou formu Epatante, s měkkou půdou by mohly stoupat šance Metiera. (Eduard Němeček))

Tip: Constitution Hill – Epatante – Metier

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:30 – Kempton

Ladbrokes King George VI Chase (Gd. 1, steeolechase, 4800 m)

1 AHOY SENOR – Před rokem ho zde mezi nováčky jistě porazil Bravemansgame, ale na jaře mu porážku vrátil na jeho oblíbené dráze v Aintree, kde na něj nestačil ani jeho přemožitel z Cheltenhamu L’Homme Presse. Do nové sezóny však nevstoupil nejlíp a i v Many Clouds Chase v Aintree byl až třetí.

2 BRAVEMANSGAME – Výborný skokan, který zde před rokem opanoval dostih nováčků. Z Cheltenham Festivalu ho však Paul Nicholls škrtal kvůli příliš měkké půdě a následně v Aintree nijak neoslnil. Do sezóny však vstoupil s přehledem v Charlie Hall Chase a Paul Nicholls slavil vítězství v polovině z posledních deseti ročníků.

3 ELDORADO ALLEN – Začínal na krátkých distancích, ale v únoru vyhrál Denman Chase na 4700 metrů. V Charlie Hall Chase na Bravemansgama ztrácel 3 ½ délky, ale nesl o 1,3 kg víc. Druhý byl i v Betfair Chase v Haydocku, kde pro něj byla půda příliš měkká. Mohl by zde překvapit, ale potřeboval by rychlejší podklad.

4 ENVOI ALLEN – Zlom v jeho kariéře nastal po přechodu k Henrymu de Bromheadovi, když po mediální aféře přišel Gordon Elliott o licenci. Jeho neporazitelnost čítající 12 vítězství skončila pádem v Marsh Novices‘ Chase na Cheltenham Festivalu a v Punchestownu byl zadržen kvůli vlasové zlomenině. Loni opět do sezóny vstoupil ve velkém stylu, ale v John Durkan Memorialu skončil až šestý. Trenér reagoval zkrácením na 2 míle, na nichž sice loni vyhrál na vánočním mítinku v Leopardstownu, ale v jarních vrcholech byl vždy s odstupem třetí. Do nové sezóny však opět vstoupil vítězně, když v Down Royal porazil slušnou konkurenci a návrat na 3 míle mu vyloženě sednul.

5 FRODON – Tento dostih vyhrál před dvěma lety. Potřebuje klid na špici, což se mu loni nepovedlo. To je u něj zásadní. Ideální průběh měl při vstupu do sezóny, kdy lehce vyhrál handicap s ratingem 158 lb, ale v Betfair Chase, kde nakonec skončil třetí, měl od začátku taktovku někdo jiný.  

6 HITMAN – Loni běhal solidně i na 2 mílích, na jaře se druhým místem v Marsh Chase vrátil na 4000 metrů. V Aintree v sezónním debutu těsně prohrál jen díky vysoké váze, v Haydocku si však s ratingem 160 lb poradil přesvědčivě. Bylo to ale jen na distanci 4300 metrů, a přestože Kempton je rychlá dráha, přeci jen musí potvrdit, že zvládne 3 míle, zvlášť když bude měkká půda.

7 L'HOMME PRESSE – Minulou sezónu si mezi nováčky vedl suverénně a v Brown Advisory Novices' Chase na Cheltenham Festivalu jistě porazil Ahoy Senora. Ten mu porážku vrátil v Aintree, ale tam se již na něj mohla projevit náročná sezóna. Do té nové vstoupil vítězně v handicapu v Newcastlu, kde nastoupil s ratingem 164 lb. Kempton nemusí být vyloženě dráha pro něj, ale výrazně mu pomůže měkký podklad.

8 MILLERS BANK – Na jaře v Aintree uspěl mezi nováčky a i poslední dvě druhá místa jsou solidní. Přeci jen to ale nebylo v tak silné konkurenci a jeho parketou dosud byly dostihy na 4000 metrů. V jediném startu na 3 míle neuspěl.

9 ROYALE PAGAILLE – Po delší době se dočká oblíbené měkké půdy, na níž v únoru obhájil prvenství v Peter Marsh Handicap Chase v Haydocku s ratingem 163 lb. V Kemptonu vyhrál před dvěma lety a vypadá to, že rovné dráhy jsou pro něj lepší než Cheltenham, kde byl na jaře pátý v Gold Cupu. Otázkou je první start v sezóně, když příprava do nové sezóny se prý přibrzdila.

Tipařův verdikt: Bavemansgame již ukázal, že to v Kemptonu umí a do sezóny vstoupil v dobré formě. Měkká půda však nahrává L’Homme Presse, jenž zas ale nemusí být typem na tuto dráhu. Ta by mohla být ideální pro ENVOI ALLENa, který by asi ocenil o něco rychlejší podklad, ale v kariéře má i výhru na „heavy“ a v Down Royal porazil silnou sestavu. Na měkké půdě se nesmí zapomínat ani na Royale Pagaille, který ve vyšším kurzu může být dobrou sázkou na umístění. (Ondřej Blahník)

STARTOVNÍ LISTINA

Envoi Allen - Fortuna 6,5:1 - nejlepší kurz na trhu