Nagano Gold poběží opět doma

Nagano Gold s Vincentem Cheminaudem vítězí ve Velké varšavské - foto: Dawid Tomiczek (eqisphoto.pl)

Dvojnásobný kůň roku se po čtyřech letech, kdy běhal velké dostihy v Evropě, vrací na domácí půdu jako hlavní hvězda EJC 2021.

Velká Chuchle – sobota – 16:50 – 8. dostih

Hrubymoving EJC LONG - 43. Velká cena českého turfu

(lokální Listed, 3+, 2400 m, 600 000 Kč)

Hvězda se vrací domů

Nagano Gold patří mezi několik koní v českém tréninku, kteří dokázali uspět mezi evropskou špičkou. Sympatické je, že kariéru začínal u nás a už jako dvouletý se účastnil Evropského poháru žokejů. Naposledy jsme ho ale na našich drahách viděli v roce 2017, kdy vyhrál St Leger se sedmnáctiletým Davidem Liškou, když před tím přešel od Grzegorze Wroblewskiho do tréninku Václava Luky.

Ten s reprezentantem Syndikátu V3J v dalších letech mířil výhradně do zahraničí, především Francie. Tam sice dosáhl jen na dvojici Listed vítězství, ale jeho největší úspěchy jsou druhá místa v Hardwicke Stakes (Gr.2) v Ascotu a v Grand Prix de Saint-Cloud, kde mu úspěch v Gr.1 utekl jen o krk. V obou případech byl v jeho sedle Christophe Soumillon, který si s temperamentním hnědákem, který v dostihu potřebuje ten správný průběh, dokáže nejlíp poradit.

Nagano Gold s Christophem Soumillonem útočí na vítěze Coronation Cupu Defoe v Hardwicke Stakes 2019

Letos se mu již nedařilo tak, jak jsme od něj zvyklí. Důvodem byl již začátek sezóny, kdy nenastoupil do plánovaného Listed a v dalších dvou stratech se střetl v právě v tom dostihu rozběhanými soupeři, mezi nimiž byl i loni druhý v Prix de l’Arc de Triomphe In Swoop. Zde navíc doplácel na výrazně pomalá tempa dostihu, která jsou pro něj nevýhodou. V Grand Prix de Saint-Cloud zas ztratil již na startu a s Vincentem Cheminaudem manko během dostihu nestáhl a v rovině porazil jen jednoho soupeře, což byl letošní německý Gr.2 vítěz Kaspar.

Jeho tým ho v dalších startech nasměroval na supervytrvalecké distance. V Listed v Deauville si vyzkoušel 3000 metrů, kde se do jeho sedla opět vrátil „Sumi“. Tam prohrál jen o ½ délky, když se vítězný Brokeback Mountain provlékl po bariéře, zatímco Nagano Gold byl vyvezen na začátku roviny a naběhal víc metrů.

Svého přemožitele ale neporazil ani v dalším startu, kde v Prix Gladiateur (Gr.3) na 3100 metrů obsadili jen čtvrté a páté místo. Ani tam nebyl průběh nejrychlejší a uspěli koně z čela dostihu. Nagano Gold sice zaběhl závěrečnou čtyřstovku rychleji než v minulém dostihu, přesto se asi od něj čekalo víc. Jeho francouzský rating má také klesající hodnotu. V nejlepší formě dosáhl na 52,5 kg, nyní již má handicap jen 46 kg. V sedmi letech již nedosahuje takových výkonů jako v minulých letech, přesto je to na naše poměry velmi dobrá známka, s níž si stále drží pozici aktuálně nejlepšího českého koně a české publikum se těší, až ho opět uvidí.

Václav Luka mu do sedla vybral francouzskou žokejskou legendu Geralda Mossého, který letos ve svých 54 letech nasbíral 13 vítězství na black type scéně, včetně dvou Gr.1 triumfů se Skalettim.  Navíc dráhu ve Velké Chuchli zná z EJC 2016, kdy EJC Long vyhrál s Always On Sunday, a před třemi lety jel ve Francii i Nagano Golda.

Aby nedoplatil na pomalé tempo, posílá Syndikát V3J do dostihu i Premier Liona, který by se měl starat o tempo. Ten má francouzský rating jen 32 kg, ale v létě ve Vichy obstál v konkurenci koní, kteří měli o několik kilo víc. Vítěz Zlatého poháru 2019 v Chuchli si již roli vodiče pro Nagano Golda vyzkoušel, ale francouzská špička koně jeho kvalit na čele dostihu tolik nerespektovala a svůj účel to tedy splnilo jen částečně. Porovnání jeho aktuální formy s českou špičkou poslouží druhé místo v letošním Zlatém poháru, kdy skončil druhý 3 ½ délky za momentálně zraněným Grigri De Lancrayem.

Václav Luka představuje Nagano Golda a Premier Liona před EJC 2021

„Naganovi“ vyzyvatelé

Mezi hlavní adepty na zaváhání Nagano Golda patří svěřenec Jiřího Chaloupky Cote Jardin. Loni byl druhý v St Legeru a letos šel ještě nahoru.  Běhal výhradně ve Francii, kde vlastní rating 36 kg. Vyhrál tam trojici provinčních dostihů, naposledy před dvěma týdny dostih na 2600 metrů v Marseille-Borely, kde neměl se soupeři problém a dostih ho tedy nemusel moc unavit. Hodnotnější asi bylo jeho čtvrté místo z dvojkového handicapu na 3000 metrů ve Vichy, kde na vítězného Babble Smarta ztrácel 2 ½ délky. Ten nosil o 1,5 kg víc a za výhru dostal rating 40 kg, nyní již však má 46,5 kg, protože vyhrál Prix Gladiateur (Gr.3) na 3100 metrů, kde byl pátý Nagano Gold.

Jiří Chaloupka a majitel Josef Zeithamer představují Cote Jardina před EJC 2021

Wellunca loni vyhrála EJC Cenu Hrubymoving Transport, která byla loni v programu Evropského poháru žokejů jako dostih pro klisny na 2200 metrů. Na závěr sezóny přidala třetí místo v maďarském St Legeru. Letos na jaře neměla stáj formu a i při druhém startu v Memoriálu Josefa Dolejšího ve Varech skončila poslední, když běžela po dvou měsíční pauze. Návrat do formy ukázala vítězstvím na stejném závodišti koncem srpna a další progres by jí mohl posunou mezi nejlepší i tady.

Darkolva patří dlouhodobě k naší vytrvalecké špičce. Před dvěma lety byl v tohle dostihu druhý. Letos na jaře jako celá stáj hledal formu, ale o derby překvapil druhým místem na pro něj netypicky krátké distanci v Tattersalls Mile, kde se v pomalu rozjetém dostihu chopil tempa. V Maďarsku s ním ale Jan Verner nasadil až moc ofenzivní taktiku, kdy před maďarskou špičkou vedl o několik délek, aby v rovině klesl na šestou příčku. Víc se od něj čekalo i ve Velké letní ceně v Mostě, kterou vyhrál v roce 2018 a loni v ní byl třetí. Letos stačil jen na čtvrté místo. Před týdnem se rozběhal ve Slušovicích, kde si udělal dostih pro sebe a jistě porazil koncem jsoucí Imsexyandiknowit, která na menší dráze útočila moc zezadu. Loni byla třetí v EJC Ceně Hrubymoving Transport.

Wellunca vyhrává EJC Ceně Hrubymoving Transport – foto Jana Syručková

Řekli nám:

Hana Kabelková, trenérka Welluncy: „Poslední start jí ještě zvednul, zdá se být ve velké pohodě. Našim koním tradičně graduje forma na podzim, ale loni na EJC vyhrála jen dostih klisen, v této konkurenci vidím ambice střízlivě. Nagano Gold je kůň jiné kategorie.“

Radek Holčák, trenér Darkolvy: "Poslední start byl jako příprava, která mu měla pomoci hlavně psychicky. Je to starší kůň, který stále běhá mezi špičkou a pravidelně se umísťuje, ale potřeboval dostat zpruhu, což se vítězstvím ve Slušovicích povedlo. Dostih je kvalitně obsazen, ale i my jsme dobře připraveni.“