Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

„Nagano“ má plán, Ignacius Reilly letos skončil

„Nagano“ má plán, Ignacius Reilly letos skončil
Nagano Gold s Vincentem Cheminaudem vítězí ve Velké varšavské - foto: Dawid Tomiczek (eqisphoto.pl)

Aktuálně nejlepší kůň v českém tréninku se etabloval na supervytrvaleckých tratích, ale jeho stájového kolegu už letos neuvidíme.

Nagano Gold je stále naším nejlepším koněm, přestože jeho letošní výkony zaostávají za těmi z minulých let. Také mu je již 7 let. Francouzský rating 52,5 kg, který dostal za druhé místo v Hardwicke Stakes 2019 a držel si ho skoro celou loňskou sezónu, kdy byl těsně druhý v Grand Prix de Saint Cloud a třetí v předzkoušce „Arc“ Prix Foy, postupně klesl na 47 kg.

Důvodem byl již začátek sezóny, kdy nenastoupil do plánovaného Listed a v dalších dvou stratech se střetl v právě v tomto dostihu rozběhanými soupeři, mezi nimiž byl i loni druhý v Prix de l’Arc de Triomphe In Swoop. Zde navíc doplácel na výrazně pomalá tempa dostihu, která jsou pro něj nevýhodou. V Grand Prix de Saint-Cloud zas ztratil již na startu a s Vincentem Cheminaudem manko během dostihu nestáhl a v rovině porazil jen jednoho soupeře, což byl letošní německý Gr.2 vítěz Kaspar.

Jeho tým ho tedy zkusil na supervytrvalecké distanci, na níž nebývá taková konkurence. V Prix du Carrousel (Listed), kde se do jeho sedla vrátil Christophe Soumillon a skoro se jim podařilo vyhrát.

Trenér Václav Luka tento výkon hodnotil: „Je to bourák. Dostih se pro nás nevyvíjel dobře, Soumillon říkal, že za normálních okolností by asi neprohrál, oproti vítězi naběhal o 13 metrů navíc. V oblouku ho vyvezl Night Toronado ve chvíli, kdy ještě nechtěl finišovat a vítěz se protáhl po bariéře. Poprvé běžel na takhle dlouhé distanci a absolvoval dostih se ctí. Ukázal, že pořád do té širší špičky patří a může mít teď další disciplínu. V jeho věku stále nepatří do starého železa, kdyby s ním Cheminaud nejel v Grand Prix de Saint-Cloud tak zezadu, myslím, že mohl být i tam do pátého místa.“

Supervytrvalecký test Nagano Gold zvládl. Václav Luka nastínil, jaké by mohly být jeho další kroky: „Naskýtá se varianta, že zůstane spíš na supervytrvaleckých tratích, kde ta konkurence je jiná. Kdybych měl volnou ruku, Listed na 2400 metrů by si vyhrál určitě. Měl bych pro něj vyhlédnuté Listed v Saint-Cloud na 2400 metrů, tam si myslím, že by neprohrál. Ale zdá se logičtější jít v tuhle chvíli supervytrvaleckou cestou a etablovat se na těchto tratích, když se na nich teď uchytil. Variantou je 5. září Prix Gladiateur, Gr.3 na 3100 metrů.“

Nagano Gold je nyní hlášen Prix Gadiateur (Gr.3) na 3100 metrů, která je v ParisLongcham na programu spolu s Prix Moulin de Longchamp (Gr.1) a dalšími třemi Gr.3. Na přihláškách je nejlépe hodnoceným koněm loni třetí z Prix du Cadran Call The Wind, který ale od své neúspěšné obhajoby Red Sea Turf Handicapu na Saudi Cupu nestartoval. Dalšími soupeři mohou být nedávná Gr.2 vítězka Valia, loni druhá v Prix Royal-Oak, nebo dosud neporažený Big Five, naposledy vítězný v Listed na 3000 metrů.

Zmiňované Listed na 2400 metrů v Saint-Cloud by byla Prix Turenne 10. září. Podle úspěchu v dalším startu se pravděpodobně rozhodne, kam budou směřovat další kroky Nagano Golda. Zda za obhajobou Wielka Warszawske nebo do Prix du Cadran (G.1) na 4000 metrů, která se běží v rámci Arc mítinku a kam je hlášen i loni v tomto dostihu pátý Cacophonous.

 

Jiný osud čeká jeho stájového kolegu. Ignacius Reilly, za nímž stojí stejní majitelé Syndikátu V3J, přestože Nagano Gold je díky francouzským startům registrován už jen na Václava Luku staršího, již do konce roku nevyběhne.

 „Ignacius Reilly není zdravotně v pořádku, je indisponován. Letos se na dráze neukáže, tuto sezónu ale zůstane neporažený, což také má své kouzlo. Chtěl bych, aby se v plné kráse vrátil příští rok,“ vysvětluje Václav Luka.

 

Ignacius Reilly vítězí v Tattersalls Mile – foto Jana Syručková

(Ondřej Blahník)