Návštěva Jackdaws Castle, moderního tréninkového centra rodiny O‘Neillů

Přinášíme reportáž z tréninkové centrály Jackdaws Castle, kde své svěřence připravují Jonjo a AJ O’Neillovi.
Reportáž Jaroslava Fabrise
Tento týden se u nás konají dostihy pouze v Brně, takže jsem našel trochu času, abych se ještě jednou vrátil k březnové návštěvě Anglii. Jejím hlavním cílem byl Cheltenhamský Festival, ale u této příležitosti jsem se s dalšími třemi členy naší „československé ekipy“ podíval také do tréninkové centrály, kde své svěřence připravují Jonjo a AJ O’Neillovi. Za zprostředkování této návštěvy patří dík kamarádovi Adamu Tlukovi, který v Anglii vedle studia na vysoké škole sbírá zkušenosti právě ve stájích rodiny O’Neillů. Že se jedná o nevšední zážitek, napovídá skutečnost, že pokud stáje navštívíte v rámci oficiální „stable tour“, zaplatíte 250 liber za osobu.

pohled na areál Jackdaws Castle, foto: Jaroslav Fabris
Po celém areálu nás osobně provedl Jonjo O’Neill, tedy jedna z velkých osobností britského turfu. Úspěchy sbíral už jako žokej, když dvakrát vyhrál překážkový šampionát i Cheltenham Gold Cup. Jeho životním koněm byla výborná Dawn Run. S ní totiž vedle Gold Cupu triumfoval také v Champion Hurdle, přičemž žádný jiný kůň na tento double nedosáhl. Je tedy označována za nejlepší klisnu v historii překážkových dostihů. O tom koneckonců svědčí i socha, kterou mají Dawn Run s Jonjo O’Neillem nad cheltenhamským paddockem.
Po konci jezdecké kariéry v polovině 80. let se Jonjo O’Neill začal věnovat trénování, přičemž většinu úspěchů získal po roce 2001, kdy se přestěhoval na Jackdaws Castle. Toto tréninkové středisko se nachází nedaleko cheltenhamského závodiště, které je vzdáleno zhruba 25 minut jízdy. Vybudováno bylo na počátku 90. let a nejprve ho obýval David Nicholson, který tam před odchodem do důchodu dvakrát slavil titul šampióna trenérů.

koně využívají také bazén, foto: Jaroslav Fabris
Největší O’Neillovi trenérské úspěchy jsou spojeny se slavnými zelenozlatými barvami JP McManuse. Vypíchnout je třeba především vítězství Don’t Push Ita v Grand National 2010 a o dva roky čerstvější úspěch Synchroniseda v Cheltenham Gold Cupu. Největších O’Neillovy trenérské úspěchy, mezi něž patří i 27 vítězství na Cheltenhamském Festivalu, jsou zaznamenány na cedulích za vstupní branou. Z nich je sice patrné, že v posledních letech přibývají pomalejším tempem, nicméně to by se mohlo v blízké budoucnosti změnit. Stáj totiž v posledních letech výrazně investuje do mladých koní.

cedule připomínající největší úspěchy O'Neill racing, foto: Jaroslav Fabris
Před aktuální sezónou navíc třiasedmdesátiletý Jonjo O’Neill povýšil svého mladšího syna AJ-e do pozici „spolutrenéra“. Šestadvacetiletý AJ vyhrál 13 dostihů jako amatér a dosud působil na pozici asistenta, přičemž se soustředil především na vyhledávání mladých koní na dražbách. Končící sezóna zaznačila vzestupný trend O’Neill racing. Zatímco před rokem Jonjo O’Neill obsadil v trenérském šampionátu třináctou příčku, těsně před koncem aktuální sezóny mu v tandemu se synem patří osmá pozice.
Do rodinného týmu patří také starší bratr AJ-e Jonjo O’Neill junior, který patří k širší jezdecké špičce. Na letošním Cheltenhamského Festivalu slavil dvojici vítězství včetně senzačního úspěchu v Triumph Hurdle, do nichž jím vedený Poniros odskakoval s kurzem 101:1. Rodinné stáji ovšem největší mítink sezóny mnoho radosti nepřinesl. Favorizovaný Johnnywho v amatérském handicapu sahal po vítězství, ale nakonec byl poražen rozdílem krku. Ještě výrazně smutnější osud potkal Springwell Baye. Nejlépe hodnocený kůň stáje totiž na festivalu utrpěl fatální zranění.

elektronická tabule s rozpisem lotů, foto: Jaroslav Fabris
Jackdaws Castle je v propagačních materiálech označován za jednu z nejlepších tréninkových centrál v Evropě, což zřejmě není nijak přehnané tvrzení. V uzavřeném areálu o rozloze 500 akrů, tedy přes 200 hektarů, se totiž nachází tři travnaté cvalové dráhy, dvě all-weather dráhy i desítky překážek nejrůznějších druhů. Zvlášť za nepříznivého počasí dobře poslouží hala o rozměrech zhruba 60 x 30 metrů. Kromě čtyř kolotočů využívají koně, kterých je zde ustájeno kolem 120, také bazén a solárium.
Na Jackdaws Castle je výborně postaráno nejen o koně, ale i o majitele. Majitelům je totiž vyhrazena prostorná místnost s balkonem, který nabízí výhled do prostoru stájí. Neméně zajímavý je každopádně také samotný interiér „owners suite“. Naleznete v ní totiž řadu trofejí, fotografií i dalších exponátů, které připomínají největší jezdecké a trenérské úspěchy Jonjo O’Neilla. Pozvání do těchto prostor spojené na tradiční anglickou snídani ještě umocnilo výborný dojem z celé návštěvy. Pro movitější majitele je k dispozici dokonce i heliport, který využívá především JP McManus.

pohled do zázemí pro majitele, foto: Jaroslav Fabris