Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Nedělní pařížská lahůdka

Nedělní pařížská lahůdka

Vrcholem nedělního programu na pařížském závodišti v Longchamp bude Prix Du Moulin De Longchamp.  

Blog Eduarda Němečka

Neděle – 15:48 – ParisLongchamp

Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1, 1600 m)

Občas se mi stává, že při pohledu na startovní listinu nějakého dostihu vnímám příjemný pocit, který naznačuje, že by mohlo jít o skvělou podívanou. Není to příliš často, většinou se to týká kvalitně obsazených dostihů nejvyšší kategorie, ve kterých běží některý z mých oblíbenců.  Když jsem po středečním škrtání viděl startovní listinu pařížského mílového vrcholu, tento pocit se dostavil prakticky okamžitě. Dostihu by se totiž mělo účastnit celkem pět vítězů nejvyšší kategorie.

 Paradoxně jednoznačným favoritem je kůň, který zatím žádný dostih Gr.1 neběžel.  Tímto koněm je prozatím v kariéře neporažený tříletý Baaeed z lotu Williama Haggase. Tento potomek skvělého plemeníka Sea The Stars zahájil svoji kariéru letos začátkem června jistým vítězstvím mílového maiden v Leicestru (class 4). Dvanáct dní nato deklasoval soupeře v menší mílové zkoušce v Newmarketu (class 4) a v podobném duchu se odehrály i jeho další dva starty v silnější konkurenci. Na Festivalu v Newmarketu vyhrál Listed na rychlé dráze, 3 týdny poté ovládl Gr.3 v Goodwoodu, tentokrát na good to soft. Obě tato vítězství byla hodnocena jako impresivní. V Paříži by se měl představit poprvé na nejvyšší scéně a poprvé proti starším soupeřům.

Jeho hlavním vyzyvatelem by měl být další tříletý hřebec Poetic Flare. Pro vítěze newmarketských 2000 Guineas by to měl být od 11. dubna již letošní osmý start. Na svém kontě má letos 3 vítězství, 3 druhá místa, takže pouze jeho vystoupení ve francouzské jarní klasice, kdy v Longchamp na měkké půdě dokončil 2 a 1/4 délky za vítězným St Mark’s Basilika šestý, je možno hodnotit jako nevydařené. Právě měkčí půda je nejspíše jedinou menší slabinou tohoto skvělého, konzistentního a velmi odolného tříletka. Jeho vítězství v St James’s Palace Stakes v polovině června v Ascotu nebo krásný souboj s Palacem Pierem v Deauville v polovině srpna patří k tomu nejlepšímu, co bylo letos na mílové distanci v Evropě k vidění.

Aidan O’Brien posílá do boje dva čtyřleté mílaře. Nejlepším letošním výsledkem Lope Y Fernandeze je druhé místo (za Palacem Pierem) v Queen Anne Stakes v červnu v Ascotu. Loni dokázal tento hřebec vybojovat třetí místo v Breeders‘ Cup Mile v Keenlandu. Tento dostih počátkem listopadu překvapivě vyhrál Order of Australia a O’Brienovci tehdy doběhem 1-3 deklasovali americkou mílařskou elitu na její vlastní půdě. Order of Australia se letos rozjížděl pomaleji. Možným důvodem mohl být náročný program z konce minulého roku, kdy kromě vítězství v USA získal ještě šesté místo v prosinci v Hongkongu.  V červnu už ale vyhrál Gr.2 na 1400 m v Curragh, v červenci doběhl v Sussex Stakes v Goodwoodu na své neoblíbené měkké půdě pátý, necelé 3 délky za Poetic Flare, a ve zlepšení pokračoval i v již zmiňovaném Prix de Jacques le Marois v Deauville, kdy byl úžasnému souboji mezi Poetic Flare a Palace Pier vzdálen na třetím místě už jen 2 délky.

Velmi optimistické hlasy se ozývají z realizačního týmu další ostrovní účastnice a současně další Gr.1 vítězky, tříleté Snow Lantern, která počátkem července upoutala krásnou koncovkou a přesvědčivým vítězstvím v prestižních Falmouth Stakes v Newmarketu. Tam za ní zůstala skvělá konkurence v podobě Gr.1 vítězek Mother Earth, Alcohol Free či Lady Bowthorpe.

Sestavu v Longchamp doplňují ještě další tři kvalitní účastníci, kterým však bude k tomu, aby mohli pomýšlet na úspěch v tak silné konkurenci trochu třídy nejspíš chybět.

Čtyřletý godolphinský Victor Ludorum připravovaný ve Francii A. Fabrem má na svém kontě také Gr.1 vítězství. Uspěl totiž v loňském francouzském ekvivalentu jarní klasiky Poule D’Essai des Poulains.

Letošní francouzskou jarní klasiku pro klisny ovládla v Longchamp Coeursamba. Na tento výkon, kterým odsunula na 2. místo skvělou Mother Earth, zatím ale nedokázala navázat. Pravděpodobně by ocenila měkčí půdu, na kterou to ale v neděli zatím nevypadá.

Poslední účastnicí je německá Novemba, která na konci května zdemolovala konkurenci v německé Jarní ceně klisen v Düsseldorfu. Pak navzdory těžké půdě zaběhla dobře v Coronation Stakes v Ascotu, ale naposledy zklamala 11. místem v Prix Rothschild (Gr.1) v Deauville 3. srpna.

Verdikt: Hlavními protagonisty by měli být Baaeed a Poetic Flare. Rozum by napovídal zvolit na nejvyšší scéně i proti starším koním prověřeného Poetic Flare. Jeho náročný program ho však musí dříve nebo později unavit. A navíc při rozhodování to vždy není jenom o rozumu, takže se přikloním na stranu neporaženého Baaeeda s vírou, že by se opravdu mohla zrodit nová mílařská hvězda. Do boje o přední příčky však jistě mohou zasáhnout i Snow Lantern nebo Order of Australia, kteří už dokázali, že při troše štěstí, vyhovující půdě a příznivém průběhu dostihu, jsou schopni i v tak kvalitní konkurenci uspět.