Ondřej Blahník: Cotswold Chase v Sandownu

Předzkouška Cheltenham Gold Cupu se po zrušení dostihů minulý týden v Cheltenhamu se odběhne v Sandownu.

Dva hlavní dostihy z cheltenhamského programu, který měl proběhnout před týdnem a byl kvůli promáčené dráze zrušen, měly být odběhnuty dnes na náhradních drahách. Cleeve Hurdle ve Wetherby a Cotswold Chase v Sandownu. Ani teď to však díky počasí nebylo jednoduché. Na obou závodištích hodně pršelo a dráhy označené jako hluboké prošli dnes ráno inspekcí. Již před tím se musel upravovat program mítinků. V Sandownu na tom byla hůř dráha pro proutěnkáře, proto program čítá jen steeplechase. Ve Wetherby měly být v programu jen proutěnky. Wetherby ale inspekcí v 9 hodin našeho času neprošlo.

Měl jsem ve Wetherby vyhlédnutý jeden tip, ale nakonec tu mám jen tip na Cotswold Chase v Sandownu.

NATIVE RIVER    V   5,5:1

Sandown – 15:20 – 3. dostih - Virgin Bet Cotswold Chase – 4800 m

Tipsport   1 bod

Na startu jsou všichni hráči, co měli být před týdnem v Cheltenhamu, dráha v Sandownu však může lecos změnit. S touto dráhou nemá většina ze šesti účastníků takové zkušenosti.

Nejlíp si na ní vedl Bristol De Mai, který tu běžel třikrát a postupně obsadil třetí, druhé a první místo. To bylo před pěti lety, kdy vyhrál Scilly Isles Novices' Chase na 4000 metrů. Určitě mu sedne jeho oblíbená hluboká dráha, jíž se dočkal i při třetím vítězství v Betfair Chase.

Santini zde sice loni vyhrál na úvod sezóny, ale nebyl to jeho nejlepší výkon. Líp by mu sednul Cheltenham. V Many Clouds Chase v Aintree šel dobře, al byl jedním z koní, kteří doplatili na vynechání překážek v rovině. Ani páté místo v King George VI Chase nebylo špatné vzhledem k tomu, že bylo dopředu jasné, že Kempton není jeho dráha. Nicky Henderson ho ale chce držet běháním v kondici a to je i důvod, proč běží i teď.

Yala Enki běžel v Sandownu dvakrát ještě v tréninku Venetie Williams. Tesně prohrál na proutěnkách, ve steeplu spadnul už na první překážce. Aktuálně má velmi dobrou formu. S nejvyšší váhou byl třetí ve Welsh Grand National, před dvěma týdny porazil slušného nováčka If The Cap Fitse v Tauntonu. Hluboká dráha je pro něj výhodou, možná by potřeboval metry navíc. Nevím, jestli zvládne takhle časté starty.

Saint Calvados má také rád měkkou půdu. Už se zklidnil těsným druhým místem v Ryanair Chase dokázal, že zvládne i delší než dvoumílové tratě. Na ní zde před dvěma lety běžel v Tingle Creek Chase, kde skončil třetí, když na Altiora a Un De Sceauxe neměl nárok. V King George VI Chase byl čtvrtý a porazil i Santiniho, ale Kempton je rychlejší dráha a Sandownu bude muset ukázat víc vytrvalosti.

Lake View Lad v Sandownu nestartoval. Překvapivě vyhrál Many Clouds Chase v Aintree, kde asi nejvíc těžil z chybějících překážek. Tady bude muset ukázat, na co skutečně má.

Ani NATIVE RIVER v Sandovnu dosud neběžel. Vítěz Cheltenham Gold Cupu 2018 navíc dával přednost levotočivým drahám jako Newbury, Chepostow a zvládl i Haydock. Jeho třetí místo v King George VI Chase 2018 ale nebylo špatné. Ani pro něj není dráha v Kemptonu zrovna ideální. Na pravotočivé dráze vyhrál dvakrát v Exeteru, i když už to bylo před pěti lety.

Minulou sezónu vyhrál oba starty, kvůli zranění však v Gold Cupu nestartoval. Teď má za sebou jen jeden start. V Many Clouds Chase v Aintree byl třetí, jemu ale vynechané skoky vyloženě chyběly. Na protilehlé straně na nich vyloženě získával. Forma je to tedy dobrá a náročný skokanský úsek v Sandownu by měl bez problémů zvládnout. Gold Cup vyhrál skoro na hluboké dráze a půda by tedy neměla být problém. Spíš by mohla zvýraznit jeho vytrvalost. Kurz na něj se mi líbí a za sázku stojí.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipů: 145 tipů, 44 správných tipů, vsazeno 196,5 bodů, výběr 213,09 bodů, zisk: + 16,59 bodů (7,7%, ROI 1,08)

2021: 5 tipů, 3 správné tipy, vsazeno 8 bodů, výběr 13,7 bodů, zisk + 5,7 body (71,25%, ROI 1,7)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: + 17,85 bodů (105%, ROI 2,05)