Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Gold Cup bude pořádná jízda

Ondřej Blahník: Gold Cup bude pořádná jízda

Závěrečný den Cheltenham Festivalu vyvrcholí zlatým hřebem v podobě Gold Cupu. Získá Al Boum Photo hattrick nebo uspěje někdo jiný?

Největší překážkový mítink jde do finále a vyvrcholí WellChild Cheltenham Gold Cup Chase, kde se o třetí vítězství v řadě pokusí Al Boum Photo, který by se tak připojil k trojnásobným vítězům, jimiž jsou Cottage Rake, Arkle a Best Mate. Rekordmanem je pětinásobný vítěz Golden Miller, který kraloval Gold Cupu v jeho ranných letech ještě před druhou světovou válkou.

Je vidět, že pokud dráha v Cheltenhamu i délka dostihu někomu sedne, dokáže na ní opakovaně vítězit. Al Boum Photo tu poprvé běžel v RSA Chase 2018, kdy na předposlední překážce byl na třetí pozici, ale neusál doskok. Do konce sezóny pak ještě dokázal vyhrát ve Fairyhouse a nepochopitelně vyblokovat na poslední překážce Finian’s Oscara v Punchestownu.

V dalších sezónách mu ale Willie Mullins naordinoval omezenou cestu, která vedla ke dvěma úspěchům v největší steeplechase. Postup je jednoduchý. Na nový rok vyhrát Savills Chase v Tramore a pak Cheltenham Gold Cup. Jediný jiný dostih, který od té doby šel, byl Punchestown Gold Cup po prvním vítězství v roce 2019, kdy prohrál s Kemboyem, v jehož sedle se s veleúspěšnou kariérou rozloučil Ruby Walsh. Loni se velké dostihy po Cheltenham Festivalu nekonaly.

Přestože byl Ruby Walsh jedničkou u Willieho Mullinse, Al Boum Phota jel jen párkrát. Při pádu v RSA Chase si navíc zlomil nohu. Al Boum Photo je prý nenápadný kůň. Nevyniká tolik v práci, nerad se mazlí, a i proto není nejoblíbenějším koněm ani pro svou ošetřovatelku. Možná proto si ho ani Ruby nevybral do Gold Cupu v roce 2019. S Paulem Townendem si ale dokonale sedli.

Letošní průprava byla stejná. Dokonce v Tramore vyhrál přesvědčivěji než v minulých letech. Formu si tedy stále drží dobrou a třetí vítězství by nebylo žádným překvapením. Vždyť je také favoritem dostihu. Na rozdíl od Best Mata, který byl při hattricku v desetinách, ale jeho kurz vylezl na 4:1. Není to půdou, na „good to soft“ vyhrál oba Gold Cupy. Spíš tím, že se během sezóny straní špičky a loni vyhrál jen těsně. Já si ale také myslím, že letos to bude trochu jiné. Podle mě to od startu bude větší jízda. I to může opět zvládnout, já tu ale mám proti němu jiné koně v lepších kurzech.

 

Al Boum Photo vyhrává Gold Cup 2020 před Santinim a Lostintranslationem – foto: Jan Žid

 

MINELLA INDO     V/1-3     10/3,25:1

Tipsport    1+1 bod

NATIVE RIVER     V/1-3     14/4:1

Fortuna 1+1 bod

16:05 – 4. dostih - WellChild Cheltenham Gold Cup Chase – 5300 m

A Plus Tard se zařadil mezi favority Gold Cupu po svém vítězství v Savills Chase v Leopardstownu, kdy v závěrečném vzepětí porazil Kemboye. To nebyl jeho první start na třech mílích, ale když na nich šel před dvěma lety v Punchestownu, ztrácel ze třetího místa na Delta Work 14 délek. Proslavil se spíš tím, že minulé Vánoce porazil Chacun Pour Soie na 2 mílích. Na Cheltenham Festivalu běžel dvakrát. Vyhrál Novices‘ Handicap Chase na 4000 metrů a v o 100 metrů delších Ryanair Chase byl loni třetí. Koně Henryho De Bromheada běhají na festivalu ve výborné formě a Rachael Blackmore si ho vybrala. I dříve kratší koně vyhráli Gold Cup jako třeba War Of Attrition nebo věčný stín Douvana Sizing John, rychlejší dráha ho nemusí tolik prověřit, mě ale zatím na rozdíl od trenéra nepřesvědčil, že metry navíc mu přijdou k duhu.

Champ také patří do okruhu favoritů. O jeho vytrvalosti jsem přesvědčen. Loni neskutečným finišem porazil bojující Minella Indo a Allaha v RSA. Letos mu díky operaci dýchacích cest nmevyšla první část sezóny. Nicky Henderson ho chtěl poslat do Denman Chase v Newbury, ale díky posunutí termínu mu tam nakonec naordinoval jen 2 mílovou Game Spirit Chase. Na to, že to nebyla jeho distance, vypadá jeho druhé místo dobře. Pro tento start to ale jen řeklo, že už je v pořádku a má start v nohách. Kurz na něj mě tedy neláká.

Santini loni Al Boum Phota pěkně prohnal. Tuto sezónu nijak nezářil, ale běhal na drahách, které mu tolik nevyhovovali. V Cheltenhamu se může opět ukázat. Kurz je zajímavý. Pro lepší soustředění dostal takzvaný „visor“, což by ho na rychlejší dráze mělo vzpružit.

Frodon vyhrál v roce 2019 Ryanair Chase. Přestože patří mezi moje oblíbence, často ho podceňuji. To platilo i při jeho fantastickém výkonu v King George VI Chase. Do té doby to byl pro mě kůň především do Cheltenhamu. Přestože zde vyhrál i Cotswold Chase a třeba na podzim handicap na 5000 metrů, stále ho nějak nemám zařazeného mezi úplné vytrvalce. Je to ofenzivní kůň, nejlepší výkon podá ze špice, proto mám stále v paměti, jak na podzim brzo vycouval ze své taktiky v Aintree, když razantně nastoupil Native River. Rychlá dráha mu hraje do karet, možná mě opět překvapí, ale bude to beze mě.

Royale Pagaille má za sebou vítěznou šňůru. Jeho výhry byly velmi působivé, nesetkal se v nich ale úplně se špičkou. Navíc to bylo na rovných drahách v Kemptonu a Haydocku a na měkké půdě. Mohl jít mezi nováčky, ale steeplechase běhá od čtyř let. Venetia Williams mu nakonec vybrala těžší cestu.

Lostintranslation byl loni v Gold Cupu blízko třetí. Jeho letošní výkony jsou ale velkým zklamáním. Při obhajobě Betfair Chase se utopil v blátě, comeback v pro něj nevýhodném Kemptonu jsem ani nečekal, ale ani posledně v Denman Chase v Newbury nepřesvědčil. Říkalo se, že snad v Kemptonu krvácel, ale viditelně se zatím do loňské formy nevrátil. Zda to bude při návratu do Cheltenhamu nevím, ale nesázel bych na to.

Kemboy byl v nejlepší formě v sezóně 2018/2019, kdy porazil i Al Boum Phota v Punchestown Gold Cupu. V Cheltenham Gold Cupu tehdy chyboval již na začátku dostihu a loni skončil až sedmý. Jeho minulá sezóna ale podle mě byla ovlivněna problémy jeho syndikátu, kdy nemohl zpočátku startovat. Patrick Mullins loni brzdil jeho temperament, Danny Mullin ale ví, co na něj platí. Ten se toho bát nebude. Kurz 17:1 za risk stojí, já tu ale mám jiné dva, mezi nimiž se navíc nemohu rozhodnout. Dostáváme se ale pomalu k tomu, co čekám od letošního ročníku. Vysoké tempo.

NATIVE RIVER vyhrál Gold Cup před třemi lety, kdy na měkké dráze udělal dostih s Might Bite. Další rok byl čtvrtý, své tempo ale rozjel až v druhé půlce dostihu a to byla chyba. Loni vyhrál lehce oba starty a především jeho jízda v Aintree brala dech. Před Gold Cupem se ale lehce zranil. Tuto sezónu také běhal dvakrát. V Aintree byl sice třetí, když ho porazil i Santini, velmi mu však uškodilo ubrání překážek z kurzu kvůli přímému nízkému sluníčku. Když s lehkostí přebral vedoucí roli od Frodona, bylo vidět, co je jeho doména. Je to výborný ofenzivní skokan, Soupeře musí utahat, což předvedl i v posledním startu v Sandownu. Je mu sice už 11 let a půdu by potřeboval o něco měkčí, zvládnul to ale i na rychlejší a věřím, že proti mladším soupeřům má stále co říct. Colin Tizzard má v plánu po sezóně předat trenérské žezlo synovi, Richard Johnson je nejstarším žokejem na startu. Byla by to skvělá tečka starých pardálů.

MINELLA INDO si vedl v Cheltenhamu vždy výborně a návrat na tuto dráhu mu přijde k duhu. Vyhrál zde v kurzu 50/1 Albert Barlett Novices‘ Hurdle a loni nedokázal odpovědět jen na útok Champa v RSA Chase. Na podzim mu Henry De Bromhead naordinoval dva starty v menších dostizích, které bez problémů zvládl. Střetnutí se špičkou v Savills Chase však skončilo pádem uprostřed dostihu. Čistě nešel ani v Irish Gold Cupu, kdy v rozhodující fázi na předposledním skoku udělal menší chybu, která ho trochu vyvedla z tempa. A to je pro něj podstatné. V závěru nedokázal vyprodukovat takové zrychlení a skončil čtvrtý. Nebylo to nejlepší, v Leopardstownu jsem mu ale ani já tolik nedůvěřoval. Myslím, že Cheltenham mu sedne víc, pokud se tentokrát vyvaruje chyb. Myslím, že tentokrát si Rachael Blackmore vybrala špatně a Jack Kennedy to zvládne.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipů: 153 tipů, 46 správných tipů, vsazeno 208,5 bodů, výběr 229,89 bodů, zisk: + 20,39 bodů (9,8 %, ROI 1,1)

2021: 13 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 20 bodů, výběr 30,5 bodů, zisk + 10,5 body (52,5 %, ROI 1,52)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: + 17,85 bodů (105%, ROI 2,05)