Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Nabídka se pohnula

Ondřej Blahník: Nabídka se pohnula

Dnes jsem si vybral můj oblíbený handicap v Kemptonu, nabídka našich kanceláří mě ráno nepotěšila, teď už je to lepší.

Close Brothers Handicap Chase na 4800 metrů se dřív dlouho běhala pod názvem Racing Post Chase a byla považována za jeden z hlavních handicapů sezóny. Kde jsou ale ty doby, kdy pro některé koně bývala jako předzkouška před Cheltenham Gold Cupem i Grand National. Ať to byl Rhyme 'n' Reason, Rough Quest, Desert Orchid, The Fellow nebo Dockalnd Express.

Tento handicap patřil vždy k mým oblíbeným a podařilo se mi v něm trefit pár zajímavých vítězů. V devadesátých letech to byl Zata’s Lad (12:1) a Mudahim (15:1). Později tu vyhrál dvakrát můj oblíbenec Nacarat nebo Rocky Creek. Před sedmi lety jsem trefil Bally Legend 29:1.

Na poslední tři ročníky jsem nechyběl se svým tipem. V roce 2018 to byl Go Conquer (12:1), který skončil pátý, o rok později byl Double Shuffle (10:1) druhý a loni stejné místo obsadil Black Corton (6,5:1). Chybět nebudu ani letos.

 

BLACK CORTON   V   10:1

Tipsport   1 bod

SLATE HOUSE   1-4   3,3:1

Kempton – 16:35 - Close Brothers Handicap Chase - 4800 m

Fortuna 1 bod

Dráha v Kemptonu má pověst, že zde na 3 mílích dokáží uspět i koně, kteří nejsou tak vytrvalí. Je pravda, že je to rychlá rovná dráha, kde účastníky neprověří žádné stoupání a koním, kteří běhají na kratších distancích, tu dává možnost uspět víc na jiných. Přesto si myslím, že i tady by na 4800 metrů nějakou vytrvalost kůň mít měl.

Včera se na Racing Postu spekulovalo přesně na tohle téma. Prý 5 z 10 posledních vítězů před úspěchem v tomhle dostihu nevyhrálo dostih na 3 míle. Já jsem si ale již před tím udělal jinou statistiku. 7 z posledních 10 vítězů před tím slušně zaběhlo minimálně na distanci 4700 metrů. Jen dva vítězové šli 4800 metrů poprvé. To mě utvrzuje v názoru, že tu koně, co již prokázali, že 4800 metrů dají, mají výhodu. Přestože se poběží na rychlé dráze s označením „good“.

Z koní, kteří 3 míle nikdy nešli je nejpopulárnější Al Dancer. To je podle mě velmi dobrý kůň. Na podzim porazil Master Tommytuckera, s ratingem 154 lb byl třetí v Paddy Power Gold Cupu, v dalším handicapu v Cheltenhamu však neuspěl. Na proutěnkách i mezi nováčky na steeplech se věnoval převážně dostihům na 2 míle, na nichž byl slušně čtvrtý i v Kemptonu.

S Master Tommytuckerem se střetl naposledy i Clondaw Casle. Zde v Kemptonu ve steeplechase na 4100 metrů ale za ním skončil druhý s odstupem 12 délek.

Southfiel Stone byl mým tipem v prosinci na Caspian Caviar Gold Cup a dobře nedopadl, přesože na podzim běhal v Cheltenhamu slušně. Tým se však vymluvil, že mu nesedla měkká dráha. Teď by to mělo být rychlé. S dráhou v Keptonu má dobré zkušenosti. Mezi steeplovými nováčky tu byl loni blízko druhý, rok před tím tu porazil podle mě dobrého Angel Breatha na proutěnkách. Tehdy to bylo také na rychlejší dráze, ale na 2 mílích. Přestože Paul Nicholls tvrdí, že 3 míle pro něj nebudou problém, zatím neběžel delší dostih než 4100 metrů.

Já si budu vybírat mezi koňmi, kteří již nějakou zkušenost s delší distancí mají. Favoritem je Cap Du Nord, který běhá spolehlivě. V posledních třech startech nebyl hůř jak třetí. O Vánocích tu byl v handicapu jediným soupeřem Royal Pagaille, který po lehkém vítězství v Haydocku se stal možným kandidátem pro Gold Cup. Naposledy byl ve hře v Doncasteru. Jeho rating mu ale stále roste.

Spojení Double Shuffle a Kempton prostě pasuje. Před třemi roky byl dokonce druhý v king George VI Chase. V tomto dostihu byl před čtyřmi lety druhý a jak už jsem psal i před dvěma, kdy jsem ho tipoval. Loni skončil až sedmý, letos se ale zdá v lepší formě. V Kemptonu byl o Vánocích třetí za Cap Du Nord, když dostih pojal dost ofenzivně, sníženého ratingu zde využil výhrou začátkem roku. Za to sice dostal 5 lb, ale měl by být opět ve hře.

Dobrou formu ukázal konečně po delší době druhý z Ryanair Chase 2019 Aso. Ve Warwicku bojoval s tamním specialistou Two For Goldem. Bylo to na jeho lepší distanci 4000 metrů, před čtyřmi lety ale byl v tomto dostihu čtvrtý. Tehdy se také běželo na „good“.

Dva vítěze v posledních pěti letech měl trenér Neil Mullholand. Jeho Fingerontheswitch loni v Kemptonu vyhrál o 10 délek, ale s ratingem 122 lb. V dalším startu unesl však unesl i ten aktuální, když bojoval o vítězství v Doncasteru. Od té doby se ale nijak dobře neukázal. Jistě mu sedne návrat na rychlejší půdu a i prověřenou dráhu, přesto jeho minulé formy budí otazníky. V týdnu jsem o něm spekuloval jako o zajímavém outsiderovi, ale teď má skoro poloviční kurz.

Talkischeap má zkušenosti z dnešního dostihu. Pře dvěma lety tu byl pátý a pak vyhrál Gold Cup v Sandownu. Loni to ho moc nenaběhal. Tady na začátku roviny nevypadal špatně, ale pak z toho vycouval a byl zadržen. Letos běžel na rovině a pak bumper. Sem jde proto, že se musí kvalifikovat do Grand National.

Dva vítěze v posledních pěti letech měl i Colin Tizzard. Poběží mu dva svěřenci a přiznám se, že oba se mi líbí. Slate House je takový nevyzpytatelný kůň. Zaběhne podle toho, jak se vyspí. V Kemptonu ale minulé Vánoce vyhrál Kauto Star Novices‘ Chase, když porazil Black Opa. V posledním startu ve Wincantonu mě moc nepotěšil, protože jsem ho hrál. Nešel špatně, ale Capeland byl lepší. O druhé místo přišel chybou na posledním skoku. Vítězný start v dobré společnosti na téže distanci a dráze se však počítá.

Obhájcem loňského prvenství je Mister Malarky. Loni vyhrál s ratingem 147 lb, teď ho má 155 lb za prosincové vítězství v Ascotu. V posledním startu v Doncasteru ale nepodal dobrý výkon. Držel se na přední pozici, ještě před zatočením do roviny ale začal ztrácet a byl zadržen. Z jednoho výpadku bych závěry nedělal. Jeho vysoký kurz moc nechápu. Přeci jenom to je obhájce. Má čerstvě udělanou operaci dýchání, což může zafungovat a jeho mladý jezdec Harry Kimber má úlevu 7 lb a nejezdí tak špatně, přestože tuto třetí sezónu zatím z 58 startů ještě nevyhrál.

Asi nejvíc mě oslovil můj loňský tip Black Corton. Loni byl druhý, přestože opět ponese nejvyšší váhu, rating má o libru nižší. On je to takový menší koník a s nejvyšší váhou se v handicapech musí poprat pravidelně. V Ascotu byl na podzim na měkké dráze čtvrtý, což nebylo špatné. V dalším startu tam spadl. Opět s nejvyšší váhou na měkku v Cheltenhamu to nebylo pro něj. Teď se vrací do Kemptonu, kde už víckrát zaběhl a na rychlejší dráze se nejvyšší váha tolik nepronese.

A teď co s tím? Včera jsem si u Fortuny vsadil Black Cortona 11:1. Dnes ho ale mají 9:1 a ranní nabídka Tipsportu mě také nepotěšila. Ti ho měli dokonce 8,5:1. Teď už se to ale pohnulo. Black Cortona 10:1 pořád beru. Milovník Kemptonu Double Shuffle je 15:1, za menší sázku stojí, za mini možná i Mister Malarky, kdyby se probral. Ještě se mi líbí Slate House 1-4 u Fortuny 3,3:1, to si také vezmu.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipů: 148 tipů, 45 správných tipů, vsazeno 200,5 bodů, výběr 218,59 bodů, zisk: + 17,09 bodů (8,5 %, ROI 1,09)

2021: 8 tipů, 4 správné tipy, vsazeno 12 bodů, výběr 19,2 bodů, zisk + 7,2 body (60 %, ROI 1,6)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: + 17,85 bodů (105%, ROI 2,05)