Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Návrat do Cheltenhamu přijde k duhu

Ondřej Blahník: Návrat do Cheltenhamu přijde k duhu

Máme tu druhý den Cheltenham Festivalu, jehož vrcholem je střetnutí rychlých steeplerů na 2 mílové trati.

Trať pro dnešek je hlášena o něco rychlejší než včera „good to soft“ a ani včera mi to nepřišlo nějaké pomalé. To může některým koním sednout víc než jiným.

 

PUT THE KETTLE ON      V/1-3   9/2,3:1

16:05 – 4. dostih - Betway Queen Mother Champion Chase – 3200 m

Fortuna 1+1 bod

Oprávněným favoritem je Chacun Pour Soi. To je v devíti letech stále trochu nepopsaný list. Willie Mullins ho měl dva roky ve stáji, než ho před dvěma lety na jaře vytáhnul. V menším dostihu utekl soupeřům o 30 délek a na Punchestown Festivalu porazil čerstvého vítěze JLT Novices‘ Chase Defi Du Seuila. Od té doby zaváhal jen jednou a to minulé Vánoce v sezónním debutu, kdy v Leopardstownu prohrál s A Plus Tardem. Na Dublin Festivalu již lehce dominoval před Minem a jako favorit měl směřovat do tohoto dostihu. Kvůli menším zdravotním problémům se však na start nepostavil.

Tuto sezónu si vede suverénně od začátku. Vyhrál všechny tři starty na nejvyšší úrovni, zvládl různé druhy povrchů, takže půda by neměla dělat problém. Sice v Cheltenhamu nikdy nešel, ale zvlněná dráha v Punchestownu mu neděla problém. Je těžké si představit, že by neměl vyhrát. Jeho kurz je 1,8:1, což jeho pověsti zřejmě odpovídá, ale půjde tu proti koním, kteří již v Cheltenhamu uspěli a běhají zde líp než někde jinde.

Příkladem je PUT THE KETTLE ON. Ta o Vánocích s Chacun Pour Soiem jistě prohrála. Leopardstown ale podle mě není její dráha. Bilanci v Cheltenhamu má zatím 100%. Mezi nováčky tam vyhrála předloni na podzim a loni Arkle Chase před Fakir d’Oudairies, který byl na Dublin Festivalu za Chacun Pour Soiem druhý. Na podzim v Cheltenhamu vyhrála zas, přestože si Henry De Bromhead stěžoval na moc měkkou půdu. Teď jí bude mít rychlejší a může dokonale využít návrat na oblíbenou dráhu. Já jí zkusil zahrát i proti favoritovi. Jistější ale bude hrát jí na místo. V Anglii je o bod víc a i místo by mohlo být o trochu lepší. Možná bych to pak porovnal s LIVE nabídkou Tipsportu.

Obhájce Politologue by podle mě potřeboval měkčí dráhu. Na ní vyhrál i hezky na podzim v Sandownu, v Asvotu ale jeho ofenzivní taktiku převzal First Flow a slavil úspěch. I jeho ale mám zařazeného mezi milovníky měkké půdy. To platí i o Cilaos Emery.

Naopak těm, co by měla pomoci rychlejší dráha je loni třetí z Arkle Rouge Vif, který tu na poduim lehce vyhrál handicap, a nedávný vítěz Game Spirit Chase v Newbury Sceaux Royal, který tu byl předloni třetí.

Nube Negra se letos hezky ukázal v jediném letošním startu, kdy v Kemptonu porazil Altiora, který se stejně jako loni zranil. V Cheltenhamu párkrát běžel, ale zdejší rovinka do kopce mu podle mě nepřidala.

Ještě větší otazník mám u Notebooka. Ten patří v Irsku na těchto tratích ke špičce, v Cheltenhamu ale nikdy nezaběhl. Na proutěnkách na měkké dráze se s ním nikdy nepočítalo, ale loni v Arkle vyloženě zklamal. Přesto kurz na něj se mi zdá až moc vysoký. Ukázaná v Cheltenhamu ale platí.

STARTOVNÍ LISTINA

 

THOMAS DARBY     V 12:1

                               1-4   3,5:1

15:30 – 3.dostih - Coral Cup Handicap Hurdle – 4200 m

Tipsport   1+1 bod

V tomto handicapu startuje 26 koní. Budu se ale rozepisovat jen o jednom. Tím je THOMAS DARBY. S dráhou v Cheltenhamu má velmi dobré zkušenosti. Vyhrál zde životní debut na překážkách na konci sezóny byl druhý v Supreme Novices‘ Hurdle. Jednou na „good ground“ jednou na „softu“. Od té doby tu nestartoval, přestože zde v závěrečném stoupání vždy získával.

Stále se drží mezi lepší společností. Po pokusu na steeplechase se vrátil na proutěnky. Před rokem vyhrál handicap v Ascotu na 3900 metrů s ratingem 155 lb a porazil méně zatíženého Song Of Someona. Teď má 159 lb a já myslím, že to i přes nejvyšší váhu zvládne. Tuto sezónu má na svém kontě dva starty, V obou byl třetí. Na podzim v Aintree za Summerville Boyem, začátkem ledna v Kemptonu za McFabulousem, což jsou oba velmi dobří koně.

Dostihy chodil vždy s nánosákem. Teď ho Olly Murphy vybaví poprvé beránky. Asi aby se v tak početném poli soustředil. Uvidíme, co to s ním udělá. Jinak by mu měly sednout podmínky dokonale.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipů: 150 tipů, 45 správných tipů, vsazeno 202,5 bodů, výběr 218,59 bodů, zisk: + 15,09 bodů (7,4 %, ROI 1,08)

2021: 10 tipů, 4 správné tipy, vsazeno 14 bodů, výběr 19,2 bodů, zisk + 5,2 body (37,1 %, ROI 1,4)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: + 17,85 bodů (105%, ROI 2,05)