Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Nejnabitější vrchol festivalu

Ondřej Blahník: Nejnabitější vrchol festivalu

Třetí den Cheltenham Festivalu nabídne Stayers‘ Hurdle, největší „banker“ i asi nejnabitější z vrcholů.

V Paddy Power Stayers' Hurdle jsem se těšil na souboj Paisley Parka a Thyme Hilla, kteří měli spolu tuto sezónu vyrovnané skóre 1:1. Mým koněm měl být Thyme Hill, bohužel je jedním z koní, kteří ze zdravotních důvodů festival vynechávají.

Paisley Park byl objev sezóny 2018/2019, kdy začal vítězstvím handicapu v Aintree a bez jediné porážky ji zakončil výhrou vs Stayers‘ Hurdle. Na své výkony navázal i další sezónu a loni nastupoval do Stayers‘ Hurdle v roli desetinového favorita. Zradilo ho však srdce. Z problémů s aritmií se však dokázal dostat. O tom svědčí dva jeho výkony v této sezóně. Nejprve v Newbury prohrál s Thyme Hillem, v Ascotu mu však dokázal porážku vrátit, když v závěru použil svoji největší zbraň, skvělý finiš. Teď může v Cheltenhamu zažít comeback jako kdysi Sprinter Sacre.

Mezi jeho hlavní oponenty patří Sire Du Berlais, který v minulých dvou letech vyhrál na Cheltenham Festivalu 3 mílový handicap. Loni v něm těsně porazil The Storytellera, který ale neuvěřitelnou sezónu. Běhá již od léta a dokáže podat výborné výkony jak na proutěnkách, tak ve steeplechase. Naposledy byl druhý v Irish Gold Cupu za Kemboyem, o Vánocích porazil Sire Du Berlaise v Christmas Hurdle v Leopradstownu, které vyhrál Flooring Porter. Pro Storrytellera ale může být výhoda rychlejší dráha.

Je tu i Fury Road, který loni třetí Albert Barlett Novices‘ Hurdle, kde v těsném doběhu skončila čtveřice koní, kteří si letos vedou opět výborně. Naposledy mi těsně prohrál s Beacon Edge v Navanu, ale to bylo na kratší trati.

Do formy se pomalu dostává i loňský obhájce Lisnagar Oscar a stejně jako loni může být nachystaný v pravý čas.

Poběží i druhý z roku 2019 Sam Spinner, který patřil několik let ke špičce. Ukazoval se i nadějně po přechodu na steeplechase, po roční zdravotní pauze se však jeho návrat nepovedl. Vysoký kurz odpovídá jeho předvedeným výkonům, trenér Jed O’Keeffe ale tvrdí, že v práci chodí dobře a pro lepší soustředěnost ho vybaví blinkry.

16:05 - STARTOVNÍ LISTINA  

 

Hned na úvod dnešního dne se poběží Marsh Novices' Chase na 4000 metrů a na jejím startu bude podle mě největší tutovka festivalu ENVOI ALLEN. Jeho kariéra je úžasná. Vyhrál všech 11 startů, největší kurz na něj ale také byl 3:1, když vyhrál Champion Bumper. Když tu loni vyhrál Ballymore Novices‘ Hurdle, měl kurz 1,57:1. Na podzim ukázal, že mu nedělají problémy ani těžké skoky a zaváhat by neměl ani teď. Vyhrává s takovým klidem, že nejdramatičtější věcí jeho kariéry byl nedávný přesun od Gordona Elliotta po jeho skandálu s fotkou. Čerstvě je v přípravě Henryho De Bromheada, ale v paddocku ho bude vodit jeho dřívější ošetřovatelka a v sedle bude mít svého stálého partnera Jacka Kennedyho. Přes změnu prostředí tedy nečekám žádnou změnu formy, s jeho kurzem ho však použiji spíš do akovky a vynásobím si s ním některého z mých dalších koní.

Tím může být i v tomto dostihu startující Darver Star. Loni třetímu z Champion Hurdle může sednout rychlejší dráha a kurz na umístění se mi zdá slušný. Ruku do ohně ale za něj dávat nebudu.

14:20 - STARTOVNÍ LISTINA

 

MELON    V/1-3   8/2,85:1 

15:30 – 3. dostih - Ryanair Chase – 4100 m

Tipsport 1+1 bod

Tohle je podle mě jeden z nejnabitějších a nejvyrovnanějších vrcholů letošního festivalu. Líbí se mi tu víc koní. Favoritem je obhájce Min, který na úvod sezóny porazil v punchestownské mlze řadu dnešních soupeřů. V Dublin Chase ho Paul Townend preventivně zadržel po chybě na jedné z překážek, kterou málem proboural. S jeho formou to nemělo nic společného.

Allaho tehdy v Punchestownu nezaběhl dobře, postupně se ale lepšil a naposledy vyhrál. Loni zde bojoval v RSA Chase a myslím, že by pro něj nějaký metr navíc byl lepší.

Imperial Aura tu loni působivě vyhrál handicap pro nováčky a jeho podzimní výkony ho rovnou pasovaly mezi favority tohoto dostihu. Začátkem ledna v Kemptonu skončil již na druhé překážce, to ale nesráží jeho šance.

Objev letošní sezóny a vítěz Ascot Chase Dashel Drasher by asi potřeboval měkčí půdu, rychlejší povrch naopak nahrává Mister Fisherovi.

Mezi moje oblíbence patří Fakir D’oudairies. Toho jsem loni hrál v Arkle, kde byl druhý za Put The Kettle On. Nepochopil jsem jeho start v Savills Chase na 3 mílích. V Dublin Chase na 3500 metrů zaběhl opět slušně, když byl druhý za Chacun Pour Soiem. Cheltenham umí, přeci jen ale tuhle distanci tolik prověřenou nemá, přestože na ní uspěl mezi nováčky.

Proto si vyberu jiného koně a tím je MELON. Přestože v Cheltenhamu nikdy nevyhrál, daří se mu tu výborně. Na Cheltenham Festivalu byl čtyřikrát druhý. V Supreme Novices‘ Hurdle, dvakrát v Champion Hurdle a loni v Marsh Novices‘ Chase, kde prohrál jen o nos se Samcrem, který má v Cheltenhamu dokonce 100% bilanci a i přes nevyrovnané výkony ho zde opět nelze podceňovat. Melon ale na mě letos udělal dojem. Přestože kdysi patřil za 2 mílového koně, distanci okolo 4000 metrů bez problémů zvládá. Dokonce v Savills Chase na 4800 metrů bojoval o vítězství, nedostatek vytrvalosti se ale v koncovce projevil. Willie Mullins mu proto v Irish Gold Cupu změnil taktiku, což se neukázalo jako dobrý nápad. Melon potřebuje jít ofenzivně. Zvládá to na měkké i rychlejší dráze. Brian Cooper ho sice pojede poprvé, ale měl by to zvládnout. Když nevyhraje nevadí, stačí když bude opět druhý 😊.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipů: 152 tipů, 46 správných tipů, vsazeno 206,5 bodů, výběr 229,89 bodů, zisk: + 22,39 bodů (10,8 %, ROI 1,11)

2021: 12 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 18 bodů, výběr 30,5 bodů, zisk + 12,5 body (69,4 %, ROI 1,69)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: + 17,85 bodů (105%, ROI 2,05)