Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: O víkendu není jen Pardubická

Ondřej Blahník: O víkendu není jen Pardubická

Můj tip do Velké pardubické nebude chybět, ale našel jsem si něco i v jiném dostihu dvoudenního pardubického mítinku.

 

6-7 let - věk vítězného koně 131.VP    4,85:1

Pardubice – neděle – 15:45 – 8. dostih

131. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se záštitou ministra zemědělství

(steeplechase cross country, 6+, 6900 m, 3.000.000 Kč)

Tipsport  1 bod

Účastníky Velké pardubické jsem představil v rozboru, proto se o nich nebudu tolik rozepisovat. Letos na mě udělal velmi dobrý dojem No Time To Lose, který je ve dvanácti letech jak politý živou vodou. Hezkým závěrem vyhrál první, zřejmě nejkvalitněji obsazenou kvalifikaci, a že drží formu ukázal i začátkem září, kdy s přehledem porazil 2 mílové specialisty. Nebylo to na výrazně měkké půdě, ale jak bylo vidět při jeho vítězství v roce 2017, nadmíru mi vyhovuje. Z ní byl těžil mnohem víc, ale nemyslím, že se jí dočká, přestože po deštích v týdnu nebude dráha nijak pevná.

Loni jsem v rozborech tipoval Hegnuse, jemuž je ale letos 13 let a neměl tak ideální sezónu jako loni, i když jeho páté místo v kvalifikaci jde na vrub chyby na Velkém anglickém skoku, kdy ho nevedl jeho stálý jezdec.

Já se nakonec přiklonil na stranu Evžena, kterého sleduji celou jeho kariéru, jíž dosud procházel suverénně. Uspět ve Velké ale chce ještě něco víc a nezřídka jsou to koně, jejich kariéra zpočátku tak nápadná nebyla. On však vyhrál postupně Cenu ČASCH, Cenu Vltavy i Cenu Labe. První krok mezi specialisty mířící do Velké však nezvládl, ale ani v minulých dvou letech nevstoupil do sezóny vítězně. V dalším startu v druhé kvalifikaci již lehce uspěl a ukázal, že by mohl dát i Velkou pardubickou. Ta je ještě o víc jak kilometr delší a porazil spíš veterány, dostih ale měl od začátku pod kontrolou. Delší pauza by nemusela vadit a podle statistik dobře zapadá do profilu vítěze. Jak uvádí Jarda Fabris, 9 z 10 posledních vítězů triumfovalo při své premiéře ve Velké pardubické, popřípadě navazovali na loňské vítězství.

Svoji premiéru budou mít v dostihu i Mahe King a Mr Spex. Prvně jmenovaný letos nastoupil po zdravotní pauze, v prvním startu chyboval na předposlední překážce, ale dalším se prosadil proti slušným koním, když koncovkou porazil Sacamira. Špatné nebylo ani třetí místo v poslední kvalifikaci. Nemá dostatek zkušeností, poslední šestiletý vítěz Velké byl v roce 1981 Sagar, ale dělá na mě dojem, že každý metr navíc mu přijde vhod. V sedle bude mít navíc Jan Faltejska, který je s pěti triumfy v žebříčku druhý za Josefem Váňou.

Mr Spex vyhrál před dvěma lety Memoriál Jana Kašpara pro pětileté, ale jinak zas tolik neoslnil, v první kvalifikaci však nešel špatně a Velká pardubická je jeho dlouhodobým cílem.

Co tyhle tři koně spojuje? Je jim 6 až 7 let. Evžen, kterého preferuji, má 5:1, ale proč si s ním nezahrát další dva, kteří podle mě nejsou zcela bez šance.

 

APPLE’S KAMIKAZE   V/1-4   20/3,85:1

Pardubice – neděle – 13:55 – 6.dostih

Cena Labe firmy Chládek a Tintěra (stch. c.c., 6+, 5200 m, 400.000 Kč)

Tipsport   1 + 1 bod

V dostihu je favoritkou francouzská Born To Be A Queen, které se doma v cross country daří. Letos je na vítězné vlně, když vyhrála první tři starty. Bylo to na tratích do 4600 metrů, ale naposledy těsně prohrála na 5200 metrů ve Strasbourgu, takže by s distancí problém mít neměla. Prohrála s Fayasem, který byl na jaře jen délku za nedávným vítězem Wielke Wroclawske Brunch Royalem, takže třídu by měla mít. Je to ofenzivní klisna a je možné, že mohla zrozena být královnou i v Pardubicích, přesto ji neumím zcela porovnat.

Aeneas je výborný kůň, což dokazuje především v Lysé. Přes jeho čtvrté místo z předloňské Ceny Vltavy mě však v pardubických krosech nepřesvědčil. Ve třetí kvalifikaci se prý zaskočil na přední noze při chybě na Velkém anglickém skoku a měl i tréninkový výpadek, proto jde sem a ne Velkou pardubickou.

Sacamiro se letos hodně zvednul. V prvních dvou startech ho porazili jen Night Moon a Mahe King, což jsou velmi dobří koně. Posledně již s jistotou vyhrál zdejší předzkoušku, kde porazil Del Reye, který před rokem na mítinku Velké pardubické vyhrál handicap. Jen 7 délek za nimi však byl APPLE’S KAMIKAZE. Loni byl třetí v Ceně Vltavy a formu na podzim má zpravidla dobrou. Před třemi lety vyhrál Memoriál Jana Kašpara pro pětileté. Proto nechápu jeho výrazně vyšší kurz. Navíc se mi líbí, že ho pojede Lukáš Matuský, který je přeci jen lepší než méně zkušený Adam Čmiel, který ho jezdil dosud. Pro mě je to kůň, který by tu měl patřit k nejlepším, proto nabízený kurz rád vezmu.

STARTOVNÍ LISTINY

 

Tipů: 190 tipů, 58 správných tipů, vsazeno 265,5 bodů, výběr 289,89 bodů, zisk: +26,39 bodů (9,9%, ROI 1,09)

2021: 50 tipů, 17 správných tipů, vsazeno 77 bodů, výběr 92,5 bodů, zisk +15,5 body (20,1%, ROI 1,2)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: +17,85 bodů (105%, ROI 2,05)

(Ondřej Blahník)