Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Velikonoční Irská národní

Ondřej Blahník: Velikonoční Irská národní

Irish Grand National se pravidelně běhá o Velikonočním pondělí, na rozdíl od loňska tomu tak bude i letos.

Loňský ročník Irish Grand National se loni nekonala stejně jako další jarní překážkové vrcholy kvůli pandemii koronaviru Covid-19. Teď to bude pouze bez diváků. Od Cheltenham Festivalu jsem nadával žádný tip, tak jeden vytáhnu, přestože to žádný velký objev není.

LATEST EXHIBITION    V  5:1

Fairyhouse - 18:00 – 6. dostih - BoyleSports Irish Grand National Chase – 5800 m

Fortuna   1 bod

Asi není úplně výhodné doporučovat takového favorita v handicapu s 30 účastníky. Tipsport bohužel nabídku nevypsal a Fortuna ho teď má v nejnižším kurzu, jaký lze na ostrovech sehnat. Teď je ale u některých kanceláří maximálně o bod výš. Přesto si myslím, že právě tento kůň má skoro všechno, aby tu mohl uspět.

LATEST EXHIBITION patří mezi čtveřici koní, kteří loni na Cheltenham Festivalu bojovali o prvenství v Albert Bartett Novices‘ Hurdle. Všichni čtyři se letos ukazovali dobře. Fury Road sice na Cheltenhma Festivalu neuspěl, ale podle mě je to kůň, který potřebuje pod nohama měkko. Thyme Hill se ukázal jako výborný proutěnkářm, který nebýt zranění mohl pomýšlet na Stayers‘ Hurdle. A vítězný Monkfish po přechodu na těžké skoky nenašel přemožitele a aktuálně je favoritem pro příští Cheletenham Gold Cup.

Právě Latest Exhibition je jeho věčným stínem. Byl za ním druhý v „Albert Barlett“, o Vánocích v Leopardstownu i na Dublin Racing Festivalu. Nejvíc se mi líbil o Vánocích, kdy mu vzdoroval nejvíc. Bylo ta na delší distanci než pak v únoru, i na podobné půdě, která ho teď čeká.

Paul Nolan nechtěl, aby Latest Exhibition s Monkfishem v Cheltenhamu opět prohrál, proto festival vynechal. Díky tomu je teď oproti některým soupeřům dostatečně odpočatý. Sice ponese nejvyšší váhu, ale na téhle půdě by se nemusela tak pronést. V posledních deseti ročnících sice vyhrál jen jeden kůň, který nesl víc jak 11 st, ale tím byl Our Duke, který stejně jako Latest Exhibition podával dobré výkony mezi špičkou nováčků a také měl rating 153 lb.

Latest Exhibition sice nešel dostih delší než 4800 metrů, distanci by ale mohl zvládnout. K tomu mu bude dopomáhat jeho stálý jezdec Brian Cooper.

Z dalších koní se mi líbí Escaria Ten. Také ponese vyšší váhu, ale stejně jako Lates Exhibition patří k elitě nováčků. Navíc si už vyzkoušel distanci 6000 metrů. Na Cheltenham Festivalu zaběhl velmi dobře, když byl třetí v National Hunt Challenge Cupu, kde první dva nováčky považuji také za velmi silné. Přeci je ale tři týdny po tak náročném dostihu nemusí být ideální. Kurz 16:1 se mi ale zdá slušný a dá se hrát i 3,5:1 na tabuli.

Ze stejné stáje je Run Wild Fred, který má na sázkovém trhu větší důvěru. Při svém druhém startu ve steeplechase byl jen 4 ½ délky za Latest Exhibitionem a teď je mezi nimi rozdíl 13 lb, Lates Exhition ale tehdy na těžkých skocích teprve debutoval.

Ze stejné stáje Denis Foster je i dobře běhající Coko Beach, který šel naposledy vyrovnaný dostih s Espanito Bello, který ale na poslední překážce chyboval.

Rád se koukám, jací koně běhají v minulých ročních dostihů a často ti samí koně opět dokážou podat v těchto dostizích dobrý výkon. Loňský ročník Irish Grand National se však nekonal. Před dvěma lety však tu byl čtvrtý Snugsborough Benny. Od té doby se věnoval spíš proutěnkám, ale v létě byl pátý v Galway Plate. Stále tedy dokáže unést svůj rating 145 lb. Další start absolvoval až v půlce března, kdy si jen oběhl dostih přes proutěnky. Formu sice neukázal, ale mohla to být jen taková příprava. Kdo hledá vyloženě vysoký kurz, je 10:1 do pátého.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipů: 155 tipů, 47 správných tipů, vsazeno 212,5 bodů, výběr 243,14 bodů, zisk: + 30,63 bodů (14,4 %, ROI 1,14)

2021: 15 tipů, 6 správných tipů, vsazeno 24 bodů, výběr 43,75 bodů, zisk + 19,75 body (82,3 %, ROI 1,82)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: + 17,85 bodů (105%, ROI 2,05)

(Ondřej Blahník)