Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Vzhůru na Boxing Day

Ondřej Blahník: Vzhůru na Boxing Day

Na dnešní vánoční dostihy na ostrovech vypsal Tipsport kurzy na šest velkých dostihů. Něco se tam dá vybrat.

Hlavním dostihem je samozřejmě King George VI Chase v Kemptonu. Z ní byl bohužel kvůli pohmožděné noze škrtnut vítěz z roku 2016 a loni druhý Thistlecrak. Škoda, kurz 15:1 byl zajímavý. Takhle to podle mě bude mezi trojicí favoritů. Foodpad je na téhle distanci neprověřený a jako kůň, co dřív běhal 2 míle mi jako vytrvalec nepřipadá. Ač je to v Kemptonu pro rychlejší koně, nějakou vytrvalost na 4800 metrů by kůň měl mít, zvlášť když se poběží na měkké dráze. To může být problém i pro rychlíka Cyrname, přestože běhá fantasticky. Harry Cobden si sice vybral jeho, ale já se přikloním na stranu loňského Clan Des Obeaux. Měkká dráha asi jde nejvíc do karet Lostintranslation.

Ještě víc je zamotaná situace v Christmas Hurdle. Obhájkyni prvenství by neměla sednout měkká dráha, ale i na ní podala Verdana Blue na jaře v Chempion Hurdle slušný výkon a to Cheltenham není její dráha. Epatante vypadá nadějně, ale v takové konkurenci ještě neběžela. Čtyřletý Fusil Raffles si na jaře připsal cenný skal Fakira D’oudariese. I do nové sezóny vstoupil vítězně, proti Grand Sancy to ale ve Wincantonu neměl jednoduché. A toho před rokem v Sandownu porazil i Elixir Du Nitz. Jemu by start v nohách mohl pomoci, ale v Cheltenhamu šel teprve před 12 dny. Navíc jeho ofenzivní taktice měkká dráha tolik svědčit nebude. 15:1 ale už za malý risk stojí. Ze zkušených koní se mi nejvíc líbí Silver Streak a 10:1 není špatné. Já možná za málo půjdu do Quick Grabim. Uvidíme, jak se poprvé představí pod Fergalem O’Brienem. U něj bude záležet na průběhu dostihu. Paddy Brennan by si sním ale mohl poradit.

Tyto dostihy jsme ale již rozebrali včera. Já se formou tipu pustím do dalších, které jsou určeny steeplovým nováčkům.

 

FAKIR D’OUDARIES    V  2,4:1

Leopardstown – 15:20 – 5. dostih - Racing Post Novice Chase (3400 n)

Tipsport   2 body

V dostihu se schází dva velmi dobří koně. Laurina po přechodu k Williemu Mullinsovi prohrála jen jednou a to na jaře v Champion Hurdle. Mezi klisnami si vedla naprosto suverénně. Většinou ale na tratích 4000 metrů. Na ní se představila i v prvním startu na těžkých skocích, ale bez nejmenší námahy v Gowran Parku vyhrála. Vítěz Albert Barlett Novices‘ Hurdle Minella Indo na ní neměl nárok, i když je pravda, že by to potřeboval delší. Na 2 mílích sice vyhrála Mares Novices‘ Hurdle v Cheltenhamu a výsledek z Champion Hurdle je také velmi slušný, ale líp by jí sedla měkčí dráha. V Leoprdstownu na rozdíl o ostatních drah to ale bude trochu rychlejší.

Právě to by mohlo hrát do karet teprve čtyřletému FAKIR D’OUDARIESovi, který patřil mezi nejlepší proutěnkáře nejmladšího ročníku. Po přechodu na steeplechase si zatím také vede skvěle. Má v sobě dost rychlosti na téhle distanci porazil také bývalého výborného proutěnkáře Melona. V dalším startu šel na 4000 metrů a byl naprosto suverénní. Úlohu mu ale výrazně usnadnil Samcro, který spadl ve chvíli, kdy na něj zaútočil. Rychlejší dráha i distance by měli hrát víc v jeho prospěch. Šance obou bych viděl minimálně vyrovnaně a přikloním se na jeho stranu i díky vyššímu kurzu.

Z pětice statujících není špatný ani Notebook, který si vyběhal slušnou známku 150 lb, ale myslím, že by na favorizované duo mít neměl.

STARTOVNÍ LISTINA

 

CASTLEBROOK     1-3   2:1

Limerick – 5. dostih – 15:40 - Matchbook Betting Exchange Novice Chase (3900 m)

Tipsport   2 body

V tomto dostihu bude pozornost upřena především na dvojici favoritů. Mezi nimi je v dostihu nováčků dost výrazný věkový rozdíl. Favoritem je Samcro, který v pozici velkého favorita vyhrál Ballymore Novices‘ Hurdle na Cheltenham Festivalu. Minulou sezónu ale skončil trochu za očekáváním. Původně byl jeho plán přejít na těžké skoky, ale zůstal na proutěnkách. První start ve steeplu povinně vyhrál, v dalším spadl ve chvíli, kdy zaútočil na vedoucího Fakira D’oudairese. Asi bych mu dal přednost. Ve svých letech může ještě jít nahoru, ale spolehlivec to zrovna není. Navíc kurz na něj 1,62:1 nic moc.

Naopak Faugheen je velkou hvězdou již nějaký rok. Na scéně si vysloužil přezdívku Mašina. Ve své nejlepší formě vyhrál, co se dalo jako doma v Irsku, tak Champion nebo Christmas Hurdle. Nevyhnul se však zdravotním problémům. Jeho návrat na scénu nebyl jednoduchý. Dokázal působivě zvítězit i zklamat. Překvapivě se ale se uplatnil i na delších tratích, kde vyhrál Champion Stayers Hurdle v Punchestownu a na jaře byl třetí ve Stayers Hurdle v Cheltenhamu. Ve svých 11 letech přijal další výzvu, přešel na steeply. Hned první s přehledem vyhrál. Teď ho čeká těžší úkol. Na vrcholu už byl, stále se ale dokáže držet nahoře. Proti mladším soupeřům to bude mít stále těžší, ale mezi nováčky může stále běhat velké dostihy.

Mezi tyto dva koně se ale míchat nebudu. Vybral jsem si jiného, který by se mohl umístit za nimi. CASTLEBROOK na proutěnkách tolik výrazný nebyl, ale moc toho za sebou ještě nemá. Ve steeplech má za sebou dva starty. Jedno vítězství ve slabší konkurenci a posledně byl třetí v Gowran Parku. Dostih odvodil a na překážkách si počínal suverénně. V závěru ho porazila dvojice Getabird a Pamela Blue, ale to jsou slušní koně. Nebyl od nich daleko. Distanci zvládnul a běželo se na „heavy“ jako teď. Off You Go na mě moc dojem neuděl. Na proutěnkách nebyl špatný, ale v prvním startu ve steeplu toho moc neukázal a minule sice spadnul na poslední překážce, kdy se propracoval mezi přední koně, ale to žádná esy nebyla. Z komparzu tedy vypadá Castlebrook nejlépe a v sedmi koních si ho 1-3 „pari“ vezmu.

STARTOVNÍ LISTINA

 

THE MIGHTY DON   1-3   5:1

Kempton – 14:55 – 3. dostih - Ladbrokes Kauto Star Novices' Chase (4800 m)

Tipsport   1 bod

V dalším dostihu nováčků se mi nejvíc líbí Black Op. Jako nováček na proutěnkách byl druhý za Samcrem v Ballymore Novices‘ Hurdle a porazil Lostintranslationa v Aintree. Loni se mu ale sezóna moc nepovedla. Přešel na steeply, kde žádnou studu neudělal. V prvním startu v Exeteru ho porazil jen Defu Du Seuil a pozdější vítěz RSA Chase Topofthegame. Pak v Cheltenhamu opět jen výborní koně Lostintranslation a Defi Du Seuil. Tehdy ale většinu překážek nešel čistě a Tom Gerge ho stáhl opět do proutěnek. Třetí místo v Cleeve Hurdle za Paisley parkem nebylo špatné, v dalších startech ale již šel s formou dolů. Teď se vrátil na těžké skoky a daří se mu. V Newbury ho porazil jen favorit RSA Novices Chase Champ. Distance by mu problém dělat neměla, Kempton snad zvládne, přestože tu nikdy nešel.

Master Tommytucker tu minule vyhrál, porazil slušné koně, ale nijak výrazně a bude se muset ještě ukázat. Další svěřenec Paula Nichollse Danny Whizzbank již má aspoň zkušenost s distancí. Vyhrál všechny své starty na překážkách a může mít další progres. Porážka Reserve Tanka v Newbury ale již nemá takový zvuk. Ten viditelně nenaplnil očekávání v něj vkládané.

Skalpem Reserve Tanka se může pochlubit i Jarveys Plate, ale to bylo v Chepstow a přijde mi jako spíš kůň na kopcovitá závodiště.

Slate House ukázal něco mezi nováčky na proutěnkách, loni ve steeplech to ale bylo slabší. Chytil se až letos. V Cheltenhamu Gold Cup Handicapu spadl v nadějné pozici, jinak oba starty v nové sezóně vyhrál. Běhal ale spíš na 4000 metrů. V posledním startu sice uspěl na 4700 metrů, ale musel bojovat proti slabšímu koni.

Mě se tu zdá podceňovaný THE MIGHTY DON. Loni se neztratil mezi špičkou dlouhých proutěnkářů v první části sezóny. Na steeplech zatím díru do světa neudělal, ale podle mě to nebylo tak špatné. První start šel na 3500 metrů a byl třetí. Nic moc konkurence, ale bylo to krátké. V dalším již něco předvedl. V dostihu na 3800 metrů byl 2 ½ délky za Esprit Du Large, který pak vyhrál Henry VIII Novices‘ Chase v Sandownu. Poslední start v Ascotu opět na 3800 metrů nebyl nic moc. Když se to rozjelo, začal dělat chyby na skocích a ztrácet. Tentokrát se ale opět vrátí na delší trať. To je jeho specialita a proti koním, kteří s ní často nemají zkušenost, nemusí udělat ostudu. Risknout ho do třetího místa dává smysl.

STARTOVNÍ LISTINA

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

Tipů: 123, správných tipů: 35, vsazeno: 166,5 bodů, zisk: - 5,96 bodů