Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Vzhůru na „Jump season“

Ondřej Blahník: Vzhůru na „Jump season“

U nás jsou sice dostihy v Mostě, mě víc zaujala nabídka na překážkové dostihy na ostrovech.

Přiznám se, že se sázkové nabídky na dostihy v Mostě jsem si moc nevybal. Nikdo mě tam zvlášť neoslovuje. Zatím hraji jen Avignona, který sice minule zklamal, ale jinak předváděl solidní výkony a 7:1 mi přijde dobré. Brilliant Star ale v Mostě zaběhl vždy výborně, mohlo by zně j něco být a nepřekvapí dalším progresem, takže na doporučování to úplně není.

Není tedy divu, že jako fanoušek překážkových dostihů na ostrovech se moje pozornost upřela tímto směrem. Tipsport vypsal čtyři vrcholy dnešního dne, dva v irském Down Royal a dva britském Wetherby.

Začneme Irskem. V The Ladbrokes Champion Steeplechase se představí můj vítěz Cheltenham Gold Cupu Minella Indo, ale ideální by pro něj byla delší trať než 4800 metrů. Kurz 2:1 mě proto neosloví. Proti němu jde totiž velmi dobrý Frodon, který byl sice v Gold Cupu až pátý, ale právě pro něj bylo 500 metrů navíc příliš. Galvin minulou sezónu mezi nováčky neokusil hořkost porážky a vítězně vstoupil i do nové sezóny, takže může mít výhodu startu v nohách. Naopak Delta Work nastupuje po zdravotní pauze a přestože zde před třemi lety vyhrál dostih nováčků, bilanci z posledních dvou ročníků tohoto dostihu moc dobrou nemá.

STARTOVNÍ LISTINA

Envoi Allen byl hodně nadějný překážkář a až do Cheltenham Festivalu nikdy neprohrál. Přiznám se, že jsem mu v Marsh Novices‘ Chase hodně věřil, dostih pro něj skončil pádem. Byl to první start u Henryho De Bromeada, k němuž přešel po aféře Gordona Elliotta. V dalším startu na Punchestown Festivalu byl zadržen, na vině bylo zranění. Teď se vrací, v Join Racing TV Chase na 3900 metrů nemá tak silné soupeře, ale kurz 1,35:1 není na hraní a radši si počkám, jak se ukáže.

STARTOVNÍ LISTINA

Hvězdou supervytrvaleckých tratích je Pasley Park. Excelentní byl především v sezóně 2018/19, ale i loni to vypadalo, že si půjde pro obhajobu Stayers‘ Hurdle. Tam ale přišel jeho první výpadek a ukázalo se, že měl problém se srdcem. Před rokem ale vstoupil do sezóny opět skvěle a jeho souboje s Thyme Hillem braly dech. Třetí místo v Stayers‘ Hurdle také nebylo špatné, ale nesplnil roli favorita. V Aintree pak byl zadržen, což teď vyvolává další otazníky. Loni je ale zahnal a přestože mu bude v lednu již 10 let, asi bych se v kurzu 3,5:1 rozhodl pro něj, přestože za ním v nabídce bet365 Hurdle na 4800 metrů ve Wetherby mám dva své oblíbence. Thomas Darby mě ale přes třetí místo v Aintree zatím tolik nepřesvědčil a to platí i pro Indefatigable, u níž si navíc nemyslím, že by pro ni byly 3 míle to pravé. Master Tommytucker sice občas dělá chyby na steeplových skocích, ale návrat v 10 letech na proutěnky, které šel naposledy jako nováček, ve mně důvěru nebudí.

STARTOVNÍ LISTINA

 

CLONDAW CASTLE     V   6:1

Wetherby – 16:05 – 4. dostih - bet365 Charlie Hall Chase (4800 m)

Tipsport   1 bod

Favoritem dostihu je obhájce Cyrname. Ten za demolici soupeřů ve dvou dostizích v Ascotu získal s ratingem 176 lb post nejlépe hodnoceného překážkáře. Bylo to ale v zimě 2019 a na tyto výkony již sedá prach. Před dvěma lety vstoupil do sezóny slavným soubojem s Altiorem a porazil ho. Bylo to ale v Ascotu na při něj ideální distanci 4200 metrů. 2 mílový specialista Altior se od té doby z toho nevzpamatoval a od té doby už to nebyl on. S Cyrname mi to ale přijde podobné od King George VI Chase 2019, kdy byl natahován na 3 míle. Tam sice doběhl druhý, ale s výrazným odstupem na Clan De Obeauxe. Jediný z dalších čtyř dostihů, které absolvoval, bylo právě vítězství v loňské edici tohoto dostihu. Ano, 3 míle sice dal, ale v dalších dvou startech byl zadržen. Teď nastoupí po operaci dechu, ale stejně ve mně důvěru nevzbuzuje. Proto se tu poohlédnu po ostatních.

Druhý favorit Shane Blue si loni vedl slušně mezi nováčky, ale konec sezóny už neměl takový. Nováčci však při vstupu mezi elitu bývají populární. Neříkám, že to není naděje, ale zas tolik mě neoslovil. Bude ale zřejmě znepříjemňovat pozici na čele Cyrnamovi.

Do popředí nabídky se propracoval Fusil Ruffles, který v Cheltenhamu Shane Blue porazil, ale bylo to na 4000 metrů, a přestože Nicky Henderson tvrdí, že 3 míle pro něj byl vždycky plán, mě přijde, že by mohl mít s distancí problém. Nijak na mě neudělal dojem ano první sezónní start, přestože tam nosil vyšší váhu než vítěz.

Kitty’s Light asi mohla vyhrál na jaře Gold Cup v Sandownu, kdyby ho nebloknul Enrilo. Pro něj ale může být distance naopak krátká, což platí i o vítězi Scottish Grand National Mighty Thunderovi. Top Ville Ben zas má za sebou delší zdravotní pauzu.

Takže se dostáváme k mému tipu. CLONDAW CASTLE byl jako nováček čtvrtý v Arkle Chase a loni běhal na tratích 4000 metrů, ale koncem února v Kemptonu mě přesvědčil, že zvládne i 3 míle. V Bowl Chase v Aintree se pak jako jediný snažil atakovat Clan Des Obeauxe, když Native River skončil s odstupem za ním. Tyto výkony ve mně budí důvěru a možná by mohl mít ještě nějaký progres. Ve Wetherby teď dopoledne asi prší, ale nemělo by již dlouho a dráha je stále hlášena good to soft, což by mu mělo sednout. Proto ho zkusím proti favoritovi. 6:1 mi přijde slušné, kdo chce, může si průběžně porovnávat nabídku s Anglií, kde je aktuálně o bod víc a třeba využít až Live Sázku.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipů: 195 tipů, 59 správných tipů, vsazeno 274,5 bodů, výběr 293,39 bodů, zisk: +20,89 bodů (7,6%, ROI 1,07)

2021: 55 tipů, 18 správných tipů, vsazeno 86 bodů, výběr 96 bodů, zisk +10 bodů (11,6%, ROI 1,11)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: +17,85 bodů (105%, ROI 2,05)

(Ondřej Blahník)