Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník:Altior a Native River nastoupí v Newbury

Ondřej Blahník:Altior a Native River nastoupí v Newbury
Altior - foto:oddschecker.com

Dosud na překážkách neporažený favorit Queen Mother Champion Chase Altior se letos poprvé představí na dráze. Diváci v Newbury ho uvidí v Betfair Exchange Chase, známější pod názvem Game Spirit Chase.

Dvoumílový specialista šel od úspěchu k úspěchu. Jako nováček na proutěných vyhrál Supreme Novices‘ Hurdle, o rok později přesvědčivě opanoval pole Arkle. Ostřílené steeplery porazil v tomto dostihu v Newbury loni, ale měl jako nováček na těžkých skocích úlevu 5 lb. Na sklonku sezóny v  Sandownu již bez jakéhokoli váhového zvýhodnění za sebou nechal vítěze Queen Mother Champion Chase Special Tiaru.

Kvůli operaci dýchacích cest jsme ho však tuto sezónu na dráze zatím neviděli a jeho start je sledován s velkým očekáváním. Trenér Nicky Henderson říká, že „pracuje velmi dobře, skáče a dýchá výborně“, přesto ví, že první start proti rozběhaným soupeřům nebude jednoduchý.

Postaví se mu sice pouze dva soupeři a jedním z nich je Valdez (34:1), který patřil mezi širší špičku, na dráze se však představí po tříleté pauze. Hlavním oponentem by ale měl být Politologue. Bílý svěřenec Paula Nichollse byl vždy považován za nadějného koně, ale až tuto sezónu se začal prosazovat naplno ve velkých dostizích. Na svém kontě má tři vítězství v řadě. Nejprve vyhrál handicap v Exeteru, pak porazil v Tingle Creek Chase v Sandownu Fox Nortona, který měl nyní také startovat, ale byl škrtnut kvůli infekci nohy. O Vánocích v Kemptonu nakonec opanoval Desert Orchid Chase, i když tam mu to ulehčil Special Tiara, který měl v dostihu pád.

Bude tedy velmi zajímavé, jak se spolu tihle dva popasují ještě před Cheltenham Festivalem. Tady je jejich poměr 1,5 a 2,65. Pro Queen Mother Champion Chase jsou předběžně nabízeni 2,1 a 5:1. Favoritem je samozřejmě Altior.

 

NATIVE RIVER   1,9:1  V

Newbury – 15:25 – 3. dostih – Denman Chase

Tipsport   2 body

Dalším koněm, který bude mít sezónní premiéru je Native River, který nastoupí v 4700 metrů dlouhé Betfair Denman Chase. S ním Colin Tizzard záměrně první část sezóny vynechal a nechal ho dostatečně odpočinout po loňském náročném programu. V něm nejdříve dominoval v Hennessy Gold Cupu v Newbury a pak i ve Welsh National. Následovalo  prvenství v Denman Chase a třetí byl v Cheltenham Gold Cupu. Ten by měl být jeho vrcholem i letos a vypadá to, že je na něj také speciálně připravován. Aktuálně je pro něj nabízen 9:1 jako třetí favorit.

Tady ale má kurz jen 1,9:1, protože i na něj čekají jen dva soupeři. Cloudy Dream (3,25:1) se sice naposledy v Aintree představil v ještě o něco delším dostihu, ale jeho parketou jsou spíš distance okolo 4000 metrů, když loni byl dokonce druhý v dvoumílové Arkle Chase. Saphir Du Rheu (4:1) se loni v Cheltenham Gold Cupu umístil pátý, po nedokončené Grand National se již ani on na dráze neukázal. Oproti Native Riverovi však bude mít výhodu 6 lb.

 

WATERLORD   17:1  V/M

Newbury – 16:35 – 5. dostih – Betfair Hurdle

Tipsport Life – 1 bod

Tohle je skutečně nabitý handicap a 24členné pole nemá většího favorita. Trefit toho správného koně nebude nic jednoduchého, sázková nabídka ale začíná na nějakých 11:1 a v kurzech lehce nad tím je nabízena celá řada koní.

Jednou z favoritek je Irish Roe (11:1), jejíž rating vystoupal na 145 lb po té, co byla rovnocennou soupeřkou klisny s handicapem 152 lb. Ta ho dostala za své lehké vítězství také v konkurenci klisen, pro mě ale nejsou tyto dostihy zrovna to, kde bych se dokázal opřít o rating. Na téhle klisně je ale zajímavé, že je jednou z pouhé dvojice klisen, které si doma na farmě připravuje rodina Atkinsonova.

Silnou sestavu vysílá Nicky Henderson. Favorizovaný Jenkins (11:1) ale ponese přívažek za své poslední a mladý James Bowen, který byl i tehdy v jeho sedle, bude mít svou úlevu o něco nižší.

Lough Derg Spirit (21:1) vstoupil do sezóny dobře, ale to bylo před třemi měsíci a od té doby se na dráze neukázal.

Verdana Bleu (13:1) si v handicapu v Ascotu přišla koncovkou pro třetí místo. Z tohoto dostihu zde běží řada koní. Druhý Silver Streak (17:1), čtvrtý Bleu Et Rouge (15:1), který patřil mezi elitu nováčků v Irsku, loni již přešel na steeply, ale sezónu nedokončil a teď se opět vrátil na proutěnky.

Dostih se běžel na “good to soft“ a propadli v něm loňští přední tříletí Divin Bere (41:1) a Charli Parcs (34:1). Charli Parcs byl ale před tím dobře druhý handicapu, který vyhrál High Bridge (15:1). Oproti němu bude mít nyní váhovou výhodu, k úspěchu by ale potřeboval o něco pevnější dráhu, než je hlášený “soft“.

Jsou zde v Cheltenhamu druzí Lalor (12:1) a Misterton (21:1). Také vítěz Champion Bumperu Moon Racer (34:1) loni na podzim zvítězil v Cheltenhamu a jeho tým s ním měl velké plány, když přestože byl “nováček“, nastoupil do Champion Hurdle. Tam neuspěl, ale ani následně mezi nováčky v Aintree a od té doby nestartoval. U Knocknanusse (12:1) mi vadí, že se zatím pohyboval na menších drahách.

Z Hendersonovy pětice se mi nejvíc líbí Kayf Grace (13:1), kterou pojede stájová jednička Nico de Boinville. Klisna dříve v NH “flatu“ porazila Augustu Kate, loni ale laborovala se zády. Po zahřívacím startu se prosadila v Kemptonu. Přestože šlo o menší dostih, myslím, že by mohla jít ještě nahoru.

Kalashnikov (13:1) se zatím pohyboval jenom mezi nováčky a vedl si dobře, když naposledy byl druhý i v lepším dostihu. 

Já jsem si tu vybral koně, který také zatím v handicapech nestartoval a věnoval se dostihům nováčků. Tím je WATERLORD. Ten loňskou sezónu vynechal a na podzim se představil pod vedením Donalda McCaina. Všechny své starty absolvoval na hluboké dráze, ale na rozdíl od toho prvního, kde nijak neoslnil, si v těch dalších počínal aktivně. Po dvou prvenstvích v menších dostizích, šel posledně Gd.2 v Haydocku, kde to celé odtáhl, aby mu v závěru utekl vítězný First Flow, ale těsně před cílem se před něj dostali ještě další dva soupeři. Je vidět, že na “heavy“  běhat umí. Jeho stylu by ale možná neškodila o trošku pevnější dráha a té by se mohl dočkat tady.