Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Po škrtu Constitution Hilla je tutovkou Champion Hurdle State Man

Po škrtu Constitution Hilla je tutovkou Champion Hurdle State Man
Constitution Hill po vítězství v Christmas Hurdle, foto: Jaroslav Fabris

Ondřej Blahník a Jaroslav Fabris rozebírají vrcholy prvního dne Cheltenham Festivalu, kde po škrtu Constitution Hilla přebral roli jasného favorita Champion Hurdle State Man.

Cheltenham – úterý – rozbory dostihů

 

14:30 - Sky Bet Supreme Novices' Hurdle (Gr.1, 3300 m)

Willie Mullins se může opřít především o dva koně. Potomek vítězky Champion Hurdle Annie Power a fenomenálního Galilea Mystic Power vyhrál všechny tři starty včetně dvou proutěnek. Poprvé v létě dost puloval, ale vyhrál s přehledem, stejně jako naposled v Gr.2 v Punchestownu. Dostih se odvíjel v pomalém tempu, ale tentokrát byl mnohem líp usazen a v závěru předvedl hezký finiš. Tullyhill je zkušenější, když už patřil k nejlepším irským bumperům. V prvním startu na proutěnkách zklamal, když ztrácel na skocích, ale pomohla mu změna taktiky. Dokáže si dělat svoje tempo a tímto stylem lehce opanoval Listed v Punchestownu. Tam porazil Jigora podobným rozdílem jako Mystic Power v jiném dostihu, jeho vítězství ale vypadalo suverénnější.

FIREFOXovi se dařilo již v bumperech, především však při debutu na proutěnkách jistě porazil Ballyburna, který je považován za nejlepšího nováčka na ostrovech. V posledním stratu však zklamal, když nejenže upustil od ofenzivní taktiky, ale Gordon Elliott si stěžoval na problémy s vředy. Ty by měly být zažehnány a prý je v dobré formě. Podceňovat nelze ani Slade Steela, který vyhrál oba první starty na proutěnkách a na Dublin Racing Festivalu byl nad jeho síly jen Ballyburn. Domácí Jeriko Du Report sice vyhrál Gr.2 v Doncasteru, ale bylo to poměrně vydřené.

(Ondřej Blahník)

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:10 - My Pension Expert Arkle Challenge Trophy Novices' Chase (Gr.1, 3200 m)

Paul Townend sedí na Gaelic Warriorovi, který je možná nejlepším koněm v poli, musí ale odčinit poslední výpadek. V Leopardstownu měl zdatného soupeře Fact To File, který je favoritem Brown Advisory Novices‘ Chase, ale přeci jen odpadl moc rychle. Willie Mullins si myslí, že to mohlo být tím, že byl před startem hektický, proto bude mít poprvé kapuci na uši. Před tím dvakrát velmi lehce vyhrál a v Limericku dal 5 délek stájovému druhovi Il Etait Tempsovi, bylo to však na trati 3900 metrů, které mu můžou být bližší. Navíc se šlo na pravotočivých drahách, které jsou pro něj lepší, protože skáče doprava. Na Cheltenham Festivalu si s tím ale již dvakrát poradil, když byl v roce 2022 druhý v handicapu čtyřletých a loni získal stejné umístění v Ballymore Novices' Hurdle.

Il Etait Temps byl loni pátý v Supreme Novices‘ Hurdle. Je to menší koník, kterému víc sedí dráha v Leopardstownu, kde na Dublin Racing Festivalu těsně porazil FOUND A FIFTY. Ten je jednoznačně lepším steeplerem než proutěnkářem. O Vánocích v Leopardstownu jistě porazil koncovkáře My Mate Mozzie, který na podzim v Cheltenhamu vyhrál dvojku. Hunters Yarn loni na festivalu nepředvedl nic zvláštního v proutěnkářském handicapu, na těžkých skocích si však vede dobře, i když v prvním startu ho stála poslední překážka vítězství. Vynahradil si to v lednu ve Fairyhouse, kde lehce odešel od soupeřů. Quilixios vyhrál pře třemi lety Triumph Hudle, na proutěnkách si vedl slušně i další rok a po vynechané minulé sezóně má na svém kontě dvě výhry ve steeplechase, když mu nevyšel jeho experiment na delší trati. Neporazil však žádné velké jméno.

Nejnižší kurz z domácích má JPR One, který na podzim v Cheltenhamu spadl na posledním skoku ve vedoucí pozici. Jistě vyhrál naposledy na Winter Millionu v Lingfieldu, kde porazil Matatu. To je stájový druh Master Chevyho, který skončil za nimi, ale na první překážce se srazil s padajícím koněm a byl rád, že mohl pokračovat v dostihu. Před tím vyhrál elitní dostih nováčků ve vánočním Kemptonu.

(Ondřej Blahník)

STARTOVNÍ LISTINA

 

Gaelic Warrior s Paulem Townendem v Punchestownu – foto Jaroslav Fabris

 

16:30 - Unibet Champion Hurdle Challenge Trophy (Gr.1, 3300 m)

Zatímco predikce pro jednotlivé dostihy festivalu se obvykle v průběhu sezóny mění, papírové předpoklady pro Champion Hurdle zůstávaly dlouho neměnné. Málokdo totiž pochyboval o tom, že loňské vítězství obhájí Constitution Hill, přičemž před rokem druhý State Man znovu vypadal jako hlavní čekatel na jeho zaváhání. Zvrat ale nastal dva týdny před proutěnkářským vrcholem, kdy svěřenec Nickyho Hendersona při tréninku v Kemptonu výrazně prohrál s dvojicí tréninkových kolegů. Následné vyšetření odhalilo infekci v dýchacích cestách. O týden později sice výsledky krevních testů ukázaly zlepšení, ale stále nedovolovaly návrat do plného tréninku, takže padlo rozhodnutí o vynechání letošního Cheltenhamského Festivalu.

Roli tutovky tak převzal STATE MAN. Svěřenec Willieho Mullinse totiž v posledních jedenácti startech prohrál pouze v loňské edici dostihu. O rok dříve vyhrál v Cheltenhamu handicap, takže tamní dráha pro něj není problém, a letos s přehledem splnil roli favorita ve třech startech na irských drahách. Poslední úspěchy získal na měkku, problémem tedy aktuální stav dráhy, který má označení „soft“.

Z Irska přicestoval také hlavní vyzyvatel State Mana, který je svěřenec Gordona Elliotta Irish Point. Ten na dubnovém mítinku v Aintree zvítězil v Gr.1 pro nováčky a přemožitele nepoznal ani ve dvojici startů v aktuální sezóně. Zazářil především suverénním vítězstvím na vánočním mítinku v Leopardstownu, jenže tam absolvoval o 1400 metrů delší distanci. Hlavním důvodem ubrání metrů je skutečnost, že favoritem třímílových Stayers' Hurdle je jeho stájový kolega Teahupoo.

Při absenci Constitution Hilla se Nicky Henderson spoléhá na Iberico Lorda. Jeho aktuální rating 143 liber sice neoslní, ale posledně jistě vyhrál handicapové Betfair Hurdle, a protože nemá mnoho zkušeností, může v progresu pokračovat. V listopadu vyhrál i v Cheltenhamu a jeho šance porostou s měkkou dráhou, když letos neuspěl pouze na rychlé půdě v Ascotu. Dodejme, že do dostihu byl dohlášen za 18.000 liber, takže do plusu ho dostane umístění v první čtyřce.

Už dvanáctiletý Not So Sleepy minule suverénně vyhrál Fighting Fifth Hurdle, jenže v posledních třech ročnících Champion Hurdle skončil shodně pátý. Lepší šancí tak může být teprve pětiletý Zarak The Brave. Tréninkový druh State Mana se každopádně s absolutní špičkou ještě neutkal. Nemean Lion boduje spíše na placatějších dráhách, když v listopadu v Cheltenhamu jasně prohrál s Iberico Lordem. Nutno ovšem dodat, že nosil vyšší hmotnost. Jediná klisna v poli Luccia podává spolehlivé výkony, ale vlastní nejnižší rating v poli. Roli outsidera zaujímá Colonel Mustard, který poprvé nastoupí se stínidly.

(Jaroslav Fabris)

STARTOVNÍ LISTINA