Ponntos s Frankiem Dettorim v Goodwoodu - foto Petra Mikesková

Aktuálně nejlepší kůň v českém tréninku opět zaběhl dobře mezi francouzskou špičkou, dostih byl ale na něj příliš dlouhý.

Komentář Ondřeje Blahníka

Prix De Seine-Et-Oise (Gr.3, 1200 m, 80.000 €)

PONNTOS si na jaře dokázal lehce poradit s francouzskými sprintery a v létě být pátý v Gr.2 v Británii, zemi sprinterům zaslíbené. V posledních třech startech však vždy bylo něco proti němu. V předzkoušce Prix de l‘Abbaye de Longchamp špatně odstartoval a hned bylo po nadějích. V Prix de l‘Abbaye de Longchamp mu zas byl v osmnáctičlenném poli vylosován startovní box číslo 17. Frankie Dettori ho tak vzal na vnější bariéru, kde absolvoval dostih s další trojicí koní. Těmi byli obhájce a vítěz jarního Al Quoz Sprintu (Gr.1) v Dubaji A Case Of You a vítěz předzkoušky Berneuil. Ty sice jistě porazil, ale hlavní pole bylo rychlejší a skončil tak sedmý.

Tentokrát to byla distance 1200 metrů. Ponntos je po startu hodně rychlý, ale 1000 metrů je jeho specialita. Ve Francii se však již takhle dlouhý dostih na takové úrovni neběží, musel tedy vzít za vděk tratí 1200 metrů. Dráha v Chantilly byla měkčí, ale ne moc. Po startu hned vystřelil a ujal se vedení, Theo Bachelot se dokonce jednu chilli ohlédnul, kde jsou soupeři, jak svěže vyšlapoval. To bylo až k distanci, kde přes něj přešel třetí z Prix de l‘Abbaye de Longchamp Coeur De Pierre, který splnil roli favorita a jistě vyhrál. Ponntose ještě porazili další dva koně, těsně však uhájil čtvrté místo. To je přes všechny okolnosti výborný výkon.

Letos Ponntos oproti loňsku ještě dozrál. Jaké budou jeho další plány musí rozhodnout realizační tým rodiny Nieslaniků, ale my se můžeme těšit, že by v pěti letech mohl na letošní výkony navázat a opět reprezentovat české barvy ve velkých evropských dostizích.

VÝSLEDEK

Silná sestava Ingrid Janáčkové Koplíkové

Prix Du Chene Du Coup De Foudre

(Class 2, handicap, 1600 m, 50.000 €)

České barvy se mohly radovat i dostih před tím. JOSEPHINO loni v říjnu v Mostě lehce vyhrál svůj třetí životní start a v Pražském zimním favoritovi na pro něj příliš dlouhé distanci 1800 metrů byl třetí. V běhání ale pokračoval v zimě ve Francii, kde nejprve vyhrál na provincii v Marseille Pont de Vivaux, ale pak byl čtvrtý v Listed v Cagnes-Sur-Mer. Ani sedmé místo v březnu v Class 1 v Saint-Cloud nebylo špatné, ve Velké jarní však propadl.

Na dráhu vrátil v říjnu druhým místem na 1300 metrů v Deauville. Míle je však jeho specialita a teď na ní vyhrál velký handicap s ratingem 38 kg. Uvidíme, kolik mu francouzský handicaper přidá, ale mohl by rozšířit silnou sestavu Ingrid Janáčkové Koplíkové, která již trénuje tři tříleté koně s ratingy 40 kg a vyššími.

VÝSLEDEK

Deputy Ruler dostal 43 kg po výhře v maidnu, ale bylo spíš přihlédnuto k jeho blízkému pátému místu v Listed ve Vichy, kde jistě porazil Aigle Vaillanta. Účastnil se i předzkoušky Arcu, v posledním startu v Class 1 v Chantilly zas tolik neukázal, proto mu handicaper odebral půl bodu.

Help si vyběhal známku 41 kg ještě před příchodem do českého tréninku, v němž se uvedl třetím místem v Memoriálu Václava Michala, Velká jarní na něj ale byla moc dlouhá. I on měl po tom pauzu, po níž se vrátil výhrou ve Svatováclavské ceně. Poslední dva starty absolvoval ve Francii, kde v Class 1 doběhl na druhém a třetím místě.

Stronger Together k nám přišel až těsně před startem v Českém derby, v němž doběhl druhý. Ratingem 40 kg byl oceněn za druhé místo ve Velké ceně českého turfu, ale zvládl ho i ve Francii, kde na měkké dráze s druhou nejvyšší váhou došel šestý v handicapu o 55.000 €.