Ponntos se rozcvičil na Paříž

Ponntos s Petram Foretem vyhrál podruhé Svatováclavskou cenu - foto Bohumil Křižan

Ponntos ve Svatováclavské ceně ukázal, proč patří k elitě evropských sprinterů.

Analýza Ondřeje Blahníka

Svatováclavská cena Charvát Group (lokální Listed, 1200 m)

Náš největší sprinterský dostih na 1200 metrů přilákal našeho nejlepšího sprintera, který ho vyhrál již před dvěma lety. Tehdy bylo vítězství odrazovým můstkem pro starty mezi evropskou elitou, nyní přijel ověnčen mezinárodními úspěchy jako aktuálně největší hvězda našeho turfu.

PONNTOS (1,67:1) byl v létě šestý v King George Stakes (Gr.2) v Goodwoodu, což bylo hodnoceno jen o trochu hůř než jeho loňské páté místo v tomto dostihu. Konkurence v britských sprintech je považována za tu největší, proto to byl pořád vynikající výkon. S touto ukázanou formou nemohl v Mostě nastoupit jinak než v pozici velkého favorita. Jistá negativa byla jen to, že dostih byl o 200 metrů delší, než je jeho optimum a po delší době šel na točité dráze.

Již padoku vypadl velmi dobře a na dráze to jen potvrdil. Protože nerad stojí dlouho v boxech, startoval z vnějšího boxu, ale v osmi členném poli to nebyl problém. Po startu se hned ujal vedení, ale nebyl nijak hektický a spíš tempo stupňoval. Petr Foret se v jeho sedle marně ohlížel po soupeřích a před cílem mohl položit ruce, jinak by jeho vzdálenost od ostatních byla větší než konečné 3 ½ délky.

Dalším Ponntosovým startem by měla být 10. září Prix du Petit Couvert (Gr.3) a o tři týdny později by pak měl následovat třetí start Prix de l’ Abbaye de Longchamp (Gr.1). Tam na sebe poprvé upozornil před dvěma lety šestým místem. Loni byl sedmý, ale měl velkou smůlu, že mu byl v 18tičlenném poli vylosován box třetí nejvzdálenější box. Frankie Dettori tak musel zvolit průběh po vnější bariéře, kde šel spolu s obhájcem A Case Of You a předním francouzským sprinterem Berneuilem, které oba s přehledem porazil. Snad mu letos bude los přát. Loni měl také jako přípravný start Prix du Petit Couvert, ale vypadá to, že nejlépe zaběhne po pauze. Příští plánovaný start v pařížském Longchamp je již za dva týdny, ale je pravda, že Ponntos se v mostě ani nezapotil.

Ponntos poráží s přehledem soupeře ve Svatováclavské ceně – foto Bohumil Křižan

Caucasian (4,85:1) měl být hlavním soupeřem Ponntose a to se také potvrdilo. Spolu s taktéž rychlým Legionar Srbem následoval favorita, ale na rozdíl od něj v rovině nevyklidil pozice a měl před ostatními náskok necelé 2 délky. Potvrdil tak, že mostecká dráha mu výborně sedí. Pro třetí místo si zezadu přišel jeho stájový druh Hidden Colony před Shershabem, který byl dosud brán spíš jako specialista na 1000 metrů.

VÝSLEDEK

Whirl Wind Girl je v Mostě doma

Velká letní cena IJS Service (I. kat., 2000 m)

WHIRL WIND GIRL (6:1) opět ukázala, že mostecká dráha jí sedne. Bylo to její třetí životní výhra a třetí v Mostě. Loni na podzim zde vyhrála Velkou podzimní cenu, což je jedničkový handicap na 2000 metrů. To je její optimální distance, na níž začátkem července svedla vyrovnaný souboj s Classou v Letní ceně klisen. Další start ve Varech v dalším jedničkovém dostihu na 2000 metrů Memoriálu Josefa Dolejšího však nezaběhla. Na vině však mohl být horší průběh, když startovala do oblouku z vyššího čísla. Tady ji Jiřina Andrésová protáhla po bariéře a porazila Archird, která se v dostihu držela na dobré třetí pozici. Pro táhlý finiš Sagara je mostecká rovina trochu krátká, třetí místo stihl jen tak tak před ofenzivně jdoucím Rabbit Red Jazzem, který byl loni v tomto dostihu druhý.

VÝSLEDEK

Whirl Wind Girl vyhrává Velkou letní cenu před Achird. Jiřině Andrésové patří letos v šampionátu až devátá příčka, letos ale vyhrála již tři jedničkové dostihy.   – foto Bohumil Křižan