Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Pozvánka: Pardubický víkend se Zlatým pohárem i kvalifikací

Pozvánka: Pardubický víkend se Zlatým pohárem i kvalifikací
Hegnus s Lukášem Matuským vítězí ve 130. Velké pardubické - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Dostihy v Pardubicích budou již v pátek, kdy se odběhnou roviny a proutěnky, v sobotu bude Zlatý pohár a kvalifikace na Velkou pardubickou.

Mítink je bohužel negativně ovlivněn kolizí termínu s dostihy v Meranu, kde se v sobotu a neděli odběhnou vrcholy první části italské překážkové sezóny. V sobotu tak bude v Pardubicích chybět řada předních jezdců. Stáje pochopitelně dávají přednost mnohem lépe dotovaným italským dostihům. Vždyť jeden z vrcholů naší sezóny Zlatý pohár se běží o pouhých 200.000 korun a stejnou dotaci má i druhá kvalifikace na Velkou pardubickou - Memoriál Mjr. M. Svobody. Schválenou omezenou první části sezóny dotuje ze svých prostředků Jockey Club, diváci však již na závodiště můžou v počtu do 5 tisíc.

13:40 – sobota - Pardubice

II. kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Memoriál Mjr. M. Svobody (stch.cc, 6+, NL, 5800 m)

Hlavní pozornost se bude soustředit na Hegnuse. Svěřenec Radka Holčáka je totiž posledním vítězem Velké pardubické a v sobotu ho čeká sezónní premiéra. V minulosti zvítězil také ve dvou kvalifikačních dostizích a loni v úvodní kvalifikaci až po boji prohrál s Theophilem. Na druhou stranu ve třinácti letech je v devítičlenném poli nejstarší a poprvé ho povede Adam Čmiel, protože jeho partner z Velké pardubické Lukáš Matuský jezdí v neděli v italském Meranu.

Z Velkých Karlovic přicestuje také Mustamir (Odložil), jehož připravuje František Holčák. Někdejší vítěz Zlatého poháru loni úspěšně přešel na krosy, i když problémy mu dělala Irská lavice, a před měsícem absolvoval povedenou rozcvičku ve „sprintu“. Méně se při zahajovacím pardubickém dnu vedlo Evženovi (Myška). Svěřenec Štěpánky Myškové totiž kvalifikační premiéru dokončil na posledním místě, k čemuž přispěla i chyba na předposledním skoku. Každopádně trojnásobného vítěze z mítinku Velké pardubické nelze po jednom slabším startu podceňovat.

Poprvé si kvalifikaci vyzkouší Stanislavem Popelkou připravovaný Imphal (Stromský), který minule v krátkém krosu s přehledem porazil Mustamira. Poradit si každopádně může i s delší distancí, když loni vyhrál dvojku na 5200 metrů. Kvalifikační premiéru absolvuje rovněž Saint Joseph (Ferhanov). Svěřenec Pavla Tůmy se nadějně ukazoval ve trojkách, ale na závěr loňské sezóny trochu zklamal šestou příčkou v Ceně Vltavy.

Naopak dost zkušeností má v předloňské Velké pardubické čtvrtý Mazhilis (Velek). Nicméně to vypadá, že svěřenec Josefa Váni už má to nejlepší za sebou. Před měsícem přesto porazil další ze stárnoucích stálic Strettona (Novák), který má na kontě dokonce druhé a třetí místo z Velké pardubické. Derby vítěz Gontchar (Liška) se na překážkách zatím ke špičce nezařadil, což platí i pro Tiep de l’Esta (Cagáň). Slovenský host sice loni skončil ve druhé kvalifikaci pátý, ale s výraznou ztrátou.

Řekli nám:

Radek Holčák, trenér Hegnuse, asistent trenéra Mustamira: „Hegnus je fyzicky i zdravotně v pohodě. V prvních startech zaběhl vždycky dobře, ale teď u nás byly tropy a pevná půda, takže jsme přípravu úplně nedotahovali a bereme to sportovně, aby se udržel v závodním módu. Adam Čmiel by to měl zvládnout, ale není dobré, že to koliduje s Meranem. Stačilo aspoň kdyby se prohodily sobotní dostihy s pátečními a velké dostihy se mohly i s jezdci odběhnout v pátek. Mustamir je na tom také dobře, doma máme napracovány crossové skoky. Prví start na něj byl krátký, ale chtěl jsem před tím, než půjde kvalifikaci, aby si před tím osahal překážky jako drop nebo Hadí příkop. Dostane blinkry, aby se líp soustředil. Pokud to tentokrát zvládne, může pomýšlet vysoko.“

Štěpánka Myšková, trenérka Evžena: „Nastoupil poprvé do kvalifikace proti koním, kteří se na ně specializují. Nevýhodou bylo i to, že neměl přípravný start, který jsme plánovali v Úvodní cross country Koroka. V dostihu udělal hodně chyb a byli jsme domluveni s Jardou (Myškou), že pokud mu to nepůjde, nebude na něj tlačit. Teď jde pro reparát a mělo by to být lepší. První start nám nic neřekl, teď bude muset ukázat, jestli kvalifikace zvládne. Připravený je dobře.“

 

12:30 – sobota – Pardubice

Zlatý pohár - Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (stch 5+, NL, 4400 m)

Poslední dvě edice vrcholu první poloviny sezóny pro specialisty na klasické steeplechase vyhráli svěřenci Pavla Tůmy ze stáje Dr. Charvát a letos tomu nemusí být jinak. Favoritem dostihu je totiž First of All, který loni přivezl z Itálie šest vítězství včetně čtyř grupových. Před třemi týdny to dlouho vypadalo na další tamní úspěch, ale v závěru mu došly síly. Také jeho stálý jezdec bude v neděli v Meranu, takže Jana Faltejska střídá Jan Odložil. Soupeřem by mu měl být především loňský vítěz Stříbrné trofeje Dusigrosz (Velek). Svěřenec Josefa Váni v trialu skončil druhý před Aztekem (Stromský), který je stájovým, ale nikoliv tréninkovým, druhem First of Alla.

 

Vítěz Stříbrné trofeje Dusigrosz – foto: Zenon Kisza

 

13:05 – sobota – Pardubice

Cena společnosti Tipsport Červnové cross country Válečníka (stch.cc, I. kat., 3300 m)

Přestože dostihy pro krátké krosaře většinou nebývají početně obsazeny, tentokrát se utká desítka koní. Favoritkou je mezi nimi Dajuka (Odložil). Svěřenkyně Radka Holčáka totiž loni vyhrála v Pardubicích trojici dostihů včetně „sprinterského“ vrcholu, jímž je Poplerův memoriál. Veterán Power Zar (Velek) se v posledních letech specializuje především na meranské krosy a v Pardubicích se představí poprvé od čtvrtého místa v Ceně Labe 2018. V loňské edici dostihu první dvě místa obsadili Medic (Novák) a Chrystal Cross (Myška), kteří ale do sezóny nevstoupili nejlépe.

STARTOVNÍ LISTINY - SOBOTA

 

20:00 – pátek – Pardubice

Cena Nadace pro rozvoj města Pardubic (p.p., II. kat., 3400 m)

V největším dostihu přes proutěné překážky dosavadního průběhu sezóny bude o udržení překážkové neporazitelnosti usilovat Arlington (Myška), který po vynechaná loňské sezóně absolvoval úspěšný comeback v Bratislavě. Snadné to mít ale nebude. Nastupující generaci zastupují čtyřletí Swinging Thomas (Faltejsek) a Theresie (Kratochvíl) nebo o rok starší Bitcoin (Bartoš). Svěřence Josefa Váni čeká česká i překážková premiéra, když se na dráhu vrátí po dvouleté pauze. Před ní ale ukázal vysokou rovinovou třídu, když skončil čtvrtý v jednom z německých derby trialů.

STARTOVNÍ LISTINY - PÁTEK

(Jaroslav Fabris, Ondřej Blahník)