Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Překvapí v Ascotu outsideři?

Překvapí v Ascotu outsideři?

Eduard Němeček rozebírá vrcholy dnešního Champion’s Day v Ascotu.

Rozbory Eduarda Němečka

V sobotu bude letošní rovinová sezona na Britských ostrovech zakončena tradičním Champion’s Day v Ascotu. Uvidíme šest velmi kvalitně obsazených dostihů, které slibují zajímavou podívanou. Vrcholí také souboj o trenérský šampionát mezi dvěma velkými centrálami. Mírnou výhodu má zatím trenérské duo otce a syna Gosdenových, na paty mu šlape „Maestro“ Aidan O’Brien z irské centrály Ballydoyle. Z tohoto souboje letos překvapivě vypadl loňský šampion trenérů Charlie Appleby. I když jeho dvouletí v závěru sezony ukázali dobrou formu, s poklesem výkonnosti se během celého roku potýkali především tříletí a starší koně Godolphinu. Proto letos v Ascotu neuvidíme ani jednoho zástupce této renomované stáje.

Většina sobotních dostihů má své favority. V Ascotu však nebývá nouze o překvapení. Příčinou může být fakt, že řada koní má za sebou náročnou celoroční kampaň a může se u nich projevit únava a pokles formy. Výkon jednotlivých účastníků mohou ovlivnit i specifika dráhy v Ascotu a v neposlední řadě se na překvapivých výsledcích podílí i podklad, který na konci sezony bývá obvykle měkčí. I v tomto týdnu byl opakovaně stav dráhy diskutován, vzhledem k deštivé předpovědi panovaly obavy z příliš hluboké půdy, které se nakonec naplnily a v pátek se pořadatelé rozhodli přeložit dostihy, které se poběží „dokola“, na vnitřní dráhu, kde je i přes vydatný déšť pevnější půda (good to soft). Na měkké půdě se tedy poběží pouze sprint na 1200 metrů a dostih na 1600 metrů.

V prvním Qipco British Champions Long Distance Cupu na 3100 m jsou podle sázkové nabídky dva favoriti. Loňský král vytrvalců Kyprios, který se vrací po vážném zranění kloubu a specialista na měkkou půdu spolehlivý sedmiletý Trueshan, který je opakovaným vítězem tohoto dostihu z posledních tří let. Proti favoritům staví velmi zajímavou dvojici Gosdenové. Jejich Sweet William a především TRAWLERMAN v sedle s Frankiem Dettorim prokázali v posledních startech výbornou formu. A zapomenout nelze ani na skvělého supervytrvalce, kterým je Baldingův Coltrane, který v Ascotu podává své nejlepší výkony.

Ve Qipco British Champions Sprint Stakes na 1200 metrů je jednoznačným favoritem loňský vítěz tohoto dostihu šestiletý KINROSS. Ve startovním poli je však celá řada kvalitních koní, kteří mu mohou cestu za předpokládanou výhrou zkomplikovat. Je zde specialista na měkkou půdu Vadream, jehož kurz v posledních dvou dnech výrazně klesal, v loňské edici druhý Run To Freedom, loni po nepovedeném průběhu čtvrtý Rohaan, který měl letos poněkud slabší sezonu, ale v Ascotu se mu tradičně daří a při posledním startu ukázal zlepšení formy. To je jen stručný výčet koní, kteří mohou ve sprinterském klání překvapit. Slušnou šanci na dobré umístění má jistě i řada dalších, což potvrzuje i názor odborníků ze Sporting Life, kteří tipují na vítěze jednoho z největších outsiderů, kterým je Saint Lawrence.

Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes bude souboj tříletých a starších klisen na 2300 metrů. Favoritkami jsou klisny trenérů, kteří bojují a šampionát. Dlouho byla na čele sázkové nabídky Free Wind Gosdenů, sázkaři však nyní mírně preferují O’Brienovu JACKIE OH. Výbornou formou se v posledních dvou startech prezentovala Time Lock, celou sezonu drží dobrou formu Bluestocking, zajímavou účastnicí je i francouzská zástupkyně Rue Boissonade.

V mílových Queen Elizabeth II Stakes, které se poběží na přímé dráze, kde by mělo být velmi měkko, je jasným favoritem tříletý irský klasický vítěz PADDINGTON, který měl skvělou sezonu, ve které zaznamenal celkem čtyři G1 vítězství a poražen odešel až koncem srpna z Yorku. Juddmonte International Stakes vyhrál letos skvělý Mostahdaf a před Paddingtona se o krk dostala i čtyřletá Nashwa, se kterou se utká i v Ascotu. Výborná tříletá irská klasická vítězka Tahyira by pravděpodobně ocenila poněkud lepší podklad. Zajímaví jsou i dva zástupci Francie - Big Rock a Facteur Cheval. Pro odvážné by mohl být zajímavým tipem specialista na měkkou půdu Angel Blue, kterého připravuje, stejně jako favorita sprintu Kinrosse, Ralph Beckett, jehož koně mají v posledních týdnech výbornou formu.

Vrcholem celého odpoledne by měly být Qipco Champion Stakes na 2000 metrů. V posledních dnech byl na čele sázkové nabídky francouzský zástupce Horizon Dore. Po oznámení, že dostih je přeložen na vnitřní ovál, kde je lepší půda, začal klesat kurz Mostahdafa, u kterého sázející pochybovali, že se na hluboké dráze objeví na startu. Nyní je už MOSTAHDAF favoritem a dá se předpokládat, že jeho kurz bude dále klesat. Zajímavou variantou je loňský vítěz Bay Bridge. Na rozdíl od Paříže před třemi týdny by pro něj měly být podmínky optimální. Zajímavým účastníkem s vyšším kurzem je tříletý Royal Rhyme, kterého připravuje trenér Burke a který v posledních dvou startech ukázal výrazný progres.