Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

První den Royal Ascotu s Ponntosem

První den Royal Ascotu s Ponntosem
Pontos vyhrává Svatováclacksou cenu - foto Terezz Bartoníková

První den královského mítinku Royal Ascot servíruje lahůdkové menu. Doufejme, že pověstnou třešní na dortu bude český rychlík Ponntos.

Pozvánka Eduarda Němečka na Royal Ascot

Zítra začíná jeden z vrcholů britské rovinové sezóny, mítink v Ascotu. Na dráze v hrabství Berkshire se během pěti dnů odběhne celkem 35 klání, ve kterých se představí špičkoví plnokrevníci z Británie a Irska. Dostihy jsou otevřené i pro zahraniční účastníky, čehož letos využívají i majitelé z Austrálie, USA a po třech letech bychom v Ascotu měli vidět i českého zástupce. Celková dotace letošního mítinku je 8 652 500 liber a očekávaná návštěvnost více než 300 000 diváků. O kvalitě mítinku svědčí fakt, že by se zde mělo představit 5 koní z první desítky aktuálního světového žebříčku.

 

15:30 – 1. dostih

Queen Anne Stakes (Gr.1, 4+, 1600 m)

A hned první den bychom měli vidět největší hvězdu, koně, který současnému světovému žebříčku nejlepších plnokrevníků vévodí. Obrovským favoritem je dosud neporažený čtyřletý svěřenec Williama Haggase BAAEED. Z jeho soupeřů, kteří by si to měli rozdat o druhé místo, vypadá nejlépe pětiletý Real World, který před měsícem zaostal za Baaeedem v Newbury v Locking Stakes o 3 a ¼ délky.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:05 – 2. dostih

Coventry Stakes (Gr.2, 2l., 1200 m)

Ve druhém úterním dostihu se představí celá řada talentovaných dvouletků, kteří už letos předvedli výborné výkony. Šestnáct ze sedmnácti účastníků má na svém kontě alespoň jedno vítězství, sedm ještě nepoznalo hořkost porážky. V takto početném poli se vítěz mezi dvouletými hledá jen velmi těžko. Velmi slibně vypadají svěřenci Aidana O´Briena Blackbeard (Moore) a Age Of Kings (Dettori). Působivé vítězství má na svém kontě i Hannonův Persian Force (Ryan).

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:40 – 3. dostih

King's Stand Stakes (Gr.1, 1000 m)

Z českého pohledu nejzajímavějším dostihem celého královského mítinku. Tři roky po skvělém druhém místě Nagano Golda v Hardwicke Stakes se totiž na start v Ascotu postaví opět český zástupce. Čtyřletý Ponntos letos v polovině května nadchl české dostihové příznivce v Prix de Saint-Georges (G3, 1000 m) v pařížském Longchamp, kde pod Frankiem Dettorim jistě porazil nejlepší francouzské sprintery. Tentokrát bude v jeho sedle Tomáš Lukášek, který po vyléčení zlomeného kotníku nastoupil jako stájová jednička ve stáji MUDr.Nieslanikové. Už samotná účast Ponntose v jednom z historicky nejlépe obsazených sprinterských klání je obrovským úspěchem realizačního týmu. A nejde jen o pouhou účast.  Pařížský výkon Ponntose některé britské odborníky zaujal natolik, že ho v jednom z oficiálních preview zmiňují jako černého koně, který by mohl překvapit slušným umístěním. Nezbývá než věřit, že se kůň i žokej Tomáš Lukášek v jeho sedle statečně vypořádají s atmosférou, specifickou dráhou i elitními soupeři. Konkurence v Ascotu je nesrovnatelně větší, ale pokud by Ponntos zopakoval výborný výkon z Paříže, jistě není bez šancí.

V nejkratším sprintu v Ascotu by se měl na startu objevit výkvět ostrovních sprinterů, favority je však třeba hledat v účastnících ze zámoří. Do Ascotu totiž míří nejlepší australský sprinter současnosti, devítinásobný G1 vítěz, sedmiletý Nature Strip a také velká sprinterská hvězda ze Spojených Států, jistý vítěz listopadového Breeder’s Cup Turf Sprint (G1, 1000 m), čtyřletý GOLDEN PAL. Pro toho to nebude ascotská premiéra, protože zde startoval již před dvěma lety, kdy obsadil těsné druhé místo.

STARTOVNÍ LISTINA

 

17:20 – 4. dostih

St James's Palace Stakes (Gr.1, 3 hř., 1600 m)

Výborně obsazený je i další úterní dostih nejvyšší kategorie. V něm se poprvé od svého vítězství v anglických 2000 Guineas představí godolphinský COROEBUS (Buick). Kromě něj v tomto dostihu uvidíme i dvojici kvalitních tříletků Williama Haggase, kterými jsou My Prospero (Marquand) a Maljoom (Fallon). Zajímavě vypadají ale i další. Druhý z irských 2000 Guineas New Energy (Colgan), pátý a šestý z Newmarketu Berkshire Shadow (Doyle) a Lusail (Dobbs), či prozatím málo exponovaný Checkandchallenge (Tudhorpe). Coerebus, který všechny své dosavadní starty absolvoval na přímé dráze v Newmarketu, je oprávněně jasným favoritem, otázkou však zůstává, jak se vypořádá s novým prostředím a s obloukem.

STARTOVNÍ LISTINA