Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Red Coral v „Zimáku“ překvapení nedopustil (analýza)

Red Coral v „Zimáku“ překvapení nedopustil (analýza)
Red Coral s Janem Vernerem vítězí v Ceně zimního favorita - foto: Andrea Zavadilová

Vrcholem sobotních dostihů v Mostě byla 82. Cena zimního favorita CHARVÁT AXL, tedy tradiční vrchol sezóny pro dvouleté koně.

Na start letošní edice Ceny zimního favorita se ovšem postavila pouhá sedmička koní a nutno dodat, že i kvalita startovního pole byla nižší než v případě Gerschova memoriálu nebo Ceny zimní královny. Pouze dva účastníci dostihu totiž už dokázali zvítězit. Jednoznačným favoritem byl dosud neporažený Red Coral, který nejlepšího ze soupeřů handicapově převyšoval o 7 kg, přičemž na dráze převedl teorii do praxe.

RED CORAL (1,9:1) je vlastním odchovancem svého majitele Jiřího Charváta, v jehož barvách běhali také oba jeho rodiče. Otcem je Kůň roku 2008 Blue Coral, který aktuálně působí v srbském chovu a zdá se být škoda, že u nás nedostal výraznější příležitost. Na dráze má totiž osmý ročník potomků, kterých mu ale celkově vyběhlo pouze pětadvacet. Mezi nimi vedle Red Corala nalezneme také v jedničkovém sprintu o derby dnu druhého Dariena, dvojkového vítěze Fabrisca nebo v jarních klasikách umístěné Korfa a Lacoranu.

Matka Red Corala Reglisse na našich drahách nesplnila vysoká očekávání zřejmě i proto, že na klisnu se slabší konstitucí byla ve dvou letech dost exponovaná v Irsku. Nicméně tam dosáhla na vysoký rating 97 liber. V chovu si vede dobře. Ze čtyř starších polosourozenců Red Corala stojí za zmínku především Res Judicata, který ovládl vrchol pro dvouleté na Slovensku a jako tříletý vybojoval třetí příčku v tamním derby. Každopádně Res Judicata má výrazně delšího otce, jímž je Jukebox Jury.

Sám Red Coral zahájil kariéru koncem června, kdy suverénně ovládl dostih pro české odchovance. Na kvalitnější konkurenci narazil o tři týdny později v Simsonově ceně, ale ani v ní žádné velké drama nedopustil. S odstupem času tato forma ještě získala na hodnotě, protože za ním se seřadily vítězka Gerschova memoriálu Porcinella, druhá z Ceny zimní královny Shabana a ve Francii vítězná Huayara.

Infekce ve stáji trenéra Pavla Tůmy sice zapříčinila, že v sobotu šel na start po tříměsíční pauze, ale na jeho formě se to evidentně nepodepsalo. Jan Verner ho v průběhu dostihu vedl na ideální pozici ve druhém sledu na bariéře a po zatočení do cílové roviny Red Coral pod rukama lehce přešel do vedení. Jedinou pobídku bičíkem inkasoval u distance především na udržení koncentrace, protože v té chvíli už bylo zřejmé, že směřuje za dalším vítězstvím. I v budoucnu by měl nejlepší výkony podávat na distancích kolem míle.   

Lady Sophie (12:1) měla jako jediná zkušenost s mosteckou dráhou, na níž předvedla koncem srpna nadějný debut. Následně ale zklamala v Ceně zimní královny, když jí pravděpodobně nesedla měkká dráha. Tentokrát se totiž znovu předvedla v dobrém světle a pozitivní mostecké zkušenosti může příští rok zúročit v Jarní ceně klisen. Otec Golden Horn sice vyhrál anglické Derby i Arc, nicméně tak dlouhá zřejmě nebude, když matka Poetic Imagination byla sprinterkou. Maximálně získala rating 78 liber a za 8.000 liber zakoupená Lady Sophie je jejím prvním potomkem.

Don‘t Dream (8:1) pravděpodobně najde optimum ještě níže. Jeho matka Dragonnade sice po vítězství na 2000 metrů získala francouzský handicap 38,5 kg a jediný startující polosourozenec Dragonet vyhrál i na 2400 metrů, nicméně otcem stájového druha Red Corala je sprinter Dream Ahead. Narostlý Don’t Dream navíc po startu bývá chtivější, a proto dostih odvodil. Dodejme, že jako roček stál 20.000 euro.

Hello Hola Hay (8:1) byl o 6.000 euro lacinější. Do „Zimáku“ byl dohlášen, ale podobně jako při bratislavském debutu bylo znát, že je ještě „zelený“. Podporu Martina Laubeho totiž potřeboval už bezmála kilometr před cílem a v závěru visel k vnitřní bariéře. Koneckonců matka Hawwa vyběhla až jako tříletá a na své francouzské handicapové maximum 37,5 kg dosáhla ve čtyřech letech po vítězství na 2100 metrů. Pozdnější byl také otec Zarak, který rovněž potřeboval aspoň dva kilometry.   

Skyforce (5,5:1) měl být hlavním soupeřem favorita, ale poté, co v průběhu dostihu cválal hned za lídrem, se v cílové rovině propadl na pátou příčku. Zajímavostí je, že je stejně jako Red Coral potomkem bývalých reprezentantů stáje Dr. Charvát, konkrétně Chardonney Tchequa a Skary.

Hadar (12:1) proti elitě startoval už v Ceně Masise a Gerschově memoriálu, ale bez výraznějšího úspěchu, což platilo i tentokrát.

Minchir (15:1) je stejně jako Hadar svěřencem Miroslava Nieslanika a potvrdil roli největšího outsidera. Se Skyforcem prohrál už ve Slušovicích, kde za ním zaostal o 7 délek. Tentokrát ztrácel ještě výrazněji, ale na začátku cílové roviny ho soupeři zavřeli a závěr vypustil. Navíc to vypadalo, že mu nesedla cílová rovina směrem z kopce.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)