Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Royal Ascot otvírá brány

Royal Ascot otvírá brány
tribuna v Ascotu

V úterý začne pětidenní mítink Royal Ascot, který je největší událostí britského dostihového kalendáře.

Royal Ascot je největší rovinový mítink v Británii. Během pěti dní se odběhne 35 dostihů, 22 black type, z toho 8 Gr.1. Za normálních okolností se jedná o významnou společenskou a módní událost, jíž se každoročně účastní královna a další členové královské rodiny a akci zpravidla navštíví během pěti dní 300.000 lidí. Díky vládním omezením může být aktuálně návštěvnost 12.000 lidí na jeden dostihový den. Souhrn letošních dotací je 6 miliónů liber. Loni se kvůli Covidu 19 odehrál mítink zcela bez diváků a celkové dotace klesly na 3,7 miliónů.

Nejúspěšnějším žokejem Royal Ascotu je Frankie Dettori, který vyhrál 66krát, Ryan Moore 58krát. Oba mají šanci si svoje statistiky vylepšit. O vícenásobné zapsání do listin vítězů se pokusí i několik koňských hvězd.

Protože řada obvyklých návštěvníků bude muset zůstat doma a sledovat dostihy on-line, pořadatelé chtějí, aby si festival užili ve velkém stylu i doma. To můžete i vy. Přímý přenos můžete sledovat na Tipsport TV nebo zkuste Dubai Racing TV. První dostih začíná vždy v 15:30 našeho času.

 

 

Úterý – den první

15:30 – Queen Anne Stakes (Gr.1, 4+, 1600 m)

Celý festival zahájí střetnutím starších mílařů. Palace Pier se loni dělil o pozici nejlepšího světového mílaře. V tříletém ročníku mu mezi nimi patřilo jasně první místo. Loni na Royal Ascotu vyhrál St James’s Palace Stakes. I letos si mezi staršími počíná suverénně a aktuálně je nejlépe hodnoceným koněm planety. Pozici horkého favorita mu může znepříjemnit vítěz Breeders‘ Cup Mile Order Of Australia, který se letos představí poprvé.

16:40 – King’s Stand Stakes (Gr.1, 3+, 1000 m)

Battaash v tomto dostihu dvakrát prohrál s Blue Pointem. Až když ten ukončil kariéru, konečně se loni dočkal a čistý štít si udržel i po zbytek sezóny. Letos má šanci přidat další triumf v tomto nejkratším Gr.1 programu.

17:20 – St James’s Palace Stakes (Gr.1, 3l. hř., 1600 m)

Poetic Flare je králem jarních klasik. Vítěz 2000 Guineas byl blízko šestý v Poule d'Essai des Poulains v Longchamp a v Irish 2000 Guineas prohrál jen těsně se stájovým kolegou Mac Swineym. Teď ho Jim Bolger opět posílá mezi špičku tříletých vrstevníků.

 

Středa – den druhý

17:20 - Prince of Wales’s Stakes (Gr.1, 4+, 2000 m)

Vrátí se loňská tříletá suverénka Love konečně na dráhu? Nebo si to jako v loňském roce rozdají obhájce Lord North a pozdější vítěz Champion Stakes Addeybb. Oba již letos uspěli na mezinárodní scéně. Jeden v Dubaji, druhý v Austrálii.

 

Čtvrtek – den třetí

17:15 - Gold Cup (Gr.1, 4+, 4000 m)

Vyrovná Stradivarius čtyřnásobného rekordmana Yeatse? Loni deklasoval soupeře 10 délkami. Směřování do Prix de l’Arc de Triomphe mu však nevyšlo a na závěr sezóny propadl i na Champions Day. Do nové sezóny však vstoupil vítězně.

 

Pátek – den čtvrtý

16:40 – Commonwealth Cup (Gr.1, 3l., 1200 m)

Campanelle přijela loni dobýt Evropu. Na Royal Ascotu vyhrála Queen Mary Stakes, v Deauville Prix Morny. Na domácí půdě v Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf sice skončila až čtvrtá, ale teď se vrací uspět mezi tříletými sprintery.

17:20 – Coronation Stakes (Gr.1, 3l. kl., 1600 m)

Mother Earth vyhrála 1000 Guineas a ve francouzské analogii Poule d'Essai des Pouliches získala druhé místo. Bude jí patřit titul královny tříletých mílařek?

 

Sobota – den pátý

Diamond Jubilee Stakes (Gr.1, 1200 m)

Uspěje Glen Shiel s Hollie Doyle stejně jako v Champions Sprintu, kde jedinkrát v životě zaváhal Starman? Nebo po dvou druhých místech konečně zaboduje vítěz Sprint Cupu Dream Of Dreams? Proč specialistka na 1000 metrů Glass Slippers dala přednost delšímu sprintu? Sprinterských vrchol posledního dne festivalu je vyrovnanou záležitostí.

(Ondřej Blahník)