Rozbory dostihů: Bratislava – 12. 5.

Rozbory obou slovenských jarních klasických dostihů, které se odběhnou v neděli 12. května v Bratislavě.

6. dostihy 16:35 (10402) - 27. Jarná cena kobýl

rovina L kat., cena, 3ročné kobyly, 1700 m, 20 000 EUR

1 FISTERA (CZE), 3 žk. Ferdinand Kráner 58.0 – Její pravá sestra Fiorhead vyhrála slovenskou JCK před pěti lety. Do sezóny ale vstoupila druhým místem ve slabším dostihu a i slovenský handicap 50,5 kg napovídá, že nemá dostatek třídy.

2 NIKEANDNEMESIS (IRE), 3 ž. Jaromír Šafář 58.0 – Loni z osmi irských startů dva vyhrála a dosáhla na rating 73 liber. V trialu byla dlouho předposlední, a přestože se v cílové rovině trochu „motala“, její finiš stačil na vítězství. Vzhledem k trenérovi může jít ještě nahoru.

3 DARK ABSOLU (CZE), 3 ž. Jaroslav Línek 58.0 – Po nepovedeném Deylově memoriálu, který nečekaně odvodila, si napravila reputaci čtvrtým místem v JCK. Start po týdnu není ideální, ale se silným žokejem by měla své poslední umístění minimálně zopakovat.

4 SALSA SALSA (IRE), 3 ž. Szczepan Mazur 58.0 – Loni čtvrtá ve slovenské CZK, ale ta nebyla nejsilněji obsazena. V trialu skončila sedmá za triem nynějších soupeřek. Může bojovat o konec tabule.

5 PALMERA (GER), 3 ž. Štefan Budovič 58.0 – Jako dvouletá skončila mezi hřebci třetí v Karpatské ceně. V předzkoušce cválala blízko špice a uhájila pátou příčku. Mezi pěticí nejlepších by neměla chybět ani tentokrát.

6 RIKOLETA (IRE), 3 ž. Zdenko Šmida 58.0 – Po vítězném debutu obsadila dvojici druhých míst ve významných maďarských dostizích pro dvouleté. Při vstupu do sezóny ale výrazněji ztrácela ve slabší společnosti na all-weather dráze. Pomoct jí může návrat na trávu.

7 WUELTA, 3 ž. Jiří Palík 58.0 – Startovala pouze v prvním slovenském dostihu pro dvouleté, v němž její závěr nestačil pouze na suverénní Crushing Power. Tady jí čeká náročný comeback po dlouhé pauze.

8 CRUSHING POWER (GB), 3 ž. Tomáš Lukášek 58.0 – Stylem start-cíl suverénně ovládla slovenskou CZK. Tempo diktovala pouze v trialu, v němž jí předstihla pouze Nikeandnemesis. Znovu by měla být její největší soupeřkou.

9 BONANZA GOLD (IRE), 3 ž. Radek Koplík 58.0 – Debutovat měla v Bratislavě v polovině dubna, ale po problémech se startovacími boxy nestartovala. Je tedy velkou neznámou. Jako dvouletá byla zakoupena za 4.500 euro. Její polosorozenci byli vesměs užiteční a preferovali kratší distance. Polosestra Strange Magic dosáhla dokonce na listed umístění.

Tipařův verdikt: První dvě místa by si stejně jako před třemi týdny v trialu měli rozdělit NIKEANDNEMESIS a Crushing Power. Jejich interní pořadí by se měnit nemělo, když svěřenkyně Františka Holčáka může jít výrazněji nahoru. Přes krátkou pauzu může medailové pořadí doplnit Dark Absolu. (jf)

Tip: Nikeandnemesis – Crushing Power – Dark Absolu

KURZOVÁ NABÍDKA

7. dostihy 17:10 (10401) - 27. Veľká jarná cena

rovina L kat., cena, 3ročné kone, 1700 m, 20 000 EUR

1 RYONY (IRE), 3 ž. Jaroslav Línek 58.0 – Vstup do sezóny mu vyšel parádně, když po aktivním průběhu odolal náporu Arcturuse a ostatní nechal minimálně 10 délek zpět. Znovu tedy musí mít nejvyšší ambice.

2 SKIF, 3 ž. Jiří Palík 58.0 – Se špičkou se poprvé utkal v trialu. V obloukách rozdával metry a obsadil šestou příčku. Tady mu několik soupeřů přibude, takže na tabuli se asi znovu nevejde.

3 CODY (FR), 3 ž. Zdenko Šmida 58.0 – Jeho polobratr Connor tu skončil před dvěma lety druhý a poté ovládl Starohájské kritérium. Při letošní premiéře zvítězil finišem z konce pole. Na jeho štítě skončil i posléze v Ceně trojročných žrebcov čtvrtý Wirrwarr, který ovšem tehdy nosil o 4 kg více. Každopádně může jít ještě nahoru a z domácích může být tím nejlepším.

4 ARCTURUS (IRE), 3 ž. Jaromír Šafář 58.0 – Třídu ukázal už loni v Irsku, kde ze tří startů dva vyhrál. Druhý z těchto úspěchů získal v Leopardstownu zásluhou dobrého zrychlení, za což obdržel rating 86 liber. Dobře zaběhl i před třemi týdny v trialu, v němž jako jediný držel kros s Ryonym. Ten v závěru trochu bočil, a i proto se přes něj Arcturus nedostal.

5 MACAVITY (HUN), 3 Bertrand Flandrin 58.0 – Oba starty absolvoval na francouzských provincích, kde získal čtvrté a druhé místo. Není ho lehké zařadit, každopádně je až dvojkou trenéra, když ho minule porazit tréninkový druh Kopaonik.

6 WIRRWARR (GER), 3 ž. Jan Rája 58.0 – Nejzkušenější kůň v poli loni mezi špičkou výrazně neuspěl, ale v trialu skončil čtvrtý. Na duo nejlepších ovšem ztrácel výrazně a tady cesta na tabuli vypadá komplikovaně.

7 MILITARY RESPECT (FR), 3 ž. Jiří Chaloupka 58.0 – Loni z pěti francouzských startů vytěžil tři druhá místa a vlastní tamní handicap 35,5 kg. Přes absenci startu v nohách představuje největší hrozbu pro duo nejlepších z trialu.

8 KOPAONIK (GER), 3 Djordje Perović 58.0 – V Chantilly debutoval posledním místem, před necelými dvěma týdny ale téměř stylem start-cíl zvítězil ve Wissembourgu, přestože v cílové rovině bočil. Macavity na něj s o 1,5 kg nižší váhou ztrácel 1 a ½ délky. Francouzské formy Military Respecta se ale zdají být hodnotnější.

9 SHAWNEE´S TRIUMPH (FR), 3 ž. Szczepan Mazur 58.0 – Loni se ve třech startech neumístil a v kvalitnějších dostizích ztrácel výrazněji. Při vstupu do sezóny sice skončil třetí, ale narazil na slabší soupeře, takže výraznější progres neukázal.

Tipařův verdikt: Na první pohled tu padnou do oka především první dva z trialu Ryony a ARCTURUS. Stejně jako u předešlého dostihu platí, že koně Františka Holčáka se po úvodním startu dokážou zvednout, takže volím Arcturuse. Ten navíc ukázal vysokou třídu už v Irsku a minule ho trochu brzdil bočící soupeř. Z trojice koní, kteří dosud startovali pouze ve Francii, ukázal nejvíce třídy Military Respect. (jf)

Tip: Arcturus – Ryony – Military Respect