Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 8. 9.

Rozbory dostihů: Pardubice - 8. 9.

Rozbory dostihů na sobotu 8. září v Pardubicích.

14:00 - 1.dostih - Cena podporovaná společností České dráhy, a.s.

PP - cena III.kat. - 3 - 3200 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Oba dosavadní pardubické dostihy pro tříleté ovládli svěřenci Heleny Vocásková. Ti před třemi týdny slavili dokonce double a nebude překvapením, když se to podaří zopakovat. Největší zásluhu na zmíněných úspěších má Lianel, který v červnu zvítězil a posledně nestačil pouze na Kominika. Tehdy útočil z konce pole, když taktika byla přizpůsobena jeho temperamentu, protože bývá hodně chtivý. Stájový druh SAUL bude nad překážkami debutovat, ale několik jeho polosourozenců skáče a především disponuje výbornou rovinovou třídou. O tom svědčí především vítězství ve Velké červnové. Podle jezdeckého obsazení sice vypadá jako stájová jednička Lianel, ovšem tři týdny stará zkušenost napovídá, že tento ukazatel nemusí mnoho znamenat. Kromě Lianela už nad proutěnkami zvítězili také Laverno a Ronaldo King. Oba sice uspěli ve slabších dostizích na menších drahách, ale už na rovinách se ukazovali slušně, takže můžou atakovat pomyslné stupně vítězů. Lock Ness před třemi týdny absolvoval překážkový debut a poté, co dostih odvodil, uhájil pátou příčku. To Lesana si proutěnky vyzkouší až v sobotu, přesto se rovněž uchází o některou z dotací. Koneckonců polobratr Lumpik skončil druhý ve Zlaté sponě tříletých. (jf)

Tip: Saul – Lianel - Laverno

 

14:45 - 2.dostih - Cena SECURITAS ČR

Stcc - cena IV.kat. - 5+ - 3400 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: V prvním sobotním krosu není výrazný favorit. Dobré šance má DUNÁTA, která poslední dva starty absolvovala v dostizích pro klisny. Lépe si vedla v tom červnovém, k čemuž přispěla kratší distance, takže ubrání metrů je plusem. Minule byla mezi jejími soupeřkami i Rideri Cross, ale nedlouho po startu jí potkal pád. Také polosestře výborné Ryany distance sedne, když na ní v červnovém handicapu skončil druhá před stájovým druhem Lord Jagminem. Ten je specialistou na krátké pardubické krosy, ovšem ponese nejvyšší hmotnost a pár lepších soupeřů se tak zase najde. Jedním z nich by měla být Playmonka, na níž jí před třemi týdny chyběl pouhý nos, ale právě nesené hmotnosti výrazně nahrávají Playmonce. Ta navíc minule absolvovala krosovou premiéru, takže díky nabytým zkušenostem může jít nahoru. Vůbec nejvyšší třídu v poli má Woody. Poslední starty sice absolvoval na delších distancích, ale dříve dokázal, že mu podobné dostihy sedí. Otazníkem je ovšem aktuální forma, protože se vrací po roční pauze. Překvapit může Beslan, který před třemi týdny absolvoval překážkový debut a navíc se vracel na dráhu po více jak dvouleté pauze. Dobrý dojem ale zanechal už v paddocku a v o 900 metrů delším dostihu vedl ještě na třetím skoku před cílem. (jf)

Tip: Dunáta – Woody - Rideri Cross

 

15:20 - 3.dostih - Cena společnosti AUTO IN

Stch - cena IV.kat. - 4+ - 3900 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: Před dvěma lety byl SANTOS druhý ve Zlaté sponě tříletých. Loňská sezóna se mu ale moc nevyvedla. Letos už je to lepší, což potvrzují výkony z Karlových Varů i Itálie, kde se střetl se slušnou konkurencí. Minule byl sice ve chvíli, kdy se to rozjíždělo, zadržen Garfield, v předešlých dvou startech ale nešel špatně. Sněženka patřila na rovinách mezi obstojné supevytrvalkyně a jde jí to i po přechodu na překážky. Všechny své tři starty absolvoval ve Slušovicích, větší pardubická dráha by jí mohla sednout ještě lépe. Minule ve Slušovicích utekl soupeřům i Wotan. To ale bylo ve slabé konkurenci a metry navíc pro něj asi nebudou to pravé. East River na jaře v Pardubicích při svém prvním životním startu nešel špatně, na posledním skoku však chyboval a od té doby se na dráze neukázal. Polish Pearl patřil na rovinách mezi slušné koně, jeho nedávný překážkový debut však skončil neslavně, když byl v průběhu dostihu zadržen. (ob)

Tip: Santos - Sněženka - East River

 

15:55 - 4.dostih - Benefiční dostih Kapky naděje

Stcc - cena II.kat. - 5+ - 3300 m - 120 000 Kč

Tipařův verdikt: V červnu v Cross Country Válečníka jistě zvítězil Chrystal Cross, když po celý dostih operoval na špici. Za ním skončil loňský přední čtyřletek Medic, který se konečně chytil na kratší distanci, když porazil Starbucka, který v Pardubicích uspěl na jaře a stabilně patří na krátkých distancích ke špičce. Tiara Man už na ně ztrácel víc. Loni vypadal nadějně Kubali, který se ve čtyřech letech neztratil v Itálii, nyní to ale pro něj bude letošní premiéra. Tarant před dvěma lety vyhrál Poplerův memoriál a loni v něm byl třetí. Jeho letošní sporadické zahraniční starty však nijak slavné nebyly. Imphal zatím spíš patřil mezi handicapovou společnost. Pardubickou premiéru si odbude COTE MER. Ve Francii absolvoval zimní sezónu a naposledy vyhrál začátkem dubna v Auteuil. Vlastní na naše poměry velmi solidní francouzský rating 60 kg, a přestože seznamování s místními specifiky není nikdy jednoduché, mohl by na své soupeře třídou stačit. (ob)

Tip: Cote Mer - Chrystal Cross - Starbuck

 

16:30 - 5.dostih - Cena DENÍKU PRÁVO

Stcc - cena II.kat. - 5+ - 4500 m - 120 000 Kč

Tipařův verdikt: S dobrými šancemi půjde na strat dvojice, která obsadila nejvyšší příčky v Úvodní cross country Koroka. V té si nejlépe vedla IZYNKA. Svěřenkyně Čestmíra Olehly se od té doby představila pouze v srpnové kvalifikaci, v níž vybočila před Velkým anglickým skokem. To ovšem nic nemění na tom, že ukazuje velký potenciál, když poslední čtyři pardubické starty proměnila v přesvědčivá vítězství. V Úvodní cross country druhý Wild Danger je specialistou na tuto distanci, což potvrdil červnovým vítězstvím. Tehdy obsadil třetí příčku polobratr výborného Trezora Turdus, který své kvality potvrdil bronzem ve Velké mostecké steeplechase. Na start tak ale půjde po pouhých dvou týdnech. Vůbec nejvyšší třídu v poli ukázal Hegnus. Ten se v červnové kvalifikaci vracel na dráhu po roční pauze, přesto vybojoval druhé místo. Jeho optimem jsou ovšem delší distance, takže se jde asi především rozcvičit před Velkou pardubickou. Do té směřují i v Ribelino a Universe Of Gracie. Oba se sice můžou pochlubit výbornými kariérami, ale to nejlepší už zřejmě mají za sebou, byť Universe Of Gracie bude obhajovat loňské vítězství. Na podzim by sice měli jít s formou nahoru, ale v Úvodní cross country ztráceli na nejlepší více jak 20 délek. Lepší časy pamatuje i Rabbit Hawk Wing. Posledně startoval na příliš krátké distanci, ale předchozí forma budí rozpaky. Naopak zástupcem nastupující generace je Taj Mahal. Tréninkový druh Izynky do krosů přešel teprve letos a protože mu pomůže návrat na větší dráhu, může dosáhnout aspoň na tabuli. (jf)

Tip: Izynka – Hegnus - Wild Danger

 

 

17:10 - 6.dostih - Cena města Pardubic – EURO EQUUS – IV. kvalifikace na Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou

Stcc - cena NL - 5+ - 5800 m - 300 000 Kč

1 VAL DE GUYE(FR), 9 Jan Derych 70,0 - Minule skončil na Malém Taxisově příkopu, když už přestal stíhat. Na tuto společnost nikdy neměl.

2 BUONARROTI(GER), 7 ž. Jan Kratochvíl 70,0 - Již loni se ukazoval dobře, když vyhrál Závěrečnou cross country. Letos si připsal Memoriál Evy Palyzové v Lysé, když byl kvůli pevným drahám několikrát škrtán. Do Velké se pokusil kvalifikovat v srpnu, ale udělal několik chyb na skocích a nakonec pro pád nedokončil. Teď si jde pro reparát. Měkčí dráha by pro něj měla být plusem.

3 TZIGANE DU BERLAIS(FR), 7 ž. Jan Faltejsek 70,0 - V první kvalifikaci, kterou nedokončil, podal matný výkon. Přes léto pak čekal na měkčí půdu, což se mu asi vyplní až teď. V minulých letech si ale vedl dobře, když byl loni druhý v Ceně Labe. Sobotním cílem ale bude kvalifikovat se.

4 VANDUAL(SVK), 10 Lukáš Sloup 70,0 - Na dráhu se letos vrátil po delší zdravotní pauze. Kvalifikaci má splněnou a v červnu tady v krosu na 5200 metrů zaběhl dobře. Zatím ale neukázal, že by měl na tu nejužší špičku.

5 VICODY(FR), 9 s ž. Josef Bartoš 70,0 - Loňský vítěz Ceny Labe se na jaře kvalifikoval, ale nic slavného to nebylo. I pro něj je ideální měkčí podklad a tady bude ladit formu na říjnový vrchol.

6 BRIDGEUR(FR), 7 s ž. Jaroslav Myška 70,0 - Při sezónním debutu v červnové kvalifikaci se držel dlouho a skončil mezi první pěticí. Začátkem srpna absolvoval silně obsazenou a náročnou cross country ve Vichy, kde po tradičním aktivním pojetí v závěrečné fázi vyklidil pozice. Nedoběhl ale daleko a ani tady ho nelze odepisovat.

7 DELIGHT MY FIRE(FR), 8 ž. Niklas Lovén 68,0 - Třetí z loňské Velké pardubické si na první start v sezóně vybrala Grand Steeple-Chase Cross Country de Fontainebleau, kde na nejlepší francouzské krosaře nestačila. Čtvrté místo z Grande Steeple Chase Di Milano nebylo špatné, ale v posledních dvou startech ve své oblíbené Wroclawi propadla a nevypadá to, že by byla ve velké formě.

8 NIKAS, 13 j ž. Martin Liška 70,0 - Měkčí dráha oproti vyprahlým letním měsícům mu přijde vhod, ale ve svých 13 letech je již jen stínem dříve předního krosaře.

9 NICK(POL), 7 ž. Marcel Novák 70,0 - Dostih proti elitě na dvou mílích byl pro něj moc rychlý. Delší tratě by pro něj měly být lepší, ale tohle je zas skok mezi naše nejlepší ultravytrvalecké specialisty.

10 ANGE GUARDIAN(GER), 10 j ž. Jiří Kousek 70,0 - Předloni byl ve Velké pardubické druhý, loni mu ale sezóna nevyšla, když mu ve Velké nesedla hluboká dráha. Letos ale opět běhá ve velmi dobré formě, když po druhém místě v první kvalifikaci tu červnovou s jistotou vyhrál. Tady může jít bez tlaku a roli favorita se nevyhne.

Tipařův verdikt: Kvalitě poslední kvalifikace prospělo, že Velká pardubická je až za pět týdnů. Nejde tak jen o koně, kteří se kvalifikují na poslední chvíli. Kvalifikovat se musí Buonarroti, který minule pro pád nedokončil, a Tzigane Du Berlais, když oba čekali na příznivější půdu. To platí i o loňském vítězi Ceny Labe Vicodym, který léto vynechal. Favoritem je ale určitě ANGE GUARDIAN, který letos běhá ve výborné formě. Mezi první pětici by se opět mohl vejít Bridgeur. (ob)

Tip: Ange Guardian - Buonarroti - Vicody

 

17:45 - 7.dostih - Cena společnosti SEKO AEROSPACE (hdcp)

Stcc - handicap III.kat. - 5+ - 4700 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Jediný sobotní handicap je jedním z dvojice nejpočetněji obsazených dostihů, takže hledání správného tipu není jednoduché. Na čistý hattrick bude útočit Smajlík. Při jeho posledním triumfu na jeho štítě skončili svěřenci Stanislava Popelky Shegerton a Modena, která i v dalších startech potvrdila, že to nejlepší už má za sebou. Naopak Shegerton tehdy dokončil první pardubický kros, takže jeho progres nemusí být u konce. Ze hry ho tak nevyřazuje ani přesváha 2,5 kg, kvůli níž tu znovu vychází hůře než Smajlík. Vůbec nejlepší volbou z Popelkových svěřenců ale může být KORNELIUS. Ten sice letos startoval v kratších dostizích, ale loni v Ceně ČASCH naznačil, že delší distance a měkčí dráha mu sednou lépe. Koneckonců je synem Korinky, která získala trojici umístění v kvalifikacích na Velkou pardubickou. Josef Váňa sází na duo SilkSottovento. Trochu lépe vypadá Silk, i když ideální by pro ní bylo ještě výraznější zkrácení distance. Sottovento letos v handicapech sbírá úspěchy, ale startoval o kategorii níž. V handicapech je úspěšný i Stigris. Ten zjara zvítězil na distanci 3300 metrů, a i když zatím zvládá postupné přidávání metrů, je otázkou, jestli tohle nebude příliš. Posledně každopádně s přehledem porazil Valtze, jemuž může pomoct měkčí dráha. Waikita posledně po aktivním průběhu zklamala mezi klisnami. Předtím ale v handicapech ukazovala, že její známka odpovídá. (jf)

Tip: Kornelius – Smajlík - Shegerton

 

18:20 - 8.dostih - Cena společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o.

Stcc - cena III.kat. - 4 - 3600 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Před třemi týdny vybojoval FLY FILO FLY mezi čtyřletými druhé místo a tady se může prosadit naplno. Nahrává mu i o 600 metrů kratší distance, protože minule dostih odvodil a do cílové roviny točil s náskokem několika délek. Na startu byl tehdy i Čmelák, ale ztratil jezdce na zahrádkách. Že si ovšem s pardubickým krosem dokáže poradit, ukázal v červnovém dostihu pro čtyřleté, v němž skončil druhý před Bela Bonitou a tehdejší poměr sil by měl zůstat zachován. V červnu byla na startu také Playful Trickster a vedla si nad očekávání. Počínala si totiž aktivně a závěrečný skok překovávala jako druhá. Kvůli chybě na doskoku ovšem ztratila jezdce. Před třemi týdny škrtaný Nick skončil při krosové premiéře čtvrtý, a protože se jednalo o slušně obsazený dostih, tady to může být i trochu lepší. Díky rovinové třídě si říká o pozornost v St Legeru pátý Fighting Lips. Posledně startoval v Meranu proti silným soupeřům, ale červencový blízký bronz z Topolčianek není špatný. V krosu se každopádně představí poprvé. (jf)

Tip: Fly Filo Fly – Čmelák - Nick