Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Velká Chuchle - 7. 4. - Gomba handicap, Velká dubnová cena

Rozbory dostihů: Velká Chuchle - 7. 4. - Gomba handicap, Velká dubnová cena
Účastnicí Velké dubnové bude derby vítězka Abha, foto: Andrea Zavadilová

Rozbory dostihů na neděli 7. dubna ve Velké Chuchli, kde jsou vrcholy Gomba handicap a Velká dubnová cena.

 

14:00 - 1.dostih

Cena městské části Velká Chuchle

R - cena III.kat. - 3 - 1600 m - 70 000 Kč

1 BOOMER(GER), 3 hř, tr. Pavel Hlavatý, ž. Jiří Chaloupka 59,0

Narozen v půlce dubna. Matka získala status blacktype na sprinterských tratích. Podobné distance běhal i otec. Ani jeden se ale zatím v chovu moc neprosadil. Distance může být na hraně.

2 NIKOLETA(FR), 3 kl, tr. Dalibor Török, ž. Petr Foret 57,0

Narozena již v únoru. Matka v chovu nedala lepšího potomka. Každopádně respektovaný realizační tým, takže umístěním mezi nejlepšími nepřekvapí.

3 JAMMINIMINIMINIMUM, 3 kl, tr. Kateřina Berthier, žk. Anna Lebdušková 53,0

Narozena již v lednu, ale má pozdní, vytrvalecký původ. Matka dala Derby vítěze, ale další potomci se moc neprosadili. Umístěním v první půlce pole by překvapila.

4 NIAMEY(GER), 3 kl, tr. Vendula Korečková, ž. Vendula Korečková 56,5

Narozena již v půlce ledna. Zakoupena za 3500 euro v Německu jako roční. Otec v chovu velmi zklamal. Matka neběhala a zatím dala jednoho podprůměrného potomka.

5 RABBIT MALINAS(IRE), 3 kl, tr. Allan Petrlík, ž. Michal Demo 56,5

Narozena v půlce března. Zakoupena v Irsku jako hříbě za 2000 euro. Spíše překážkový původ. Matka se neumístila a nedala lepšího potomka. Možná jednička stáje, ale původem nezaujme.

6 IRONYMUS(GER), 3 val, tr. Zdeněk Mimra, ž. Milan Zatloukal 58,0

Narozen až koncem dubna. Zakoupen za 2000 euro v Německu jako roční. Starší pravá sestra nikdy neběhala. Ziskem dotace by hodně překvapil.

7 ROMARIO(IRE), 3 hř j, tr. Zdeněk Seménka, ž. Martin Laube 58,0

Narozen až v půlce května. Zakoupen za 22 000 euro v Irsku u Tattersalls. Matka získala status blacktype na vytrvaleckých distancích. Dokázala dát i blacktype potomka a několik dalších s dobrou výkonností. Většina na dlouhých distancích. Kratší, ranější otec by mohl na tuto rodinu sednout. Optimum ale asi stejně bude na distancích nad 2000 metrů. Přesto ziskem dotace nepřekvapí.

8 SCUGNIZZO(FR), 3 hř, tr. Jiří Brož, žk. Tomáš Roman 55,5

Narozen již začátkem února. Matka běhala slušně na distancích okolo míle. Dala již dva slušné potomky. Distance by mu měla vyhovovat. I díky dobré váze by mohl myslet na přední příčky.

9 RABBIT MAXIOS(IRE), 3 kl, tr. Allan Petrlík, Petra Zedková 54,0

Narozena koncem března. Zakoupena za 4000 euro v Irsku jako hříbě. Překážková rodina. Matka se několikrát umístila v bumperu a překážkách. Zřejmě dvojka stáje. Prodloužení distance bude plusem.

10 NELLY FANTASY(IRE), 3 kl, tr. Jaroslav Jelen, ž. Jiřina Andrésová 56,5

Narozena v březnu. Zakoupena v Irsku jako roční privátně po dražbě. Jako hříbě stála 12 000 liber. Matka vyhrála na 2000 metrů v Anglii. Optimum zřejmě najde na delších tratích.

11 MERINO(GER), 3 hř, tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Jiří Palík 58,0

Narozen v půlce března. Matka běhala vytrvalecké distance. Díky realizačnímu týmu ho nejde úplně podcenit.

12 LONDON, 3 val, tr. Marcela Sýkorová, žk. Natálie Flenerová 54,5

Původem neoslní. Dle realizačního týmu lze čekat seznamovací start.

13 ZARDONIC(IRE), 3 hř, tr. Miroslav Nieslanik, ž. David Liška 58,0

Narozen začátkem března. Spíše sprinterský původ. Zakoupen jako roční v Irsku za 1000 euro. Pokud zvládne distanci, tak by dotaci získat mohl.

14 OUR LAST ANGEL(FR), 3 kl j, tr. Václav Luka, ž. Adam Florian 57,0

Narozena v únoru. Otec v chovu zklamal. Velmi dobrá rodina. Matka dala dva blacktype koně. Optimum bude asi na distancích okolo 2000 metrů. Ziskem dotace nepřekvapí.

15 HERTSA(IRE), 3 kl j, tr. Václav Luka, Lucie Fialová 55,0

Narozena koncem dubna. Otec sprinter, matka delší. Loni měla startovat, ale po incidentu vycouvala z boxů. Též by mohla bojovat o dotované příčky.

16 LADY GLADIOLA, 3 kl, tr. Václav Chaloupka, Taťána Mášová 54,0

Matka trojková vítězka na distancích do 1400 metrů. Otec by mohl její distanční optimum trochu protáhnout. Čekat lze spíše seznamovací start.

Tipařův verdikt: Favorit a koně na umístění se v dostihu debutantů hledají těžko. Několik koní je hlášeno do klasik, ale původově nevypadá dostih nijak nabitě. Spousta koní najde optimum na jiných distancích. Okruh favoritů lze hledat zejména u renomovanějších realizačních týmů. O vítězství by si to měli rozdat zejména Hertsa, Our Last Angel, Zardonic, Scugnizo, ROMARIO a Nikoleta. Loni vyhrál tento dostih Jardin Michelet a opatrně zvolím pro letošek zástupce stejného trenéra Romaria. Ten má kvalitní původ. Nevýhodou je pozdní datum narození a delší původ. Boj o další příčky je otevřený mezi výše jmenovanými koňmi. (Tomáš Janda)

Tip: Romario – Nikoleta - Hertsa

 

14:30 - 2.dostih

Cena PP Asset Management

R - handicap III.kat. - 4+ - 1600 m - 70 000 Kč

1 FRAMI HIT, 6 kl j, tr. Michal Kalčík, ž. Vendula Korečková 55,5               

Dvojnásobná červencová vítězka z Chuchle a Varů se specializuje na kratší tratě. Jistou naději jí může dávat rychlá dráha a to, že je už jen 0,5 kg nad vítěznou známkou.

2 SIR AMICO, 5 val b, tr. Josef Bartoš, žk. Tomáš Roman 50,0    

Do loňské i předloňské sezóny vstoupil vítězně.  Jeho aktuální známka je nejníže za celou kariéru a měl by mít tak dobré šance na unikátní „hattrick“.

3 ARDLUASA(IRE), 5 val, tr. Pavel Kašný, Petra Zedková 55,0     

Loňskou sezónu zahájil až v červnu a nejlépe se mu povedl start v Lysé nad Labem. Centrální dráhu si vyzkouší poprvé a je možné, že místní dlouhá rovina pro něj není to pravé.

4 SILVER TRIGGER(FR), 7 hř bj, tr. Michal Kalčík, am. Matyáš Luka 61,0 

Vloni dvakrát vítězný v Chuchli a ve Varech. Aktuálně si stojí v handicapu dobře, většinou ale potřeboval pár startů na rozběhnutí.

5 BABY SUMMER, 4 kl, tr. Michal Kalčík, Lenka Neprašová 59,0

V loňské sezóně ambiciózně manažovaná, když to zkusila mezi elitou klisen. Zvítězit se jí podařilo v EBF dostihu o derby dni, a pokud bude fit, může být nejlepší šancí trenéra Kalčíka.

6 BOY SCOUT(FR), 4 val, tr. Jiří Brož, am. Pavlína Kašparová 51,0             

Úvodní dvě formy z loňské sezóny by tady asi na umístění stačily, pak už se ale na dráze ukázal jen dvakrát. Tady se ukáže po delší pauze a pod novým trenérem.

7 CALORIFIC(IRE), 8 val, tr. Radek Holčák, Sofie Kvízová 58,5     

Do loňské sezóny vstoupil dvojnásobným triumfem ve slušovických cenách, dobře se ale ukázal i po menší pauze v září v Chuchli. „Fresh“ zaběhnout umí a tady by měl mít slušnou šanci.

8 SAN CHAGALL(FR), 4 val, tr. Pavel Kašný, Lucie Fialová 58,5   

Dosud běhal hlavně střední tratě a na konci loňské sezóny zvítězil v Mostě na distanci 2200 metrů. Zkrácení je tedy poměrně výrazné a rovněž se ukáže pod novým trenérem.

9 ROYAL TOWN(FR), 9 hř s, tr. Zdeno Koplík, ž. Radek Koplík 59,5           

Loňská sezóna mu příliš nevyšla (byť jí zahájil až v červnu) a tu aktuální již zahájil dvěma starty ve Francii. Může tedy těžit z jisté rozběhanosti a též jeho známka už je hodně nízko.

10 DIAMONTE, 6 val b, tr. Oliva Horová, Taťána Mášová 49,0     

Vstup i závěr loňské sezóny měl slušný, když v jejím průběhu několikrát změnil trenéra. I tentokrát se ukáže pod novým vedením, pokud by ale byl fit, bez šance být nemusí.

11 SHURAYK(FR), 4 val, tr. Luboš Urbánek, ž. Martin Laube 56,0             

Kariéru zahájil tady druhým místem za pozdějším dvojnásobným klasickým vítězem Jardin Micheletem a dobré bylo i další běhání. Následně na to sice nenavázal, při teprve šestém životním startu ho ale podceňovat nelze.

12 LOWE WOLE, 4 kl, tr. Karel Germič, žk. Anna Lebdušková 57,5           

Vítězka Pražského zimního favorita 2022 se vloni ukázala na dráze jen třikrát, z toho dvakrát na nejvyšší scéně. Sezónu ukončila už v červnu, a jakožto stále málo prověřená se může v handicapu chytit.

13 BETTSUT, 9 kl, tr. Karel Héč, ž. Martina Havelková 59,0

Vloni na startu šestkrát (ve Varech smolně ztratila jezdce), z toho čtyřikrát za dotaci. Už dokázala, že umí zaběhnout i na větší dráze a na úvod sezóny nezaběhla jen vloni.

Tipařův verdikt: Zvítězit potřetí při vstupu do sezóny se tu pokusí Sir Amico, nic jednoduchého ho ale nejspíš nečeká. Dobře po pauze umí zaběhnout Calorific, nebezpečná může být i ještě ne zcela prověřená Lowe Wole a zejména SHURAYK. Pokud by si vzpomněl na loňské jaro, byl by asi těžko k poražení. (Ferdinand Minařík)

Tip: Shurayk – Sir Amico – Calorific

 

15:00 - 3.dostih

Cena UniCredit Bank

R - handicap II.kat. - 4+ - 1600 m - 100 000 Kč

1 DALLY TOP, 5 kl, tr. Ivana Pejšková, ž. Adam Florian 59,5

Po úspěšné klasické sezóně se loni nemohla chytit a na podzim vítězně debutovala na proutěnkách. Tady se představí poprvé pod novou trenérkou, přičemž s handicapy zkušenost nemá.

2 MATELLO(FR), 7 val, tr. Luboš Urbánek, ž. Martin Laube 61,0

Jeho parketou byly kratší distance, ale v posledních dvou německých startech dobře zaběhl právě na míli. Loni měl sice slabší jaro, ovšem předloňské stříbro z Gomby ukazuje, že po zimě zaběhnout umí.

3 BUNDESKANZLER(IRE), 5 val, tr. Jiří Brož, žk. Tomáš Roman 52,0

Na konci léta byl vykastrován a změnil trenéra. Zlepšení pak ukázal v říjnu v Halle, kde zvítězil navzdory horšímu startu. Míle je sice na hraně, ale loni tu byl třetí s o 2,5 kg vyšší známkou.

4 CERCA TROVA(FR), 4 kl s, tr. Martina Havelková, ž. Martina Havelková 52,0

Na podzim se pod novou trenérkou vrátila na roviny, přičemž nejlépe zaběhla na této dráze a distanci v Ceně běloušů. Při handicapové premiéře tak zaslouží pozornost.

5 SADALBARI(IRE), 4 val sj, tr. Miroslav Nieslanik, Sabina Mokrošová 58,5

Nejlépe zaběhl při šestém místě ve VJC. V dalších startech tolik nezářil, nicméně často mířil vysoko. Neoslní ani zimními formami z dortmundského písku, ale posledně prohrál s kvalitními soupeři a aspoň je rozběhaný. Rovněž ho čeká handicapová premiéra.

6 EAT THE DUST(GER), 7 val, tr. Vladislav Fedorowicz, ž. Petr Foret 61,5

Na podzim dva podobné handicapy vyhrál. Teď už ale může být příliš vysoko. V tomto dostih před rokem prohrál s Bundeskanzlerem, oproti němuž vychází výrazně hůře. Ocenil by měkčí dráhu.

7 BIRIATOU(IRE), 4 hř, tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Tomáš Lukášek 63,0

V únoru startoval třikrát ve Francii, kde jednou vyhrál, když využil nižšího handicapu 28,5 kg. Starty v nohách jsou každopádně plusem. Na podzim v o 200 metrů delším handicapu skončil čtvrtý necelé 2 délky za Eat The Dustem, s nímž by teoreticky měl poměr sil otočit. Do dostihu byl dohlášen.

8 LA MINOSA(SWI), 4 kl, tr. Karel Héč, ž. Vendula Korečková 56,0

V Oaks skončila osmá, ale jen necelé 4 délky od vítězky. Další starty nicméně byly slabší a míle vypadá příliš krátká. Je dalším z koní, kteří do handicapu míří poprvé.

Tipařův verdikt: Na čistý hattrick zde bude útočit Eat The Dust. Na podzim na něj ovšem mnoho neztrácel BIRIATOU, jemuž nahrává změna váhového poměru i starty v nohách. S výhodnější známkou než před rokem půjde na start Bundeskanzler, který obhajuje třetí místo. Matello sice preferoval kratší dostihy, ale na podzim ukázal, že i s mílí si dokáže poradit. (Jaroslav Fabris)

Tip: Biriatou – Bundeskanzler - Matello

 

15:30 - 4.dostih

Cena knihy "Dostihy o modrou stuhu"

R - cena III.kat. - 3 - 1400 m - 70 000 Kč

1 ROMANCE(FR), 3 kl, tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Martina Havelková 52,5

Debutovala koncem února na all-weather dráze v Cagnes-sur-Mer, kde byla pomalejší z boxů a celý dostih absolvovala mimo pole. Z klasik je hlášena pouze do JCK, přestože původ má delší.

2 AARON, 3 hř, tr. Jiří Brož, ž. Ján Havlík 57,0

Umístil se ve dvou dostizích Fitmin Cupu. Posledně v Drážďanech startoval krátce po změně trenéra a distance pro něj byla příliš dlouhá. Tohle mu sedne lépe, ale zřejmě je až trojkou trenéra.

3 CLASH OF THE STARS(IRE), 3 kl, tr. Václav Luka, ž. Adam Florian 57,0

Polosestra loňské vítězky JCK Salt Mix posledně ztrácel na Steppingstona bezmála 7 délek, ale kdyby na špici výrazně nebočila, zřejmě by od něj nebyla daleko.

4 LEONARDA, 3 kl, tr. Michal Kalčík, žk. Anna Lebdušková 55,0

Při vítězství ve Fitmin Cupu porazila Rachel i Aarona, ale oproti nim už měla dostihové zkušenosti. Následně neuspěla v jedničce. Jediný starší polosourozenec byl pozdnější a umístil se ve čtyřce.

5 GALILEO JAG(HUN), 3 hř A 1/2, tr. Eszter Bakos, Lenka Neprašová 55,0

V Maďarsku se dvakrát nedostal do cíle, protože nevytočil oblouk. Jediný start dokončil na rovné dráze. Hlavním cílem tak zřejmě bude dokončený dostih.

6 RACHEL, 3 kl, tr. Václav Luka, Lucie Fialová 54,0

V jediném startu skončila třetí ve Fitmin Cupu, ale působila trochu „zeleně“ a předvedla pěknou koncovku. Navíc je z kvalitní české rodiny, takže by se měla zvednout.

7 DORAM(FR), 3 val, tr. Dalibor Török, ž. Petr Foret 60,0

Na této dráze a distanci skončil čtvrtý v Gerschově memoriálu. Následný start ve Francii už ale absolvoval jako valach, takže do klasik nesměřuje. Z této sestavy každopádně ukázal nejvíce.

8 DIDIER, 3 val, tr. Josef Bartoš, Pavlína Honsová 56,5

V Lysé ukázal dost rychlosti. Slušně zaběhl i v Simsonově ceně, ale v závěru slábnul. Další metry navíc tak nevypadají jako plus. Jeho jezdkyně se vrací po dvanáctileté pauze.

9 CRESCENDU, 3 hř, tr. Jiří Brož, ž. Jiří Palík 60,0

Při druhém startu zvítězil ve Fitmin Cupu, v němž porazil stájového druha Aarona. Tady je ovšem konkurence silnější. Matka Corcovala sice vyhrála Listed, ale nejlepší z jejích pěti startujících potomků vyhrál trojku.

10 GORHAM`S CAVE(FR), 3 hř, tr. Jiří Chaloupka, Sofie Kvízová 53,0

Jediný debutant v poli. Jako roček stál 3.000 euro a nemá klasické ambice. Je prvním potomkem matky, která ve Francii získala na míli handicap 34 kg. Vzhledem k otci může být delší.

11 EMBLET(GB), 3 hř, tr. Miroslav Nieslanik, Sabina Mokrošová 58,5

Naposled ukázal zlepšení třetím místem v Miláně, kde byl jediným nezvítězivším koněm v šestičlenném poli. Předtím ho na této dráze a distanci porazili Steppingstone i bočící Clash Of The Stars.

12 LIMÁRIA, 3 kl, tr. Radim Bodlák, ž. David Liška 58,5

V prvním díle Fitmin Cupu o krk porazila Leonardu, když těžila z rozběhanosti. V Ceně Masise porazila jen debutanty a ve slovenské CZK skončila předposlední. Dvojice starších polosourozenců byla podprůměrná.

13 STEPPINGSTONE(GER), 3 hř j, tr. Jiří Brož, žk. Tomáš Roman 54,5

Na sklonku sezóny zde debutoval druhým místem. Je prvním potomkem matky, která získala německý handicap 64 kg. Rodinu má ovšem výbornou, když bába dala trojici black-type koní.

14 SNEHURKA(IRE), 3 kl, tr. Marián Štangel, Petra Zedková 50,0

Debutovala posledním místem. Sice se jednalo o dvojku, ale kromě vítězky byli na startu pouze nezvítězivší koně. Jako roček stála 3.500 euro a optimum zřejmě najde výše.

15 FUNSSIO(IRE), 3 hř, tr. Radim Bodlák, ž. Milan Zatloukal 58,0

Při jediném startu závěr vypustil, protože byl těžko ovladatelný. Následně změnil majitele i trenéra. Na breeze-up dražbě stál 9.000 euro a jeho optimem by měly být sprinty.

Tipařův verdikt: Nejvíce třídy z této sestavy ukázal DORAM. Může tak navázat na loňské vítězství polobratra Duplikata z tohoto dostihu. Jako hlavní vyzyvatel vypadá Steppingstone, který by měl být nejlepší z trojice trenéra Jiřího Brože. Vysoko může zamířit také dvojice svěřenkyň Václava Luky, protože Clash Of The Stars i Rachel by měly mít prostor k progresu. (Jaroslav Fabris)

Tip: Doram – Steppingstone – Clash Of The Stars

 

 

16:15 - 5.dostih

97. Tipsport Gomba handicap

R - handicap I.kat. - 4+ - 1200 m - 150 000 Kč

1 CAPITANO(FR), 4 val, tr. Liboš Urbánek, ž. Martin Laube 58,0

Od tří let se účastnil velkých sprinterských dostihů. Sice v nich nijak nezářil, ale nebyly to špatné výkony. Ve Svatováclavské ceně i Leram Millionu ho porazil Hidden Colony, ale nebylo to o moc a teď proti němu ponese o něco nižší váhu. V pardubickém sprintu jistě vrátil porážku Shershabovi ze Svatováclavské.

2 HOLLY HAPPY(IRE), 4 val, tr. Dalibor Török, ž. Petr Foret 57,0

Na mateřské straně má sice vytrvalost a jeho nejúspěšnější polosourozenec měl ve Francii na dlouhých tratích Listed výkonnost, ale další běhali i kratší dostihy a i on má chtivý projev. To bylo vidět i v jeho letošním startu ve Francii, kde v dostihu na 1800 metrů „vystřílel“ svoje síly v první polovině. Před rokem v Memoriálu Václava Michala porazil Hidden Colonyho, a i když se zdálo, že to bylo distancí 1400 metrů, koncem šel jen díky tomu, že byl před obloukem brán zpět. Na 1200 metrů může jít od začátku naplno a má výhodný startovní box.

3 SHERSHAB(FR), 6 val j, tr. Radim Bodlák, ž. Milan Zatloukal 58,0

Přestože v loňské sezóně se ho podařilo zklidnit a nechodil tak přehnaně hekticky, přeci jen se mu víc dařilo na menších oválech v Bratislavě a Mostě, kde byl čtvrtý ve Svatováclavské ceně. Na konci sezóny ho v Pardubicích jistě porazil Capitano a ve Sprinterské ceně v Chuchli odpadl. Teď navíc jeho jezdec ponese o 1,5 kg vyšší váhu, než je jeho handicap, což je další nevýhoda.

4 MORMILL(GB), 11 val, tr. Jaroslav Jelen, ž. Martina Havelková 52,5

Loni tento dostih vyhrál v deseti letech. To je sice vysoký věk, ale začal běhat v pěti. Na jaře bývá v dobré formě a nastoupí se stejným ratingem jako loni, přeci jen je ale o rok starší.

5 SANDY ROSE(IRE), 5 kl, tr. Marián Štangel, ž. Jiřina Andrésová 48,5

Slovenská účastnice ponese nejnižší váhu v poli.  V Ceně MPRV SR na Turf Gala byla blízko za Capitanem a Mormillem, ale tam hezky vytočila do roviny po bariéře. V ceně Mysa na 1000 metrů byla půl délky za Shershabem. Bratislavská dráha jí sedne, na přímé budapešťské dráze nezaběhla, v Chuchli půjde poprvé.

6 LITTLE LORD(GER), 4 val, tr. Radek Holčák, Sofie Kvízová 52,0

Po neúspěchu ve Velké jarní se zaměřil na sprinty, v nich si vedl slušně a v září vyhrál dvojkový handicap. V něm porazil o půl délky Yasánka a o víc i Mormila, oproti nim však nesl nižší váhu. V pardubické jedničce nestačil na Capitana i Shershaba, ale špatně odstartoval. Forma stáje zkraje sezóny nebývá silná, ale letos byla extrémně teplá zima.

7 HIDDEN COLONY(IRE), 4 hř, tr. Konstantin Kobzarev, ž. Adam Florian 59,5

Loni se zařadil mezi naší sprinterskou elitu. Byl třetí ve Sprinterské i Svatováclavské ceně, proto nastoupí s nejvyšší váhou v poli, s níž by si však mohl poradit. V Memoriálu Václava Michala ho porazil Holly Happy, ale na distanci ještě vedl. Oproti němu získal více zkušeností.

8 MANOAMANO(FR), 8 val, tr. Miroslav Nieslanik, Ludmila Karlíková 50,5

V roce 2020 a 2021 obsadil v tomto dostihu druhé a třetí místo. Ani loni neměl vstup do sezóny špatný, když s nejvyšší váhou ve dvojkovém handicapu prohrál jen s Galanticusem a těsně porazil Creatora. V jedničkových sprintech však nic nepředvedl a ztráta formy se projevila i v klesajícím ratingu. V tomto dostihu ho však pojede jezdkyně, pro níž to bude první životní jízda.

9 CREATOR(IRE), 7 val, tr. Zdeno Koplík, ž. Vendula Korečková 55,0

Na tratích od 1200 do míle patří mezi širší špičku. Klasické sprinty šel loni dva. V prvním i s nižší váhou těsně prohrál s Manoamanem, ve Sprinterské ceně nebyl od začátku ve hře. Chodí spíš koncem, na rychlejší dráze to může být problém.

10 YASÁNEK, 5 val, tr. Tomáš Váňa, Petra Zedková 51,0

Loni vyhrál dvojkový handicap na míli, ale na chuchelské dráze zvládl i sprinty. Ve dvojkovém handicapu byl blízko Little Lordovi, oproti němuž má teď výhodnější váhu.

Tipařův verdikt: Obhájce vítězství Mormill je na stejné známce jako loni. Na jaře mívá formu, 11 let však už je hodně, přestože začal s kariérou později. HOLLY HAPPY před rokem vyhrál Memoriál Václava Michala, po němž se však odmlčel. Návrat již má za sebou a zkrácení distance jde jeho naturelu naproti. Chtivý projev však není nikdy ideální a bude záležet na tom, jak se usadí v dostihu. Jistějším tipem může být i přes nejvyšší váhu Hidden Colony, který s Holly Happym v „Michalovi“ prohrál, ale 1200 metrů je mu bližší a ve velkých sprinterských dostizích získal cenné zkušenosti. (Ondřej Blahník)

Tip: Holly Happy – Hidden Colony - Mormill

Holly Happy poráží Hidden Colonyho v Michalově memoriálu, foto: Andrea Zavadilová

 

16:45 - 6.dostih

66. Velká dubnová cena

R - cena I.kat. - 4+ - 1800 m - 150 000 Kč

1 WILLEMINE, 4 kl, tr. Luboš Urbánek, ž. Martin Laube 58,0

Vítězka Ceny zimní královny se loni do formy dostával postupně a v obou exfederálních Oaks obsadila třetí místo. Výhru si na podzim připsala v mosteckém jedničkovém handicapu na 2000 metrů, kde druhý Charpentier nesl vyšší váhu.

2 REX OF THUNDER(GB), 6 hř, tr. Michal Demo, ž. Michal Demo 59,5

Dvakrát vyhrál Zlatý pohár, ale jeho optimum je spíš 2000 metrů. Ani 1800 metrů nemuselo být problém, loni byl ve stejně dlouhé slovenské variantě druhý za Zariyannkou, která před tím v naší Velké dubnové jasně dominovala. Chuchelská dráha je navíc pro jeho koncovku lepší. O jeho třídě vypovídají pátá místa z Gr.3 a Listed ve Francii.

3 CHARPENTIER(FR), 4 hř, tr. Jaroslav Drlík, ž. Jiří Chaloupka 59,5

Loni byl druhý ve slovenské Velké jarní, vyhrál Velkou červnovou a v Českém derby byl čtvrtý. To už bylo za jeho optimem, přesto už pod novým vedením startoval v St Legeru. Na střední tratě se vrátil druhými místy v handicapech, kde nesl vyšší váhu. V Mostě to bylo o 6 kg víc, než měla vítězná Willemine.

4 NORTON(GER), 4 hř, tr. Konstantin Kobzarev, ž. Adam Florian 58,0

Byl k nám importován potom, co stylem start-cíl vyhrál dostih na 1900 metrů v Mannheimu. U nás se zaměřil na vytrvalecké dostihy, kde byl nejlépe čtvrtý ve Velké ceně českého turfu. Návrat na střední trať pro něj může být lepší, konkurence je však hodně silná.

5 SAGAR(IRE), 9 val, tr. Václav Chaloupka, Eva Buriánková 58,0

Kdysi elitní mílař si i loni držel solidní výkonnost. Dvakrát vyhrál a bral cenná umístění v jedničkových dostizích. Tohle je hodně nabité, má ale slušný kurz do šestého místa, které není nereálné.

6 BREAKMOMENT(FR), 4 hř, tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. David Liška 59,5

Kariéru zahájil velmi dobře, když ho v prvním startu porazil jen pozdější vítěz Slovenského derby Jardin Michelet a v Memoriál Otakara Frankenbergera už jistě zvítězil. Do derby odskakoval jako jeden z favoritů, ale přišel v něm ke zranění, které ho vyřadilo po zbytek sezóny. Ukázal potenciál, ale bude muset ukázat, jak na tom teď je, navíc by zřejmě potřeboval delší dostih.

7 ABHA(FR), 4 kl, tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Tomáš Lukášek 58,0

Loni byla druhá ve Velké jarní a vyhrála České derby. Bližší jí jsou střední tratě, na 2000 metrů byla čtvrtá v Listed na 2000 metrů. Do letošní sezóny vstoupil v bohatě dotovaném handicapu při Saudi Cupu v Rijádu, kde obsadila osmé místo. Forma stáje je po zimním působení ve Francii dobrá a 1800 metrů by neměl být problém.

8 VAZIRPOUR(GB), 4 val, tr. Jana Manová, ž. Milan Zatloukal 59,5

Polobratr francouzského derby vítěze Vadeniho si loni na francouzské provincii vyběhal solidní rating 41 kg. Na podzim byl koupen za 36.000 €. Může mít další progres a rychlejší české dostihy by mu měly vyhovovat. Distance však na něj může být krátká.

9 CLASSA(IRE), 6 kl, tr. Václav Luka, Lucie Fialová 58,0

V její kariéře převažují vítězství, ale bylo to často jen v konkurenci klisen. Loni však vyhrála Memoriál Josefa Dolejšího, kde byl třetí Sagar, a v roce 2022 byla pátá ve Velké ceně Prahy. Podobné umístění se dá očekávat i tady, distance jí sedí a má ráda pevnější podklad.

10 SCAR ROCKS(GB), 5 val j, tr. Štěpánka Myšková, ž. Ján Havlík 56,5

Jeho polobratr Ateem vyhrál Listed na 2500 metrů ve Francii. I on začal ve třech letech na vytrvaleckých tratích, kde za druhé místo ve třetím startu dostal francouzský rating 34 kg. Potom byl zakoupen za 20.000 €, ale loni se na dráze neobjevil a tohle bude jeho premiéra na našich drahách.

11IGNACIUS REILLY(GB), 8 val, tr. Eva Záhorová, ž. Petr Foret 59,5

Na tratích od míle do 2000 metrů u nás dlouhodobě patří k těm nejlepším a dřív se neztratil ani ve francouzské Listed konkurenci. Tento dostih vyhrál v roce 2020. Po slabší sezóně 2022, kdy se potýkal se zdravotními problémy, se loni pod novým vedením opět vrátil v dobré formě a vyhrál tři jedničkové dostihy včetně Velké ceny Prahy.

12 EAGLE BABE(FR)*, 4 kl, tr. Miroslav Nieslanik, Sabina Mokrošová 56,5

Loni to zkoušela v silné konkurenci francouzských Listed, u nás si vedla dobře v dostizích klisen. Byla pátá v Jarní ceně klisen, lepší jsou její umístění mezi staršími. Vždy ji však porazila Classa, přestože to nebylo o tolik.

13 HENNEZIS(FR), 4 kl, tr. Vendula Korečková, ž. Vendula Korečková 56,5

Loni ve Francii absolvovala šest startů na tratích od 1800 do 2900 metrů a vždy byla do pátého místa. Byly to však malé dostihy a francouzský rating jí klesl na slabých 32,5 kg. To by tady stačit nemělo. Koupena byla za 14.000 €.

Tipařův verdikt: Stáj derby vítězky Abhy se díky zimní přípravě ve Francii nachází v dobré formě a ona již má za sebou start na mítinku Saudi Cup v Rijádu. Loni se neztratila ve francouzské Listed konkurenci, REX OF THUNDER tam však solidně zaběhl v Gr.3. Přestože jeho optimum je 2000 metrů, loni zahájil slušně sezónu na 1800 metrů v Bratislavě, kde je pro něj méně optimální kratší rovina. Ignacius Reilly se loni opět zařadil mezi naše nejlepší a tento dostih vyhrál už v roce 2020. Na dotované umístění může pomýšlet Classa nebo Charpentier, z francouzských importů nejvíc ukázal Vazirpour. (Ondřej Blahník)

Tip: Rex Of Thunder – Abha – Ignacius Reilly

 

Řekli nám:

Michal Demo, trenér Rex Of Thundera: „Od února pracuje v kuse, takže by měl být dobře nachystaný. Loni šel Velkou dubnovou na Slovensku, ale 1800 metrů už je na něj trochu krátkých, 2000 metrů by bylo lepších. Nejedeme se ale jen proběhnout před dalším startem, kterým by měla být Gr.3 na 2400 metrů v Longchamp.“

Antonín Man, asistent trenérky Vazirpoura: „Je u nás už nějaký měsíc, má za sebou zimní přípravu, ale až první start ukáže, jaké může mít možnosti. Je to velký kůň, který potřeboval dozrát, distančně 2000 metrů a víc. Podle toho, jak se popasuje s konkurencí, která je podle mě jedna z největších, jaká kdy ve Velké dubnové byla, můžeme plánovat další starty, ale chtěli bychom ho směřovat do zahraničí. Předběžný další start jsme mu našli ve Francii.“

Tomáš Janda, manažer stáje Classy: „Je v pořádku, připravená na start. Nemá teď žádný dostih jen pro klisny, tak to jdeme zkusit. Budeme spokojeni s umístěním do pátého místa. Je to takové porovnání na začátek sezony. Podle toho pak budeme směřovat její starty dále.“

Eva Buriánková, jezdkyně Sagara: „Sagar na jaře pravidelně podává dobré výkony a i letos vypadá připraven, tedy do dostihu s určitými ambicemi jdeme. Konkurence je těžká, ale pokud nám sednou podmínky a průběh, alespoň tabule je v našich silách.“

Rex Of Thunder vítězí v loňském Zlatém poháru, foto: Andrea Zavadilová

 

17:15 - 7.dostih

Cena Derby Clubu Prague

R - cena IV.kat. - 3 - 1800 m - 50 000 Kč

1 WANILLA, 3 kl, tr. Jiří Brož, žk. Tomáš Roman 53,0

Má na kontě dva starty bez místa. Ve druhém ale nebyla daleko. V zimě změnila trenéra. Ale ani to by ji k zisku dotace nemělo pomoct, i když k ní nemusí mít daleko.

2 RABBIT IDAHO(IRE), 3 hř, tr. Allan Petrlík, ž. Michal Demo 59,5

Vlastní druhý nejvyšší rating v poli. Měl by bojovat o vítězství. Díky překážkovému původu bude jeho optimum na ještě delších distancích.

3 SAN CARLOS, 3 hř, tr. Karel Dobrovolný, ž. David Liška 58,0

Loni v obou startech daleko od nejlepších. Prodloužení distance bude plusem. Mohl by jít nahoru, ale na zisk dotace to asi stačit nebude.

4 LE LATIFA(FR), 3 kl, tr. Miroslav Nieslanik, Sabina Mokrošová 56,5

Loni podávala průměrné výsledky. Na Rabbit Idaho ztrácela v posledním startu více, takže by pořadí neměla otočit. Dotaci by získat měla, ale na nejlepší asi stačit nebude.

5 ESKADRA ZERO(IRE), 3 kl, tr. Václav Luka, am. Matyáš Luka 59,0

První tři starty byly slušné a v každém šla nahoru. Naposledy trochu zklamala. Pokud naváže na předposlední start, tak by měla vyhrát.

6 NELSON RAK, 3 val, tr. Svatoslav Blažek, Petra Zedková 54,5

Ve všech třech startech ve středu pole. Podobně by měl skončit i tentokrát.

7 FRESCH DUX, 3 hř, tr. Jiří Brož, ž. Jiří Palík 57,0

Při debutu poslední dále od nejlepších. Mohl by se zlepšit, ale na zisk dotace by musel předvést větší progres. Také distance již může být trochu delší.

8 LULLABY DI(FR), 3 kl, tr. Václav Luka, ž. Adam Florian 57,0

V prvním startu narazila na slušnou konkurenci a byla pátá, i když dále od vítěze. Ve druhém startu šla ale dolů, když ji porazili i koně, se kterými si při debutu poradila. Pokud naváže na debut, tak může získat dotaci. Pokud její výkon bude více podobný druhému startu, tak bez šance na dotaci.

9 DANICA, 3 kl, tr. Radek Holčák, Sofie Kvízová 55,0

Při debutu druhá ve Slušovicích. Určitě by měla mít prostor k progresu. Největší kandidát na třetí příčku. Při větším progresu by mohla potrápit i favority.

10 MEERWELLE(GER), 3 kl, tr. Václav Chaloupka, ž. Jiřina Andrésová 55,5

Oba starty v Lysé byly podobné. S mírně delší distancí by si mohla poradit. Vychází okolo středu pole.

Tipařův verdikt: O vítězství by si měli poprat Rabbit Idaho a ESKADRA ZERO. Ta předvedla zejména v předposledním startu velmi dobrou formu. Pokud na ní naváže, tak by měla vyhrát. Rabbit Idaho se zdá stabilní, takže může využít zaváhání favoritky. Na třetí místo vychází méně zkušená Danica, která by mohla mít největší rezervy. Vyběhnutou formou za dvojící favoritů zaostává, ale mohla by se zlepšit. Na nižší dotované příčky je více kandidátů, ale nejvíce věřím Le Latifa a Lullaby Di. (Tomáš Janda)

Tip: Eskadra Zero – Rabbit Idaho - Danica

 

17:45 - 8.dostih

Cena Master Of Golda

R - handicap IV.kat. - 4+ - 2200 m - 50 000 Kč

1 MARIOS(IRE), 7 val, tr. Josef Bartoš, žk. Tomáš Roman 61,0   

Vloni se chytil na tratích nad dva kilometry a zvítězil hned třikrát. O tom, že může mít ještě nějaké rezervy, svědčí jeho dvě podzimní formy z Mostu a Lysé.

2 ARKADAG(IRE), 6 val j, tr. Michal Kalčík, ž. Adam Florian 61,5 

Podzim mu moc nevyšel, v první polovině sezóny ale na něj byl spoleh. Vloni vstoupil do sezóny v tomto dostihu pátým místem a teď je v handicapu o půl kila níž.

3 RABBIT MUKHADRAM(FR), 4 val, tr. Allan Petrlík, ž. Michal Demo 59,0             

Vloni to zkoušel i na nejvyšší scéně, po letní pauze se ale na podzim v handicapech nechytal. Zatím to vypadá, že svojí parketu stále hledá.

4 DANGEROUS, 4 hř, tr. Ivana Pejšková, ž. Jiřina Andrésová 50,0            

Slušně zaběhl v srpnu v Pardubicích a i následně tady na této trati o kategorii níž. V dalším startu na to sice nenavázal, s nízkou váhou ale jisté šance mít může.

5 JOSH, 5 hř, tr. Ivana Pejšková, ž. Martin Laube 61,0   

Loňské jaro měl slušné, když v květnu tu zvítězil v delším handicapu. Na podzim se mu už moc nedařilo, běhal ale o kategorii výš a tady vypadá jako lepší šance trenérky Pejškové.

6 MISS O`SHEA(IRE), 4 kl, tr. Martina Havelková, ž. Martina Havelková 49,5      

V Mostě ve svém teprve třetím životním startu dosáhla na třetí peníze, když na dráze se objevila po téměř půlroční pauze. Tady může porazit tehdy druhého Gajdu, otázkou je, jak si poradí s delší distancí.

7 TORINA(FR), 5 kl, tr. Vendula Korečková, ž. Vendula Korečková 58,0

V handicapu se chytila v Lysé na konci sezóny, když byla druhá za téměř stejně zatíženým Gajdou. Pokud si poradí s delší cílovou rovinou, může mu porážku vrátit.

8 MAGIC DIAMOND(GB), 4 kl, tr. Vladislav Fedorowicz, žk. Anna Lebdušková 53,0        

Vloni se jí v Chuchli vedlo hlavně na distanci 1800 metrů. Na závěr sezóny byla v Lysé na 2200 metrů o 7 délek za Mariosem a váhově se mezi nimi mnoho nemění.

9 AUENQUEEN(GER), 6 kl j, tr. Jana Manová, ž. Milan Zatloukal 58,0      

Loňskou sezónu strávila hlavně na německých drahách, v říjnu tu ale překvapila druhým místem v kratší „učňovce“. Tehdy předvedla táhlou koncovku, takže s metry navíc by si měla poradit.

10 OLD MEMORIES, 5 kl, tr. Pavel Hlavatý, ž. Jiří Chaloupka 61,5              

Daří se jí hlavně na mílové distanci, když vloni na ní zvítězila v červenci ve Varech a v srpnu tam byla po boji druhá. Teď je 2 kg nad vítěznou známkou a její vyhlídky příliš optimisticky nevypadají.

11 AMIGO, 4 val, tr. Petr Kříž, Taťána Mášová 54,5         

Jediný start na vytrvalecké distanci absolvoval na konci sezóny v Mostě se ctí. Pokud by delší tratě měly být jeho disciplína, měl by mít ještě rezervy a mohl by vrátit porážku Wopartovi.

12 WOPART(GB), 6 val j, tr. Michal Kalčík, am. Jindřich Fabris 59,0          

Vloni přešel z překážek na roviny a sezónu tak strávil bez zimní pauzy. Přesto v posledních dvou startech vydělal dotaci a odpočatý může být zajímavý.

13 NIRVANA, 6 kl, tr. Svatoslav Blažek, Petra Zedková 52,0        

Na tratích nad dva kilometry se objevuje zřídka, a pokud dotaci vydělá, tak na menší dráze. Ve 26 startech je stále nezvítězivší.

14 GAJDA(FR), 4 val, tr. Václav Luka, am. Matyáš Luka 60,5

Vloni šel na start často v roli favorita, zaslouženého vítězství se ale dočkal až při posledním startu v Lysé. Teď se bude muset vyrovnat se zvýšeným ratingem, nějaké rezervy by ale ještě mít mohl.

Tipařův verdikt: V početném poli je pár koní, kteří ještě nemuseli ukázat vše, co umí. To je zejména teprve počtvrté na start jdoucí Miss O´Shea, pokud si poradí s distancí. Zatím jediný start na vytrvalecké trati má na kontě Amigo, o trochu prověřenější je AUENQUEEN, která zatím běhala hlavně v Německu. Zajímavá může být i Torina, která se v dobrém světle ukázala při prvním českém handicapovém startu v Lysé. (Ferdinand Minařík)

Tip: Auenqueen – Torina - Amigo

 

STARTOVNÍ LISTINY