Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Sacamiro velkou šancí do Velké

Sacamiro velkou šancí do Velké
Sacamiro s Janem Faltejskem vyhrál třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou - foto Andrea zavadilová

Ondřej Blahník analyzuje Cenu firmy Chládek a Tintěra, třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou.

Analýza Ondřeje Blahníka

Cena firmy Chládek a Tintěra (5800 m)

Třetí kvalifikace na Velkou pardubickou se odběhla za deštivého počasí. Na začátku dostihového dne nebyla půda tolik rozmáčená, během dne však postupně měkla. Distance byla tentokrát obvyklých 5800 metrů.

SACAMIRO (4,5:1) byl favoritem dostihu. Loni byl třetí ve Velké pardubické a do sezóny vstoupil druhým místem v Poctě Mjr. Miloši Svobodovi, druhé kvalifikaci na Velkou pardubickou, která letos měla miliónovou dotaci a distanci 5200 metrů. Tam mu na rychlé půdě přední koně na chvíli odskočili, ale dokázal se vrátit silným finišem, z něhož bylo zřejmé, že delší trať by mu sedla víc. Protože je drobnější a před rokem v této kvalifikaci, která se odběhla na měkké půdě, stačil jen na šesté místo, byly jisté obavy z deštěm změklé dráhy. Jeho kurz proto vystoupal z 3 na 4,5:1. Terén však zvládl bez problémů a v závěru rozbalil svůj finiš, kterým porazil vítěze Velké pardubické 2021 Talenta. Je vidět, že vytrvalost je jeho devízou, už loni byl ve Velké pardubické blízko a letošní ukázaná forma z něj dělá jednoho z hlavních adeptů pro letošní ročník. Na otázku, zda ho v ní opět pojede, Jan Faltejsek odpověděl, že dva měsíce jsou dlouhá doba. Možná i díky tomu, že loni se zranil v poslední kvalifikaci a našem překážkovém vrcholu nemohl jezdit.

 

Trenérka Eva Petříková si vede Sacamira, jehož vedl Jan Faltejsek – foto Andrea Zavadilová

Talent (5:1) letos vstoupil do sezóny až šestým místem ve druhé kvalifikaci. Metry navíc a měkčí povrch mu ale přišly vhod a v závěru sahal po prvenství. Sice ho porazil mladší Sacamiro, ale nad ostatními měl převahu. Přestože mu je už 12 let, může opět na podzim navázat na své minulé výkony ve Velké, kterou vyhrál v roce 2021 a loni byl druhý.

Star (27:1) byl v roce 2021 šestý ve Velké pardubické i přes závadu na výstroji svého jezdce Jaroslava Brečky. V dalším startech v Pardubicích však měl problém dostat se do cíle. Loni ve Velké spadl na taxisu, před tím skončil při hromadné kolizi na zahrádkách, jindy mu dělal velké problémy Velký anglický skok. To byl případ i jeho minulého startu, jímž se uvedl po přechodu do tréninku Hany Kabelkové. Tentokrát se však chyby na tomto skoku vyvaroval, a přestože dostih absolvoval příliš defenzivně za polem, v rovině se dokázal dostat přes zbylé soupeře.

Player (6:1) letošní dva starty nedokončil, teď byl v jeho sedle opět jeho stálý jezdec Marcel Novák, s nímž skákal předpolední skok na prvním místě, ale pak přes něj přešla první dvojice a nakonec přišel i o třetí místo. Na první dokončený dostih sezóny to ale nebylo špatné a v říjnu se s ním musí opět počítat.

Zataro (15:1) byl už loni v tomto dostihu pátý a teď stejné umístění zopakoval. V minulých letech se na dráze objevoval sporadicky. Ani loni zdravý do říjnového mítinku nevydržel. Letos se ale zatím drží, tohle byl již jeho třetí start v sezóně, čímž vyrovnal maximum z roku 2021.

Lombargini byl po delší době ve hře a se Zatarem prohrál jen o krk. Aeneas skákal poslední překážku jako čtvrtý, ze souboje o přední příčky ale odpadl a stále nevyvrátil, zda by zvládl distanci Velké pardubické. Loňský vítěz Velké Mr Spex však dopadl ještě hůř, když se během dostihu propadl, do roviny točil v beznadějné pozici a Ludovic Solignac ho v závěru už netrápil. Svým výkonem rozhodně nenadchl, ale byl to přeci jen první start v sezóně, kterou mu na jaře zkomplikovalo lehčí zranění. Ve Velké pardubické může být v lepší formě.

VÝSLEDEK