Saudi Cup, nejbohatší dostih světa

White Abarrio s Iradem Ortizem vítězí v BC Classic - foto Alex Evers - breederscup.com

Ondřej Blahník rozebírá nejbohatší dostih Saudi Cup, který se odběhne v sobotu na velkém mítinku v Rijádu.

Rozbor Ondřeje Blahníka

V saúdském Rijádu proběhne pátý ročník světového mítinku. Ani letos to nebude bez české účasti. V NHC Saudi International Handicapu na 2100 metrů o 500.000 dolarů poběží naše derby vítězka Abha. Je to dostih pro koně, kteří jsou trénováni v zemích, které nepatří mezi vyspělé dostihové země. Ingrid Janáčková Koplíková měla loni v tomto dostihu Stronger Togethera, který skončil na výborném třetím místě. Abha ponese nejnižší váhu, snad si poradí s vnějším boxem číslo 13. Trenérka si ji v práci chválí, její příprava proběhla v Cagnes-Sur-Mer, kde přes zimu běhá řada jejích koní. V sedle Abhy bude Flavien Prat a dostih můžete sledovat v 14:20 v Live Streamu na Tipsportu.

My si ale rozebereme hlavní dostih mítinku, jímž je 20 milióny dolarů dotovaný Saudi Cup. Je zajímavé, že v jeho čtyřleté historii vyhráli vždy koně z jiné části světa. USA měli prvního vítěze Maximum Securityho, v dalším roce jim však triumf vypálil britský Mishriff, další rok byl pro domácí šok Emblem Roada a loni stylem start-cíl vyhrál japonský Panthalassa.

18:40 – Rijád

Saudi Cup (Gr.1, 1800, písek)

Japonští koně začínají dominovat světovým dostihům čím dál víc. Nejen na travnatém povrchu, ale i na písku. Loni ovládli jak Saudi Cup, tak Dubai World Cup a umístili se na druhém a pátém místě v Breeders‘ Cup Classic. Silnou sestavu budou mít opět. Nechybí umístění z Breeders‘ Cup Classic. Derma Sototage tady byl loni třetí mezi tříletými na míli, aby pak s přehledem opanoval UAE Derby. V Kentucky Derby nešel špatně a po pauze pak skončil druhý v Breeders‘ Cup Classic, když se v závěru přiblížil White Abarriovi na délku. O 200 metrů kratší trať pro něj není výhodou, ale o něco delší rovina ano. Musí se však popasovat s vnějším startovacím boxem. Trenér Hidetaka Otonashi si myslí, že ve třech letech ještě neukázal všechno a ve čtyřech letech bude ještě lepší.

Defenzivním koněm je Ushba Tesoro. Jeho útok v Breeders‘ Cup Classic stačil na páté místo 3 ¼ délky od vítěze, na jaře však tímto stylem dokázal vyhrát Dubai World Cup. I u něj platí, že 1800 metrů nemusí být ideální, ale delší rovina ano. Naopak godolphinský zástupce v japonském tréninku Lemon Pop nemá problém diktovat tempo. Loni sice v Dubai Golden Shaheen nestíhal s americkými sprintery, kam ho zřejmě poslali, protože běhal dobře 1400 metrů, ale s přehledem chodí i míle a v prosinci vyhrál bravurním kouskem Gr.1 na 1800 metrů. Ryusei Sakai ho dokázal ze zcela vnějšího boxu v patnácti koních dostat po startu na vedoucí pozici, kterou již neopustil. Teď půjde z trojky, takže pokud opět zvolí ofenzivní taktiku, může napodobit loňského vítěze Panthalassu.

Přestože Japonci jsou na vzestupu, pískovými specialisty jsou američtí koně. A ten nejlepší z nich nebude chybět. WHITE ABARRIO loni chytil druhý dech a spojení s trenérem Richardem Dutrowem, který se vrátil na scénu po zákazu činnosti, mu vyloženě svědčí. V létě vyhrál o 6 délek Whitney Stakes na 1800 metrů a na podzim přidal Breeders‘ Cup Classic. Jediná změna u něj je, že ho po tomto triumfu koupil saudský princ Faisal Bin Khaled Bin Abdulaziz, takže poběží barvách jeho Red Stabes. Má první startovní box, takže by neměl mít problém, získat dobrou pozici.

Aktuální dobrou formou se může pochlubit National Treasure. Vítěz loňských Preakness Stakes těsně prohrál Breeders‘ Cup Dirt Mile s Cody’s Wishem, před měsícem ale v Pegasus World Cupu první pozici uhájil. Můžeme čekat, že i on se bude starat o tempo. Naopak Senor Buscador, který byl v Breeders‘ Cup Classic sedmý, ale minule se dotáhl na National Treasura na délku krku, bude spoléhat na svoji koncovku. Saudi Crown loni vyhrál Pennsylvania Derby stylem start-cíl, v Breeders‘ Cup Classic však již končil na začátku roviny. Úspěšným americkým koně byl i Defunded, který loni přidal druhou výhru v Gr.1, ale teď to bude jeho premiéra v saudském tréninku.