Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Savills Chase jedním z vrcholů irské sezóny (rozbor)

Savills Chase jedním z vrcholů irské sezóny (rozbor)

Irská vytrvalecká špička nad těžšími překážkami se utká v jednom z vrcholů tohoto týdne v Savills Chase v Leopardstownu.

Rozbor Eduarda Němečka

středa - 15:20 – Leopardstown

Savills Chase (Grade 1, 4800 m)

Nejlepším koněm v poli je osmiletý A Plus Tard. V loňském roce se na dráze objevil třikrát. V Betfair Chase v Haydocku zdemoloval famózním výkonem konkurenci, v loňské edici Savills Chase zaútočila Rachael Blackmore nejspíše příliš brzy, čehož využil Davy Russell v sedle Galvina a o krátkou hlavu A Plus Tarda porazil. V Cheltenhamu ve Zlatém poháru byla Rachael dostatečně trpělivá a závěr A Plus Tarda byl drtivý. Velkou devizou tohoto skvělého vytrvalce je jeho spolehlivost, vždyť ve své kariéře nebyl nikdy horší než třetí. To však platilo jen do 19. října letošního roku, kdy jako desetinový favorit obhajoval loňský triumf v Haydocku. Od začátku bylo vidět, že není ve své kůži, udělal několik chyb na skocích a nakonec byl tři překážky před cílem zadržen. Zjevné zranění odhaleno nebylo, po návratu do Irska snad nebyly v pořádku jeho krevní testy. Trenér Henry De Bromhaed však tvrdí, že příprava proběhla dobře, a že by kůň měl být v dobré formě.

Už jsme si zvykli, že trenér Mullins dokáže dokonale připravit své koně na vrcholné akce. A úterních šest vítězů ze sedmi klání v Leopardstownu to opět potvrdilo. Do Savills Chase posílá tento trenér tři svěřence, z nichž největší šanci na dobré umístění má konzistentní desetiletý tempař Kemboy. Nejen proto, že v jeho sedle je stájová jednička Paul Townend, ale i proto, že v Leopardstownu se tomuto koni dlouhodobě daří. Ostatní dva Mullinsovi svěřenci Royal Rendezvous a Franco De Port patří k outsiderům, ale v minulosti jsme už viděli vyhrát velké dostihy i koně s vyššími kurzy.

Výbornou formu měli před koncem roku i koně Gordona Elliotta. Ten bude mít v dostihu také tři želízka. Nejvíce se očekává od osmiletého Conflated, kterýho zaznamenal v letošním roce velký výkonnostní posun. Ten byl zahájen právě na dráze v Leopardstownu, kde v únoru pod Davy Russellem opanoval Irish Gold Cup. Následně pak Cheltenhamu v Ryanair Chase spadl na předposlední překážce, když byl v tu chvíli za Allahem na 2. místě. Chuť si spravil o necelý měsíc později v Aintree, kdy po výborném výkonu obsadil 2. místo v Betway Bowl Chase.

Obhajovat loňské vítězství bude v Leopardstownu osmiletý Galvin, který v úvodu letošní sezóny vyhrál s nejvyšší váhou Grade 3 v Punchestownu. Následný start v Down Royal (Grade 1) byl však trochu zklamáním, když na 4. místě zaostal 11 délek za stájovým druhem Conflated, pro kterého to byl vstup do sezóny.

Třetím koněm Gordona Elliotta v dostihu je Fury Road, který před rokem na této dráze s přehledem vyhrál Grade 1 pro nováčky a pak zanechal velmi dobrý dojem v Aintree, kde nestačil pouze na Ahoy Senora, ale za ním skončili jak L´Homme Presse tak i pondělní vítěz z Kemptonu Bravemansgame.

Posledním účastníkem je sedmiletý French Dynamite, který měl slušné výsledky na proutěnkách a jehož výkony po přechodu na těžší skoky mají pozvolna stoupající tendenci. To potvrdil při svém posledním vystoupení v říjnu v kvalitně obsazeném handicapu (G3) v Cheltenhamu, kde obsadil těsné druhé místo.

Verdikt: Ve výborně obsazeném dostihu se schází irská vytrvalecká špička, ze které chybí snad jen antepost favorit cheltenhamského Gold Cupu Galopin Des Champs. Favoritem je podle britských sázkovek A Plus Tard, a pokud je v pořádku, tak je jistě favoritem oprávněným. Já zkusím na vítěze tipnout Elliottova CONFLATED, ne proto, že bych po jednom nepovedeném dostihu A Plus Tarda odepisoval. Naopak si myslím, že reakce anglických bookmakerů, kteří zvedli kurz A Plus Tarda pro Gold Cup v Cheltenhamu až na 9:1 je poněkud přehnaná. Nejsem si však jistý, jestli Savills Chase nepřichází příliš brzo po problému v Haydocku.  Conflated na mě udělal výborný dojem ve zmiňovaném Irish Gold Cupu, takže mu jistě zdejší levotočivá dráha vyhovuje. V sedle je stájová jednička Jack Kennedy, distanc i půda jsou pro něj také v pořádku. A po slušném startu do sezóny by se měl ještě zvednout. Vzhledem ke skvělé formě „Mullins Army“ nechybí v tipu ani Kemboy, který v Leopardstownu podává své nejlepší výkony.

Tip: Conflated – Kemboy – A Plus Tard

STARTOVNÍ LISTINA