Slovenské klasiky českou kořistí

Petarda s Janem Vernerem vítězí ve Veľkej jarnej cene - foto: Zenon Kisza

V Bratislavě v sobotu proběhl velký mítink, jehož hlavními body byly první dva klasické dostihy, které vyhráli svěřenci českých trenérů.

Meridian Jarná cena kobýl (3l. klisny, 1700 m)

Dostih se stal jasnou záležitostí favorizované svěřenkyně Václava Luky. SYRENKA před tím běžela čtyřikrát ve Francii vždy na 1800 metrů dlouhé all weather trati v Lyon La Soie, což je také více točitá dráha jako v Bratislavě. Nejhůř byla čtvrtá při debutu, jinak byla třikrát druhá. Letos startovala dvakrát a po těsné porážce získala koncem března i těsné vítězství. Ve Francii má rating 34 kg.

Václav Janáček s ní cválal na druhé pozici, v rovině neměl problém převzít vedení a vyhrát lehce o 4 délky před Emirate‘s Flight, která byla ve zdejší smíšené předzkoušce desátá, příčku za Besiberri. Čtvrté místo brala Orleans Lady, která před tím lehce vyhrála debut ve Velké Chuchli.

Díky tomu, že to byl pro Syrenku již letošní třetí start a kvůli tomuto vítězství to nebude mít ve Francii lehké, pravděpodobně nastoupí až do Oaks a jejím hlavní cílem by měly být Oaks slovenské.

VÝSLEDEK

Syrenka s Václavem Janáčkem vyhrává Jarnú cenu kobýl - foto: Zenon Kisza

SYRENKA

Byla zakoupena na dražbě společnosti

K-K Metal Veľká jarná cena (3l., 1700 m)

PETARDA vyhrál v Bratislavě již předzkoušku a teď opět vedený Janem Vernerem své ambice potvrdil. Vyhrál ještě výraznějším rozdílem o 4 délky.

Svěřenec Pavla Tůmy debutoval koncem ledna v Pise, kde na hluboké půdě po horším startu finišoval čtvrtý. Matka Peppard, jejímž je prvním potomkem, na dráze mnoho neukázala. Jako odchovankyně Juddmonte Farms je ale z výborné rodiny, když bába Arum Lily dala Gr.1 vítěze Redwooda. Také proto stál Petarda jako roček 28.000 euro a mohl by mít ambice i do delších dostihů.

Druhá byla svěřenkyně Václava Luky Besiberri, která porazila o krk domácího Adriana. Oproti devátému místu z předzkoušky, kde byla nejlepší klisnou, si polepšila. Klisna pořízená za 42.000 euro by nyní měla zamířit přímo do derby. Otec Twilight Son byl sice sprinterem a rychlost předává i potomkům, ale matka Miss Giler zaběhla nejlépe na 2300 metrů, když skončil čtvrtá v Listed v Lingfieldu.

Aidensfield statoval z vnějšího boxu a nedostal se na takovou pozici jako v předzkoušce, kde byl druhý. Tady stačil na čtvrté místo, délku za Besiberri. U něj jsou případné metry navíc otazníkem.

Arion si musí počkat na lepší formu stáje, která má díky špatným klimatickým podmínkám zatím skluz. Bude se ale navíc muset vypořádat se svým temperamentem.

VÝSLEDEK

JSB Match Diabolo Veľká májová cena (4+, 2400 m)

Přestože se před startem objevil u Tipsportu kurz 3,5:1, musela to být nějaká chyba. Opasan byl celou dobu desetinovým favoritem. Na vítěze Českého derby, který si poradil i se staršími v Kincsem Díj, bylo nasázeno 98% sázek. Této chyby ale nakonec nikdo využít nemohl.

Bratislavská dráha není ideální pro koncové koně a přestože s ním Radek Koplík razantně finišoval, Jaromír Šafář si s KILLWORTem udělal během dostihu takový náskok, že udržel těsné prvenství. V sedmi letech tak dosáhl na životní vítězsví, když dříve běhal v nižších kategoriích, ale již loni se lepšil a lehce vyhrál bratislavskou dvojku na 2400 merů.

Třetí doběhl Markoni LP, který startoval poprvé od svého vítězství ve Velké červnové, která se loni konala v červenci. Ukázal tak, že se dokáže zařadit i mezi špičku starších.

VÝSLEDEK

K-K Metal Jarná míľa (4+, 1600 m, handicap)

I v tomto dostihu starších se radovali domácí. Vyhrál GRAY TOUCH nosící nižší váhu před Pray For Paris Kateřiny Berthier, která před dvěma týdny těsně prohrál v Chuchli dvojkový handicap na 1600 metrů. Tady nosila nejnižší váhu, přesto byla ještě nevyhandicapovaná. Za nimi si pořadí z Velké aprílové prohodil Sagar s Ideal Approachem.