Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Sobota, hlavní den Breeders‘ Cupu

Sobota, hlavní den Breeders‘ Cupu
foto Alex Evers - breederscup.com

Míša Moricová a Ondřej Blahník rozebírají dostihy hlavního dne Breedrs‘ Cupu, který se koná na závodišti Santa Anita.

Breeders‘ Cup 2023

Komentář Ondřeje Blahníka

Neoficiální dostihové mistrovství světa BREEDERS‘ CUP má za sebou první den, který byl věnován dvouletým. V pěti hlavních dostizích vyhráli dvakrát Evropané. Juvenile Turf Sprint vyhrál Big Evs, Juvenile Turf Unquestionable. V dalším dostihu na trávě Juvenile Filies Turf prohrála Porta Fortuna s domácí Hard To Justify. V dostizích na písku kralovala Just F Y I v Juvenille Filies a zvlášť působivá byla výhra Fiercenesse v BC Juvenile. O něm se Míša Moricová zmínila, že se vyhne favoritům a dá radši něco na něj. I já jsem si nechal poradit a 14,3:1 po krácení na Tipsportu byl pořád hezký kurz. Protože jsem ostatní dostihy vynechal, jdu do dnešních klání s plusovým breederscupovým kontem, což, je důležité. Breeders‘ Cup rozhodně bývá vzrušující jízda, tak snad při vás bude stát štěstí a přinese vám i nějaké peníze na sázkové konto.

Breeders‘ Cup se letos koná na závodišti Santa Anita v Los Angeles, tedy na západním pobřeží USA. To většinou kvůli časovému posunu není ideální pro evropské diváky. První hlavní dostih startuje v 19:30 našeho času, ale hlavní BC Classic letos nebude tím posledním, takže ho můžeme shlédnout ještě před půlnocí. Přímý přenos celého mítinku můžete sledovat na breederscup.com.

Míšou Moricovou jsme dali svůj pohled na většinu hlavních dostihů. Ne v každém máme svého favorita, ne vždy jsme na něj ochotni dát peníze a některé dostihy šly mimo nás.

 

19:30 - Big Ass Fans Breeders' Cup Dirt Mile (Gr.1, 1600 m, písek)

Ondřej Blahník: Dostih má jasného favorita a tím je CODY’S WISHe, který by se v případě vítězství mohl stát kandidátem na amerického Koně roku. Obhájce loňského prvenství letos zaváhal jen jednou, když ho ve Whitney Stakes v Saratoze porazili White Abarrio a Zendon, které vidím vysoko v BC Classic. Pohádkový příběh s postiženým Codym Dormanem, po němž byl pojmenován, by tak mohl pokračovat. Sázet desetinové kurzy však není můj styl a velcí favorité nezřídka na Breeders‘ Cupu nesplní očekávání. Rychlý Zazos, který se zřejmě ujme tempa, letošní vítěz Preakness Stakes National Treasure a pravidelně na jedničkové scéně umisťovaný Charge It nevypadají na rovné soupeře.

Míša Moricová: Ačkoliv BC Dirt Mile považuju za jeden z mých oblíbených dostihů v rámci Breeders‘ Cupu, letos se k němu vyjádřím jen krátce. Prostě očekávám vítězství CODY’S WISHe.

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

 

20:10 - Maker's Mark Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Gr.1, 2000 m, klisny, tráva)

Míša Moricová: Mezi klisnami to na distanci 2000 metrů dopadne vítězstvím Inspiral nebo Warm Heart. První jmenovaná půjde poprvé tak daleko, nicméně se domnívám, že distanci zvládne, a měla by Warm Heart porazit. Ta se zase usadila na tratích o něco delších a zkrácení by jí tolik vadit nemuselo, celkem jasně ale neporazila letos lepší koně než INSPIRAL. Vždyť ta v srpnu vyzrála i nad Big Rockem, tedy novopečeným vítězem Queen Elizabeth II Stakes z Ascotu.

Ondřej Blahník: Skvělá Inspiral jde poprvé 2000 metrů, specialitou Warm Heart je zas 2400 metrů, proto mě jejich kurzy nelákají. Loni v tomto dostihu zaběhla skvěle domácí In Italian, která diktovala celý dostih tempo a porazila ji jen výborná Tuesday. Stále je ve formě na rychlé dráze v Santa Anitě může opět těžit z takové taktiky. Já bych se ale raději podíval po vyšším kurzu a LINDY by měl rychle rozjetý dostih sednout, na rozdíl od falešných Prix de Diane. V Poule d'Essai des Pouliches byla koncovkou druhá a naposledy se Woodbine dotáhla na Mawj, která je favoritkou BC Mile.

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

 

20:50 - PNC Bank Breeders' Cup Filly & Mare Sprint (Gr.1, 1400 m, klisny, písek)

Favoritkou je obhájkyně loňského prvenství Goodnight Olive.

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

 

21:30 - FanDuel Breeders‘ Cup Mile (Gr.1, 1600 m, tráva)

Míša Moricová: Na míli to vypadá na záležitost klisen. Favoritkou je tříletá MAWJ z lotu Saeeda bin Suroora, která se po dlouhé době stala klisnou, jež formu z Dubaje dokázala prodat také ve Velké Británii. Často se totiž stávalo, že tamní klasické vítězky se pak na ostrovech vůbec nechytaly, ovšem dcera plemeníka Exceed And Excel si jako dvouletá vyhrála Gr.2 v Newmarketu, kam se po dvojici vítězství v Dubaji letos vrátila, aby těsně triumfovala v 1000 Guineas před skvělou Tahiyrou. Následně jí tým dopřál odpočinek, v polovině října se však vrátila triumfem v Keenelandu, a to opět na nejvyšší scéně.

Mawj je velmi šikovná klisna a ukázala, že je jí celkem jedno, kde běhá, proto jí dám nyní důvěru. Ráda mám ale i japonskou Songline, a to přestože mě zklamala prakticky ve všech startech, kdy jsem jí na vítězství skutečně věřila. Jenže Songline je Gr.1 klisnou, vždyť získala mezi elitou trojici vítězství, pravdou ale je, že nejvíce se jí daří v Tokyu. Charlie Appleby pak do dostihu posílá hnědáka Master of the Seas, jenž si Gr.1 vítězství připsal v Kanadě, což je solidní vizitka koně, který je v Británii spíše na Gr.2 úrovni.

Ondřej Blahník: Přemožitelka Tahiyry v 1000 Guineas Mawj ukázala, že je po pauze ve výborné formě, když před třemi týdny vyhrála Gr.1 ve Woodbine, a je oprávněná favoritka. Já bych ale opět radši vyšší kurz a Shirl’s Speighta půjde hrát i někam do dálky. Master Of The Seas ho ve Woodbine jasně porazil, ale přijde mi, že mu forma může gradovat stejně jako před rokem, kdy byl v tomto dostihu druhý. Slušné bylo i jeho čtvrté místo v Dubai Turf.

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

 

22:10 - Longines Breeders' Cup Distaff (Gr.1, 1800 m. klisny, písek)

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

 

22:50 – Longines Breeders‘ Cup Turf (Gr.1, 2400 m, tráva)

Míša Moricová: Ve společnosti vytrvalců se nejvíce věří tříletému AUGUSTE RODIN. Aidan O’Brien jej letos připravil k vítězství v Epsom Derby, Irish Derby a Juddmonte International, což svědčí o hřebcově vysoké třídě. Auguste Rodin kromě toho ale vyhořel ve dvou dalších startech, což by mohlo někoho odradit, neboť hnědák není úplně spolehlivý, nicméně si myslím, že právě dráha v Santa Anitě mu sedne. Proto mu také dávám přednost před Mostahdafem, jenž navíc na této distanci na nejvyšší scéně ještě nebodoval. Šikovný King of Steel se pak postaví na start jen 14 dní po vítězství v Champion Stakes. Jelikož Auguste Rodin je favorit, spíše budu čekat na kurz u klisny War Like Goddess, která je spolehlivá a do třetího místa by se se štěstím vejít mohla.

Ondřej Blahník: Auguste Rodin to nebude mít tak jednoduché jako v Irish Champion Stakes, přestože i tady bude mít dva koně ze svého týmu. Mostahdaf se dočká oblíbené rychlé půdy, ale nejlepší výkony podával maximálně na 2100 metrů. King Of Steel jde jen dva týdny po Champion Stakes, kde podle mě nebyla taková kvalita a na měkké půdě těžil ze své vytrvalosti. Nejlepším americkým koněm na trávě je Up To The Mark, který ve Woodbine i přes špatný průběh v rovině porazil Master Of The Sease. Takhle dlouhou distanci však nemá vyzkoušenou. Japonský Shahryar letos není ve formě, ale nastoupí po operaci dýchacích cest. Já se tu budu opět držet ONESTA, který po nepovedeném Irish Champion Stakes předvedl Prix de l’Arc de Triomphe, že jeho největší zbraní je finiš.

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

 

23:40 - Longines Breeders' Cup Classic (Gr.1, 2000 m, písek)

Ondřej Blahník: Z tohoto dostihu postupně vypadli vítěz Kentucky Derby Mage, vítěz Haskell Stakes Geaux Rocket Ride a nakonec i předběžný favorit Arcangelo, vítěz Belmonte Stakes a Travers Stakes. I přesto je favoritem dostihu další tříletek Arabian Knight. Ten klasické dostihy vynechal a vypadá to, že jde s formou nahoru, když naposledy vrátil porážku Geaux Rocket Rideovi v Pacific Classic. Zřejmě by se měl starat o tempo s dalším tříletkem Saudi Crownem, který na rozmáčeném písku vyhrál také Gr.1 Pennsylvania Derby. Tříletý je i Derma Sotatoke, který po lehké výhře v UEA Derby skončil šestý v Kentucky Derby, ale od té doby nestartoval. To se mi víc líbí jeho starší krajan Ushba Tesoro, který vyhrál Dubai Cup a má za sebou i vítěznou rozcvičku. Pro Japonsko je to šance vyhrát tento dostih. Já se také zaměřím na starší koně, ale na domácí. WHITE ABARRIO zaběhl skvěle ve Whitney Stakes. Na rozdíl od Metropolitan Handicapu, kde byl příliš razantně vystrkán dopředu, aby pak stejně pozici ztratil, opět se dostal do dostihu a skončil třetí, ho Irad Ortiz v pohodě usadil na druhou pozici a Zandonovi a Cody’s Wishovi vrátil porážku i s úroky, když měl v cíli náskok přes 6 délek. Byl to velký návrat. Loni na jaře vyhrál Florida Derby, ale v Kentucky Derby neuspěl a i v dalších startech nic velkého nepředváděl. Obrat začal až letos ještě pod vedením Saffieho Josepha, teď ho má v přípravě rozporuplný Richard Dutrow, trenér Big Browna a Saint Liama, který se ale vrátil na scénu po desetiletém zákazu činnosti. Ten s ním od té doby nestartoval a teď půjde o tříměsíční pauze. Poslední tréninkové práce však prý byly dobré. Tak uvidíme. K němu jsem si zahrál ještě  Zandona, který není velká hvězda, ale takový spolehlivec na nejvyšší scéně a 2000 metrů mu může sednout. Dá se hrát i do dálky.

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

 

0:25 - Breeders' Cup Turf Sprint (Gr.1, 1000 m, tráva)

Míša Moricová: V předposledním dostihu, BC Turf Sprint na 1000 metrů, jsem pak zvědavá na britského Bradsella, jenž při Royal Ascotu porazil i Highfield Princess.

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

 

Breeders‘ Cup Sprint (Gr.1, 1200 m, písek)

Míša Moricová: Na závěr se chci podívat na sprintery, protože všech pět lídrů sázkové nabídky považuju za opravdu výborné koně. Favoritem musí být ryzák ELITE POWER, který z 11 startů 8x vyhrál. Posledně sice podlehl Gunitovi, Elite Power ale tehdy nosil vyšší zátěž. Na druhou stranu mi celkově přišel lysinatý ryzák bez chuti o vítězství zabojovat. To se samozřejmě stát může, protože šampioni mají také své dny, navíc Gunite svůj následující start prohrál také. Přesto všechno na Gunitea ale asi menší peníz dám, protože je to kvalitní, šikovný koník, a stejně jako třeba Dr. Schivel má šanci na vítězství. Bob Baffert se spoléhá na tříletého Speed Boat Beach a osobně se mi líbí také The Chosen Vron, jenže ten měl naprosto ideální průběh v Bing Crosby Stakes. Navíc takový kalibr jako Elite Power tam opravdu za sebou nenechal.

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

 

KOMPLETNÍ DOSTIHOVÝ PROGRAM NA SOBOTU