Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Sobotní Dubai World Cup Night

Sobotní Dubai World Cup Night
Country Grammer s Frankiem Dettorim vítězí v Dubai World Cupu - foto Emirates Racing

V sobotu na dráze Meydan v Dubaji proběhne jeden z největších světových mítinků. Rozeberme si jeho hlavní vrcholy.

Rozbory od Míši Moricové a Ondřeje Blahníka

14:15 - Al Quoz Sprint (Gr.1, 1200 m, tráva)

Teprve tříletý Al Dasim si v Dubaji vedl výborně a vyhrál všechny tři dostihy včetně zdejší předzkoušky. Tam navíc startoval z nevýhodného druhého boxu. Na přímé dráze se totiž pole zpravidla přikloní k vnitřní bariéře. To může být výhodou pro SIGHT SUCCESSE, který reprezentuje Hong Kong, stát výborných sprinterů, kde aktuálně patří k nejlepším. Jeden z vnějších bioxů bude mít i loni druhý v Commonwealth Cupu Flaming Rib, který před měsícem uspěl na mítinku v Doha. Naopak z druhého boxu půjde godolphinský Al Suhail. Ten v Dubaji naprosto přesvědčivě vyhrál oba letošní starty, ale bylo to na distanci 1400 metrů. To irská Ladies Church byla druhá v dostihu na 1000 metrů, na něž se specializuje, ale nárůst distance by mohla zvládnout. Podceňovaný se zdá být The Astrologic, přeci jen pochází z Austrálie, zemi sprinterům zaslíbené. Ještě víc se zapomíná na Cazadera, která sice propadl v Breeders‘ Cup Turf Sprintu, ale před tím lehce vyhrál Gr.2 v kanadském Woodbine. (Ondřej Blahník)

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:25 - Dubai Golden Shaheen (Gr.1, 1200 m, písek)

Japonští koně vyhrávají, co se dá, možná proto je favoritem Lemon Pop, který v druhém největším japonském dostihu na písku lehce porazil Red Le Zele, který byl loni v tomto dostihu druhý. Tehdy s přehledem vyhrál domácí Switzerland, který zde lehce vyhrál v lednu a jehož na start doprovodí stájový druh Sound Money, který opanoval předzkoušku, v níž startoval náš Ponntos. Ten chodil slušně v USA a to je země sprinterů běhajících na písku. Ti jsou v tomto dostihu početně zastoupeni a vévodí jim Gunite, pro něhož byla Breeders‘ Cup DIRT Mile příliš dlouhá, ale po návratu na krátké tratě opět zvítězil a v Riyadh Dirt Sprintu ho pokořil jen vítěz Breeders‘ Cup Sprintu Elite Power. Tady však bude mít nevýhodné vysoké číslo stejně jako C Z Rocket, kterému je sice už 9 let, ale může ukázat, že není jen specialistou na dráhu v Keenelandu, kde byl dvakrát druhý v Breeders‘ Cup Sprintu. Naopak prvního boxu může využít Sibelius, který je Gr.3 vítězem stejně jako HOPKINS. Svěřence Boba Bafferta povede Frankie Dettori, který oznámil poslední rok kariéry a vítězství v Rijádu s Elite Power bylo lahůdkou. (Ondřej Blahník)

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:10 - Dubai Turf (Gr.1, 1800 metrů, tráva)

Japonsko má velkou šanci na úspěch mimo jiné v tomto dostihu, protože Yasuo Tomomichi posílá do Dubaje čtyřletého Do Deuce (Take)(nestartuje). Hnědák je především vítězem loňského Japanese Derby, načež sice vyrazil na zkušenou do Francie, tam mu ale dle mého očekávání nesedla měkčí půda a v samotném Arcu byl předposlední. Jinak jde o velice kvalitního koně, jenž posledně vyběhl v únoru, kdy lehce ovládl Gr.2 v Hansinu. Osobně bych ho asi raději viděla na delší distanci, leč tam Japonsku běží výborný Equinox, takže chápu, proč byl nasměrován zrovna sem. 1800 metrů ale nezkoušel od dvou let, a vzhledem k tomu, že útočí zezadu, nemusí to holt stihnout. I proto se mi líbí také dvojice jeho krajanů, tedy Danon Beluga (Moreira) a SERIFOS (Lane). První zmíněný se vloni umístil ve dvojici klasických dostihů, pak byl skvěle třetí v Tenno Sho a pátý v Japan Cupu. Jde o šikovného koně, ale Do Deuce asi bude opět lepší, a co se týče Serifose, tomu by měla distance vyloženě sedět. Ryzák naposled ovládl Gr.1 Mile Championship v listopadu, a pokud mu nebude vadit pauze mezi běháními, mohl by favorita ohrozit.

Z Evropy jako obvykle dorazí do Dubaje hnědák Lord North (Dettori), dnes již sedmiletý svěřenec Johna a Thadyho Gosdenových, který bude vítězství obhajovat. Od onoho úspěchu šel výkonnostně dolů, ovšem do nové sezóny vstoupil vítězstvím v Gr.3 a třeba se v Meydanu opět zmátoří k dobrému výkonu. Pozornost si zaslouží i dvojice godolphinských reprezentantů, neboť Nations Pride (Buick) vyhrál Gr.1 Saratoga Derby a obsadil páté místo v BC Turf. Letos začal vítězstvím v Gr.3, zatímco Master of the Seas (Doyle) v Dubaji ovládl Gr.2 Zabeel Mile a posledně byl třetí na nejvyšší scéně. Oba mají svou kvalitu, ze zmíněných koní mě ale nejvíce pro Dubai Turf zaujal japonský Serifos. (Míša Moricová)

STARTOVNÍ LISTINA

 

17:00 - Dubai Sheema Classic (Gr.1, 2400 m, tráva)

Mezi vytrvalci zaujímá pozici horkého favorita čtyřletý EQUINOX (Lemaire). Líbivý hnědák v péči Tetsuya Kimury nedoběhl v kariéře horší než druhý, když jako dvouletý vyhrál Gr.2, vloni skončil druhý jak v japonských 2000 Guineas, tak v Japonském Derby, načež v říjnu porazil Panthalassu na distanci 2000 metrů v Tenno Sho. Sezónu zakončil úspěchem Arima Kinen, a přestože nevyhrál žádnou klasiku, stal se Japonským koněm roku. Distance mu sedí, delší pauza mezi starty mu nevadí, navíc jde o bojovníka, takže ho už z principu nebude snadné porazit. Z Japonska nicméně dorazí obhájce prvenství Shahryar (Cristian Demuro), rovněž vítěz Japonského derby, který v Tenno Sho koukal Equinoxovi na záda. Naposled vyběhl v listopadu, kdy obsadil velmi těsné páté místo v Japan Cupu. I se Shahryarem je třeba počítat, ale asi spíše na umístění, což platí také o Win Marilyn (Lane), vítězce Hong Cong Vase.

Equinox proti sobě bude mít také silnou konkurenci z Evropy, a sice hlavně Mostahdafa (Crowley), který už jako tříletý vypadal nadějně, slušně si počínal i vloni, kdy ovládl dvojici Gr.3 dostihů, přeci jen ale působil, že ještě chvilku na něj bude třeba počkat. Uvidíme tedy, zda letos opravdu ukáže, co v něm je, neboť k tomu vykročil správnou cestou 7délkovým vítězství v Rijádské Gr.3. Kromě svěřence Johna a Thadyho Gosdenových z Velké Británie dorazil také vítěz Irish Derby Westover (Moore) a Rebel’s Romance (Buick), kterého chystá Charlie Appleby. Pro něj vloni hnědák triumfoval v Gr.1 BC Turfu, čímž si připsal páté prvenství v řadě. Pětiletý hnědák prokázal značný talent, a pokud jej bude dál rozvíjet, mohl by to být právě on, s kým bude mít Equinox největší problém. Stále ale preferuji japonského favorita. (Míša Moricová)

STARTOVNÍ LISTINA

 

17:35 - Dubai World Cup (Gr.1, 2000 metrů, písek)

Letošní ročník Dubai World Cupu je hodně otevřený, ale stejně by se asi dalo říci, že by se podobně jako v Saudi Cupu mělo jednat o souboj mezi americkým COUNTRY GRAMMER (Dettori, 4,5:1) s japonskou ekipou, jež je opět početná. Svěřenec Boba Bafferta je prozatím favoritem a opravdu nebude překvapením, když se po Thunder Snow stane druhým koněm, který triumf v Dubai World Cupu obhájí. Šestiletý hnědák podává od roku 2021 stabilně dobré výkony, když na nejvyšší scéně sice získal jen dvě vítězství, ovšem má na kontě i mnoho cenných druhých míst, ať už z Pacific Classicu, Awesome Again Stakes či Saudi Cupu, kde vloni podlehl Emblem Roadovi a letos Panthalassovi. Je to mírný favorit a mám pocit, že ani tentokrát nijak nezklame a znovu bude aspoň druhý.

Country Grammer je kupodivu jediným zástupcem USA v dostihu, naopak u Evropy to až taková rarita není. Na písek totiž vysílá jediného koně v podobě šestiletého Algierse (Doyle, 5:1) v tréninku Simona a Eda Crisfordových. Pokud vám to jméno nic neříká, není třeba se tomu divit, protože až do letošního roku jako elitní kůň opravdu nevypadal, když si připsal maximálně Gr.3 vítězství v Jebel Ali. Nicméně od ledna absolvoval v Dubaji dva starty a oba vyhrál, a to naprosto lehce o šest délek. V obou případech se jednalo o Gr.2 zkoušky na distancích 1600 až 1900 metrů, přičemž šlo o Al Maktoum Challenges Round 1 a Round 2. Běžně bych byla vůči těmto úspěchům skeptická, triumfy v Al Maktoum Challenges totiž pro Dubai World Cup mnoho neznamenají, mezi japonskými účastníky by se ale ztratit nemusel. Jeho poslední výkony byly rozhodně impozantní.

Co se týče Japonců, nejsem si jistá, kdo by mohl hrát v sobotu prim. Vítěz Saudi Cupu Panthalassa (Yoshida, 10:1) je velmi dobrý kůň, ale pochybuju, že podobný výkon zopakuje. Navíc krapet delší distance hraje do karet spíše Country Grammerovi než jemu. Třetí v Rijádu skončil Cafe Pharoah (Moreira, 12:1) a stejnou pozici může atakovat i nyní. Čtvrtý byl Geoglyph (Lemaire, 15:1), který mě teprve musí přesvědčit, že písek je skutečně jeho parketou, a pátý doběhl Crown Pride (Lane, 15:1). U toho jako jediného z Japonců mám pocit, že by mu mělo v sobotu všechno sednout, ovšem třídou na úrovni Country Grammera není. Sedmý byl Saudi Cupu Jun Light Bolt (Moore, 20:1), jenž určitě měl na lepší umístění, a pro Dubai World Cup bych ho nezatracovala.

Dále se v Dubaji ukáže vítěz Japan Cupu Vela Azul (Demuro, 10:1), který ale poté zklamal v Arima Kinen. Na písku se mu ale nikdy nevedlo. T O Keynes (Murphy, 10:1) pak je koněm, kterému jsem vloni v Saudi Cupu hodně věřila, dělal na mě dojem výborného koně na písek, leč od loňských úspěchů v Japonsku toho moc neukázal. Navíc posledně podlehl i Ushba Tesoro (Kawada, 10:1) na scéně Listed, tudíž ani on na mě nepůsobí jako kandidát na vítězství.

Na závěr jen dodávám, že se dostihu zúčastní 15 koní, a kromě výše zmíněných se na startu objeví také tradiční účastník dubajských dostihů Salute The Soldier (de Vries, 40:1) za Bahrain a Emblem Road (Alfouraidi, 20:1), loňský vítěz Saudi Cupu, který v něm letos skončil šestý. Výkon to byl slušný, ale nečekám od něj, že promluví do pořadí na předních příčkách.

VERDIKT: Zůstávám u COUNTRY GRAMMERa. Dubaj mu sedí, stabilně podává dobré výkony, a i když Japonci a Algiers mu mohou zatopit, u každého z nich nacházím důvod, proč jim na vítězství nevěřit. Z japonských koní preferuji Cafe Pharoaha, jenž se mi třetím místem líbil v Saudi Cupu, a mimo by nemusel být ani Panthalassa. Probuzení bych si přála pro T O Keynese. (Míša Moricová)

STARTOVNÍ LISTINA