Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Souboj generací v Long Walk Hurdle v Ascotu

Souboj generací v Long Walk Hurdle v Ascotu
Champ dotahuje Allaha v RSA Chase 2020, foto: Jan Žid

Ondřej Blahník rozebírá dostihy sobotního mítinku v Ascotu.

Rozbory Ondřeje Blahníka

15:25 - Howden Long Walk Hurdle (4900 m)

V dostihu se střetne stará garda nejlepších britských proutěnkářů specializujících se na dlouhé distance s mladšími nadějnými koňmi. Ti mladší jsou na trhu populárnější, přestože musí teprve dokázat, zda na takovou úroveň mají. Ale to tak bývá často, protože hráči hledají nové koně. Já bych se vzhledem k nabídce přiklonil spíš k některému z veteránů, přestože těm je už přes deset let.

Paysley Park může napodobit Baracoudu čtvrtou výhru v tomto dostihu. Loňský ročník vyhrál na náhradní dráze v Kemptonu, přestože tamní rychlý ovál mu neměl tolik svědčit. Jeho největší zbraní je úderný finiš, jímž před třemi týdny v Long Distance Hurdle v Newbury atakoval Dashel Drashera, který nesl o 6 lb míň, a prohrál s ním jen o hlavu. Ten býval specialistou na měkkou půdu, na níž vyhrál Ascot Chase na 4200 metrů. Minulou sezónu se však úspěšně etabloval mezi dlouhými proutěnkáři a byl druhý ve Stayers Hurdle na Cheltenhem Festivalu. Přestože již ukázal, že měkká půda pro něj není priorita, vysychající dráha v Ascotu, označovaná „good to soft, good in places“ oběma tolik nenahrává.

Proto by mohl mít navrch CHAMP, který vyhrál tento dostih před dvěma lety. Byl to tehdy jeho první start v sezóně a také návrat na proutěnky. Ve steeplechase se kdysi proslavil fantastickým finišem, jímž v RSA Chase porazil Minella Indo a Allaha. Loni na úvod sezóny porazil Paysley Parka v Long Distance Hurdle, ale Long Walk Hurdle skončil až třetí. Proto Nicky Henderson sází na první sezónní start a záměrně ho posílá až sem. Je pravda, že od začátku jeho překážkové kariéry jsou jeho umístění v prvním startu 211211.

Sedmiletý Botox Hass je již poměrně zkušený a má na svém kontě 20 překážkových startů. Loni vyhrál Stayers Handicap Hurdle v Haydocku, ale jinak se na nejvyšší scéně tolik neprosadil. Až začátkem listopadu v Newbury porazil nejen méně zatíženého Red Riska, ale i Dashel Drashera a Thyme Hilla. Zřejmě mu svědčí měkká půda.

Hlavními favority jsou však koně, kteří jsou mezi špičkou nováčky. Crambo na jaře v Sandownu vyhrál na hluboké půdě velký handicap na 4000 metrů. Na stejné distanci vstoupil vítězně do sezóny, nízký kurz však má za to, že nadchl silným finišem ve Stayers Handicap Hurdle, jímž si došel pro třetí místo. Může mít potenciál, přesto mi přijde markantní rozdíl v kurzu Gowel Roada, který za ním skončil jen 2 délky. Mě by se víc líbila West Balboa, která má na svém kontě jen šest startů. Při listopadovém vítězství ji mohly hrát ve prospěch vynechané překážky v Aintree, ale líbila se mi její výhra v jarním handicapu. Blueking D’Oroux má na svém kontě dvě čerstvé výhry a Paul Nicholls říká, že v něm vždycky viděl vytrvalce, ale přeci jen mu jsou jen čtyři roky. Goshen byl v jediném startu na takhle dlouhé distanci druhý v loňském ročníku, ale je to hodně nevyzpytatelný kůň. Přes dobrou statistiku na ascotské dráze, jeho poslední formy nebyly dobré.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:00 - Howden Silver Cup Handicap Chase (4800 m)

V tomto handicapu jsem měl vyhlédnutého Victtorina, který na mě udělal dojem, když na zdejší dráze vyhrál premier handicap. Irský Yeah Man měl tehdy v závěrečné fázi slibný posun, ale spadl na poslední překážce. Victtorina by ale podle mě neohrozil. Proto mi ani tak nevadí přídavek 4 lb, ale vysychající ascotská dráha. Minule totiž běžel na „softu“ a na měkkou půdu byl zvyklý i z Francie, kde patřil mezi špičku francouzských čtyřletých steeplerů. Flegmatik na oba neměl, ale šel také slušně a skončil jen kvůli jednomu ze spadlých koní. Ve Ascotu si však vede dobře a může být dobrým tipem na umístění.

Na rychlejší půdě by mohl být lepší BLACKJACK MAGIC, který vyhrál Badger Beer Handicap ve Wincantonu a druhý Threeunderthrufive zaběhl před týdnem dobře v Chletenhamu. Na vítězné vlně je i Git Maker, který sice jde z trojkových dostihů, ale minule v Lingfieldu porazil aktuálního favorita Welsh Grand National Super Surviora. Také stájový druh Yeah Mana Hascoeur Clermont vyhrál poslední dva starty, naposledy v Cheltenhamu, kde s nízkou váhou porazil pozdějšího vítěze Becher Chase Chambarda. Dobrou bilanci z Ascotu má Larry, ale poslední forma mě moc neoslnila. To Flash Collonges by se mi tu líbil, minulou sezónu nechodil celkem nadějně mezi nováčky, ale na rozdíl od soupeřů to pro něj bude první start v sezóně.

STARTOVNÍ LISTINA