Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Souboj vítězů St Legeru pro Magic Merlina

Souboj vítězů St Legeru pro Magic Merlina
Magic Merlin s Václavem Janáčkem poráží Gaspariniho ve Velké ceně českého turfu - foto Pavla Pechmanová

V sobotu hostila Chuchle nejvýznamnější srovnávací dostih na vytrvalecké distanci, tedy 45. Renomia Velkou cenu českého turfu.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Ve 2400 metrů dlouhé Velké ceně českého turfu se v předchozích čtyřech letech vždy prosadil čtyřletý kůň. Právě čtyřletí letos tvořili polovinu z desetičlenné sestavy, zatímco tříletí nastoupili pouze ve dvou. Přesto se po souboji dvou posledních vítězů St Legeru prosadil zástupce klasického ročníku.

MAGIC MERLINa (2,6:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) už jsem představil v analýze St Legeru, takže se netřeba dlouze opakovat. Každopádně je pozdním koněm, který šel postupně nahoru. Jediným dostihem, který narušuje rostoucí křivku jeho forem, je České Derby, ale v něm byl na špici příliš chtivý.

V sobotu se do sedla svěřence Luboše Urbánka vyhoupl Václav Janáček, který nahradil v Drážďanech jezdícího Martina Laubeho. Vítězná taktika se každopádně neměnila, takže po startu cválal Magic Merlin na konci pole. Protože po zatočení do cílové roviny pole zamířilo k vnějšímu okraji dráhy, otevřel se mu volný prostor k útoku. V cílové rovině bylo znovu znát, že je ještě trochu „zelený“. Nejprve totiž bočil k vnější bariéře, takže se dostal až do stopy Gaspariniho, ale u distance si Václav Janáček přehodil bičík do levé ruky a loňského Koně roku nakonec o krk porazil.

Premiérové vítězství ve Velké ceně českého turfu slavil celý realizační tým, tedy stáj Lokotrans, trenér Luboš Urbánek i žokej Václav Janáček, který se ale nevyhnul trestu za nadměrné použití bičíku. Pro stáj Lokotrans se celkově jednalo o povedený víkend, protože během něj získali další tři vítězství, o které se shodně postarali debutanti. To je o to cennější, že všichni nastupovali proti rozběhaným soupeřům včetně San Sebastiana, který navzdory delšímu a pozdnějšímu původu uspěl v Gerschově memoriálu.

Gasparini (5,5:1) sice letos nezvítězil, ale s výjimkou slabšího běhání z Varšavy drží laťku svých výkonů vysoko. Vždyť hned třikrát skončil druhý maximálně rozdílem krku, přičemž obě bratislavské porážky byly trochu smolné a soupeři nosili o 2 kg méně. Špatná není ani srpnová forma z Baden-Badenu, když ho v Listed dělilo od vítěze 7 a ¼ délky. V sobotu už se zdálo, že by se mohl prosadit naplno, ale na útok Magic Merlina nestihl zareagovat.

Alzir (15:1) si poprvé vyzkoušel takto dlouhou distanci a vyběhl životní formu. Při vstupu do sezóny přitom dobře zaběhl i v o kilometr kratším dostihu, když skončil čtvrtý v Maškově memoriálu. Ten mu měl na první pohled sedět lépe. Polosestra Acanella totiž vyhrála Gr.3 na 1800 metrů, přičemž Alzir má kratšího otce. Na druhou stranu bába dala dva black-type vítěze na 2400 metrů včetně pětinásobného Gr.1 vítěze Flintshira. Že zastupuje jednu z nejlepších rodin Juddmonte Farms dokládá i skutečnost, že jeho prabába je bábou výtečné Enable.

Norton (12:1) byl trochu pomaleji na nohách, takže Alzira vystřídal na špici až za prvním obloukem. V závěru šel jedním tempem, nicméně ukázal zlepšení oproti St Legeru, k čemuž mu pomohlo zkrácení distance.

Vignetta (12:1) v loňském St Legeru bojovala s Gasparinim, a i když mezi staršími soupeři tolik nezáří, až na výpadek z Bratislavy dokazuje příslušnost k vytrvalecké špičce.

VÝSLEDEK