Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

St Leger – trendy posledních 10 ročníků

St Leger – trendy posledních 10 ročníků
Vivienne Wells s Alexandrem Pietschem vítězí v St Legeru, foto: Jana Syručková

Jak by dopadl St Leger, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jeho posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězů St Legeru

Nejúspěšnější jezdec: 2 vítězství – Václav Janáček (Blessed Kiss, Sanok)

Nejúspěšnější trenér: 2 vítězství - Zuzana Kubovičová (Atack, Katelbach) a Václav Luka (Nagano Gold, Ramssio)

10 z 10 posledních vítězů nemělo před St Legerem delší pauzu než šest týdnů. Toto kritérium nesplňují především od Českého derby nestartující Kamssio a Vert Liberte, ale o týden delší pauzu měl také Dionis. U něj je to nicméně způsobeno tím, že zatímco v minulosti dělilo Slovenské derby a St Leger právě šest týdnů, letos je to týdnů sedm.

9 z 10 posledních vítězů zvítězilo už před úspěchem v St Legeru. Výjimku tvoří pouze loňská vítězka Vivienne Wells, pro níž byla před nejdelší klasikou maximem pětice druhých míst. Z letošní sestavy jsou stáje nezvítězivší Dionis, Kamssio, Vademilla a Zoriyman.

9 z 10 posledních vítězů startovalo v Českém derby. Výjimku tvoří pouze Sanok, který od 16. května do 18. července nevyběhl. Letos bude na startu pouze trojice účastníků Českého derby – tedy Kamssio, Vert Liberte a Zoriyman.

9 z 10 posledních vítězů absolvovala v klasické sezóně před St Legerem aspoň čtveřici startů. Méně exponovaný byl pouze třikrát startující Grace Of Gracie. Letos se pouze třikrát ukázal na dráze Kamssio, dokonce jediný start absolvovala Vademilla.

8 z 10 posledních vítězů se v posledním startu před St Legerem umístilo nejhůře na čtvrtém místě. Výjimku tvoří pouze Nagano Gold a Blessed Kiss, ale oba startovali v náročných dostizích. Nagano Gold totiž skončil šestý v EJC Long – VC českého turfu a Blessed Kiss osmá v Gr.3 v Deauville. Tomuto kritériu nevyhovují všichni tři derbysti Kamssio, Vert Liberte, Zoriyman, které částečně omlouvá náročnost posledního startu, a také Mike Majk.

8 z 10 posledních vítězů mělo už před St Legerem na kontě umístění do čtvrtého místa v jedničkovém dostihu. Výjimkami jsou pouze Sanok a Nagano Gold. Ti ale skončili na prvním respektive druhém místě v karlovarském derby trialu, který sice vlastní status II. kategorie, ale jeho kvalita je pravidelně vysoká. Z letošní sestavy se v jedničkách mezi čtveřicí nejlepších neumístili Ramsya, Respekt, Vademilla a také Kamssio, byť tomu v derby chybělo jen ¾ délky.

9 z 10 posledních vítězů patřilo mezi trojici největších favoritů. Překvapivým vítězem byl ve sledovaném období pouze Nagano Golda, který byl až sedmou sázkovou šancí. Podle nabídky společnosti Tipsport tvoří letos trojici největších favoritů Kamssio, Vert Liberte a Zoriyman.

7 z 10 posledních vítězů startovalo ve Slovenském derby, kde se umístili nejhůře na čtvrtém místě. Toho se stejně jako jeho českého ekvivalentu nezúčastnil Sanok. Do Bratislavy nezamířili ani svěřenci Václava Luky Nagano Gold a Ramssio. Z letošní sestavy se Slovenského derby zúčastnil pouze Dionis.

0 z 10 posledních vítězů bylo českého chovu. Posledním českým odchovancem, který zvítězil v St Legeru, byla v roce 2005 úspěšná Ready For Life. Vylepšit statistiku domácích odchovanců se bude snažit trio Ramsya, Respekt a Vademilla.

Trendy doporučují: Z letošní sestavy účastníků St Legeru v podstatě nikdo neodpovídá profilu ideálního koně pro nejdelší klasiku. Vždyť ve sledovaném období ovládlo St Leger sedm koní, kteří se zúčastnili obou exfederálních derby, zatímco tentokrát žádný takový nebude ani na startu. Podle jednotlivých kritérií nejméně mínusů vychází u trojice Mike Majk, Ramsya a Respekt.

Nicméně pokud mínusy vyvážíme plusovými body za účast v Českém derby a za postavení mezi favority, mírné preference získávají Vert Liberte a ZORIYMAN. Na stranu Zoriymana mírně převažuje misky vah skutečnost, že jeho jezdec Milan Zatloukal už St Leger vyhrál, i aktuální statistika, že poslední dva české Listed dostihy ovládli jeho stájoví kolegové.

Dodejme, že letos trendy ukázaly na vítězky obou dámských klasik Solemeenu i Giannah, přestože ani jedna nepatřila k favoritkám. Špatně se statistiky neosvědčily ani v prvních dvou částech trojkoruny. Ve Velké jarní ceně preferovaný Mandarin totiž skončil třetí a pro České derby doporučovaný Tcheque King obsadil druhou příčku.     

(Jaroslav Fabris)