Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

St Leger – trendy posledních 10 ročníků

St Leger – trendy posledních 10 ročníků
Gasparini těsně poráží Totally Gold a Vignettu v St Legeru, foto: Jana Syručková

Jak by dopadl St Leger, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jeho posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězů St Legeru

Nejúspěšnější jezdec: 2 vítězství – Václav Janáček (Blessed Kiss, Sanok) a Jiří Palík (Grace of Gracie, Gasparini)

Nejúspěšnější trenér: 3 vítězství - Václav Luka (Nagano Gold, Ramssio, Kamssio)

 

10 z 10 posledních vítězů absolvovala v klasické sezóně před St Legerem aspoň trojici startů, když nejméně exponováni byli právě třikrát startující Grace Of Gracie a Kamssio. Všichni účastníci letošního St Legeru letos startovali aspoň třikrát.

9 z 10 posledních vítězů nemělo před St Legerem delší pauzu než šest týdnů, když výjimku tvoří pouze předloňský vítěz Kamssio. Toto kritérium nesplňují Arzaan a Well Golden, ale o týden delší pauzu měli také Charpentier, Jardin Michelet a Magic Merlin. U posledně jmenované trojice je to nicméně způsobeno tím, že zatímco v minulosti dělilo Slovenské derby a St Leger právě šest týdnů, v posledních letech je to týdnů sedm.

8 z 10 posledních vítězů startovalo v Českém Derby. Výjimku tvoří pouze Sanok, který od 16. května do 18. července nevyběhl, a Gasparini, který se do Českého Derby nedostal. Letos tvoří polovinu dvanáctičlenného pole účastníci Českého Derby, do něhož zamířili Ganibet, Charpentier, Jardin Michelet, Magic Merlin, Stormy Awakening a Well Golden.

9 z 10 posledních vítězů patřilo mezi trojici největších favoritů. Překvapivým vítězem byl ve sledovaném období pouze Nagano Gold, který byl až sedmou sázkovou šancí. Podle nabídky společnosti Tipsport tvoří letos trojici největších favoritů Jardin Michelet, Magic Merlin a Ganibet.

8 z 10 posledních vítězů zvítězilo už před úspěchem v St Legeru. Výjimku ovšem tvoří pouze Vivienne Wells a Kamssio.Z letošní sestavy jsou stále nezvítězivší Garmona, Tough Times a Well Golden.

8 z 10 posledních vítězů se v posledním startu před St Legerem umístilo nejhůře na pátém místě. Výjimku tvoří pouze Nagano Gold a Blessed Kiss, ale oba startovali v náročných dostizích. Nagano Gold totiž skončil šestý v EJC Long – VC českého turfu a Blessed Kiss osmá v Gr.3 v Deauville. Tomuto kritériu nevyhovují Arzaan, Garmona, Charpentier, Mes Ailes, Norton, Stormy Awakening a Well Golden.

8 z 10 posledních vítězů mělo už před St Legerem na kontě umístění do pátého místa v jedničkovém dostihu. Výjimkami jsou pouze Sanok a Nagano Gold. Ti ale skončili na prvním respektive druhém místě v karlovarském derby trialu, který sice vlastní status II. kategorie, ale jeho kvalita je pravidelně vysoká. Z letošní sestavy se v jedničkách nevešli na tabuli Arzaan, Carrera, Norton, Tough Times a Well Golden.

6 z 10 posledních vítězů startovalo ve Slovenském derby, kde se umístili nejhůře na čtvrtém místě. Toho se stejně jako jeho českého ekvivalentu nezúčastnil Sanok. Do Bratislavy nezamířili ani svěřenci Václava Luky Nagano Gold, Ramssio a Kamssio. Z letošní sestavy se Slovenského derby zúčastnili Jardin Michelet, Magic Merlin a Charpentier, přičemž poslední jmenovaný nesplnil podmínku umístění do čtvrtého místa, protože skončil až šestý.

2 z 10 posledních vítězů tvoří klisny, když v konkurenci hřebců uspěly Blessed Kiss a Vivienne Wells. V Oaks se před St Legerem představila pouze Vivienne Wells, a to ve specifické sezóně ovlivněné epidemickými opatřeními, kdy oba dostihy dělily více jak tři měsíce. Vítězové závěrečné klasiky šly tedy většinou jinou cestou než v Oaks šestá Garmona. Druhou klisnou na startu bude Carrera.

1 z 10 posledních vítězů bylo českého chovu. Konkrétně loňský vítěz Gasparini, který ukončil od roku 2005 trvající čekání na triumf českého odchovance. Letos se ho budou snažit napodobit Carrera a jeho polosestra Garmona.

Trendy doporučují: Zatímco loni jsme ve startovním poli St Legeru nenašli koně, který by se v předchozím startu nevešel mezi pětici nejlepších, letos podle tohoto kritéria vypadává hned sedmička koní. Ze zbývající pětice na jedničkové umístění čekají Carrera a Tough Times, který je navíc stále nezvítězivší. Zbývá tak trojice Ganibet, JARDIN MICHELET a Magic Merlin. Statistiky tedy napovídají tomu, že vítěz znovu vzejde z okruhu favoritů. Shodně se jedná o účastníky Českého Derby, ovšem cesta k úspěchu v St Legeru většinou vede také přes jeho slovenskou analogii, kterou vynechal Ganibet. Mezi zbylou dvojicí těžko hledat ukazatel pro rozhodnutí. Snad jen skutečnost, že za posledních deset let mají favorité 50% úspěšnost, přičemž v této roli zřejmě odskočí Jardin Michelet.

(Jaroslav Fabris)