Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Stájová sestava: Pavel Tůma

Stájová sestava: Pavel Tůma
Pavel Tůma s Jiřím Charvátem na Galavečeru JC - foto: Zenon Kisza

Představujeme svěřence Pavla Tůmy pro nadcházející sezónu, jejichž vizitky tentokrát nejsou doplněny hlasem trenéra.

 

Tříletí koně

FALIRAKI je prvním potomkem vítězky Jarní ceny klisen a grupově umístěné French Quebec. V chovu startuje i její otec Zazou. Na české poměry tedy vlastní výborný původ. Oba její rodiče měli optimum do dvou kilometrů, i když French Quebec díky vysoké třídě vyhrála „napajedla“ a v Oaks skončila druhá. Jediný start absolvovala ve Fitmin Cupu, a i když zaostala na startu, nakonec skončila třetí 1 a ½ délky na vítěznou Darkgelton Lady. Z Jarní ceny klisen byla dnes škrtnutá, stále ale figuruje na přihláškách Oaks.

KATHY AMES je polosestrou druhé z Jarní ceny klisen Astorie nebo pátého z Velké jarní ceny Korfa. Oproti nim má Kathy Ames přeci jen delšího a kvalitnějšího otce, když Intello skončil třetí v Arc. Debutovala v Lysé nad Labem, kde nestačila na Ambru, která především na startu využila svých zkušeností. Následně si v Karlových Varech vyzkoušela míli, ale byla dost chtivá a na trojici nejlepších ztrácela výrazněji. S odstupem času se nicméně ukázalo, že se jednalo o výborně obsazený dostih. Následně na stejné dráze zvítězila, aniž by se jí dostalo jediné výraznější pobídky. Při vstupu do letošní sezóny ovšem zklamala šestou příčkou v Deylově memoriálu a z Jarní ceny klisen byla škrtnutá. Stejně jako Faliraki je hlášená do Oaks.

RONCAL debutoval vítězně navzdory tomu, že část dostihu absolvovala jeho jezdkyně bez třměnu. Konkurence nicméně nebyla nejsilnější. V Gerschově memoriálu následně neuspěl. Matka Riviere Diamant, jejímž je prvním potomkem, debutovala až jako tříletá a je z dlouhé rodiny, když její polosestra Bebe Cherie vyhrála Listed na 2800 metrů. Otec Amaron byl mílařem. Sezónu zahájí v nedělním trojkovém handicapu ve Velké Chuchli. Z klasik je hlášen pouze do Velké jarní ceny.

HUNTER`S RULES se mezi špičkou v Ceně zimního favorita neprosadil. Předtím absolvoval trojici startů v nižších kategoriích, v nichž měly jeho výsledky vzestupnou tendenci. Nejprve totiž skončil šestý v Bratislavě, poté pátý ve Slušovicích a v Chuchli dokonce zvítězil. Matka Reglisse sice byla raná, ovšem její potomci včetně třetího ze Slovenského derby Res Judicaty preferují distance přes dva kilometry. Otec Hunter's Light dozrál až jako čtyřletý, takže by měl jít nahoru. Sezónu pravděpodobně zahájí za týden ve dvojce na 2000 metrů v Karlových Varech. Hlášený je do Českého derby i St Legeru.

SWINGING THOMAS debutoval druhým místem v Mostě a o tří týdny později v Pražském zimním favoritovi skončil třetí, přestože pomalé tempo, v němž byl chtivější, mu rozhodně nesedlo. Jeho otcem je totiž vítěz Arc Dylan Thomas a matka Saldenschwinge vyhrála Gr.3 na 2200 metrů a dala listed vítěze na stejné distanci. Její druhý nejúspěšnější potomek Swinging Hawk dokonce získal svůj nejvyšší RPR 91 liber za druhé místo v handicapu na 3600 metrů. Chtivý byl i při letošní mostecké premiéře, v níž nepotvrdil roli favorita 2200 metrů dlouhého dostihu. Jeho cílem totiž procválal až jako čtvrtý. Přihlášený je do obou vytrvaleckých dílů trojkoruny.

 

Starší koně

DOMINIQUE talent ukazoval už od začátku kariéry, když jako dvouletý skončil druhý v Ceně zimního favorita, ale v klasikách i kvůli horší ovladatelnosti neuspěl. Ta byla také důvodem, proč se dlouho specializoval na levotočivé dráhy a distance do dvou kilometrů. V roce 2018 posbíral ve Varšavě několik umístění mezi polskou elitou. Loni byl pětiletý a už si poradil i s pravotočivými drahami a vytrvaleckými distancemi. Dokonce své nejcennější vítězství získal na supervytrvalecké trati, když v posledním startu zvítězil ve 3200 metrů dlouhé Ceně prezidenta republiky. Po jedničkovém vítězství sahal i v bratislavském Zlatém poháru, v němž jeho závěru podél bariéry odolal Gaston o pouhou krátkou hlavu. Na tabuli se vešel v jeho chuchelské analogii i při EJC a také zvítězil v srpnové karlovarské dvojce. Brzy už se možná přesune mezi překážkáře, když je hlášený do karlovarské steeplechase.

Dominique vítězí v Ceně prezidenta republiky, foto: Jana Syručková

KRONPRINZ se stěhoval do Česka po loňské Arc Sale, na níž ho Jiří Charvát vydražil za 125.000 euro. Premiéru pod trenérem Pavlem Tůmou absolvoval o čtyři týdny později, kdy skončil čtvrtý v Gr.3 v Římě a následně byl vykastrován. Za svůj poslední výkon obdržel RPR 87 liber, nicméně už šestkrát se dostal přes hranici 100 liber, a to na distancích 1600 až 2000 metrů. Vůbec nejlepší výkon pod trenérem Peterem Schiergenem předvedl koncem loňského září v Düsseldorfu, kde na oblíbené měkké dráze o 4 délky ovládl Gr.3 na 1700 metrů. Za tento výkon obdržel německý handicap 95 kg. Aktuálně je pětiletý a sezónu by měl zahájit v nedělní Velké dubnové ceně.

RES JUDICATA zvítězil ve slovenském vrcholu pro dvouleté koně, tedy v Karpatské ceně. Na bratislavské dráze podal nejlepší výkon také jako tříletý. Po vítězství totiž sahal ve Slovenském derby, v němž ho nakonec na třetí místo odsunuli finišující Mon Cheri a Blessed Kiss. Od vítězství ho tehdy dělil rozdíl pouhých dvou krků. Loni se vrátil do Bratislavy u příležitosti Velké ceny Slovenska. Znovu nezklamal, když skončil pátý, ale přeci jen na absolutní špičku starších vytrvalců mu schází trocha třídy. Navíc jeho optimum leží spíše kolem dvou kilometrů. Tomu napovídá i dvojice jeho dvojkových triumfů ze závěru sezóny. Nejprve se prosadil v Karlovarské ceně Jockey Clubu ČR a nezaváhal ani v mílové Ceně běloušů. Také on je přihlášený do karlovarské steeplechase.

 

Překážkáři

ANAKING zahájil kariéru ve Francii, a když v Gr.1 steeplechase pro čtyřleté skončil čtvrtý, jeho tamní handicap vystoupal na 69,5 kg. Poté šel sice dolů, ale když se v šesti letech stěhoval do Česka, stále vlastnil hodnotnou známku 64,5 kg. U nás ho nejprve připravovala Štěpánka Myšková a nad lehkými skoky se stal okamžitě hvězdou. Při české premiéře totiž v posledních metrech Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni předstihl Fafintadenienta a do konce sezóny ovládl také Křišťálový pohár a Gran Corsa Siepi di Milano (Gr.1). Sezónu 2017 zahájil v Auteuil, ale v závěru dostihu ho potkal pád, při němž se zranil. Následovala více jak roční pauza, během níž se přestěhoval k trenéru Pavlu Tůmovi. V roce 2018 zaznamenal úspěšný comeback, když ovládl německé Listed i Křišťálový pohár. Loňskou sezónu zahájil až v říjnu, kdy lehce ovládl Stříbrnou trofej a suverénní byl také v menších francouzských haies. Letos se představil v únorových Gran Corsa Siepi Nazionale (Gr.1), v nichž ho o půl délky porazil rozběhaný Beau Saonois, o jehož třídě svědčí francouzský handicap 65 kg.

Anaking při loňské Stříbrné trofeji, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

ARKALON jako dvouletý debutoval na rovině, ale ve třech letech hned zamířil nad proutěnky. Všechny čtyři starty proměnil v lehká vítězství, když ovládl Zlatou sponu tříletých i Gr.2 v Miláně. Tak jak tříletou sezónu zakončil, tak začal tu čtyřletou. Lehce totiž zvítězil v dalších Gr.2 siepi v Miláně. Následovala ovšem 17 měsíců dlouhá pauza. Při comebacku poznal první porážku nad překážkami, když loni v říjnu skončil třetí ve Štrasburku. Následně sahal po vítězství v Pise, když v závěrečném oblouku vypadal lépe než kvalitní Caprivari, ale spadl na předposledním skoku.

FIRST OF ALL je polobratrem Arkalona a podobně jako on není snadný na ježdění. Kariéru zahájil rovnou nad proutěnkami, když v srpnu a září s rezervami zvítězil ve Slušovicích. Do Zlaté spony tříletých odskakoval v roli spolufavorita, ale na špici byl dost chtivý a v závěru od něj Benjamin odešel na 8 délek. Na vítěznou vlnu se vrátil v zimních měsících v italské Pise. V lednu tam zvítězil v menším dostihu poté, co v jeho průběhu cválal ukrytý v poli. V únorové Gr.2 se krátce po startu dostal na špici, ale tehdy se silami vydržel až do konce, když první pozici uhájil s náskokem krku.   

CHEMINÉE je polosestrou vítězky Ceny zimní královny White Angel a čtvrté z Velké jarní ceny Kristine, která už se prosadila také v mateřské roli, když dala v derby stříbrné Krasavu a Kristiana. Zatímco obě zmíněné klisny se zařadily mezi špičku už jako dvouleté, Cheminée debutovala až ve třech letech. Navíc se představila pouze ve dvou červencových dostizích pro nezvítězivší, v nichž brala nižší dotace. Před loňskou sezónou se přestěhovala od trenérky Heleny Vocáskové k Pavlu Tůmovi a její hvězda šla rychle nahoru. Při dubnové rovinové rozcvičce ještě skončila druhá, ale následně už se při své proutěnkářské premiéře v Topolčankách prosadila naplno. Tehdy na ní druhý Medici ztrácel pouhou hlavu, ovšem od té doby o vítězství bojovat nemusela. To první jedničkové získala zkraje září v pardubických proutěnkách, které sloužili jako hlavní předzkouška Křišťálového poháru. Do něj tak odskakovala v roli desetinové favoritky a zvítězila s převahou 12 délek. Ještě suverénnější byla v pařížském Auteuil. Tam se představila v haies pro čtyřleté klisny s celkovou dotací 45.000 euro. Na těžké půdě jí zpočátku Jan Faltejsek držel na konci pole, ale předposlední skok už Cheminée překonávala na čele a nakonec svým soupeřkám nadělila propastných 20 délek. Stala se tak teprve pátým českým koněm, který v Auteuil dokázal zvítězit.

Cheminée při loňském Křišťálovém poháru, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

NIGHT MOON je synem vítězky kvalifikace na Velkou pardubickou Nostalgie. Zatím startoval čtyřikrát a nepoznal porážku. Rozcvičil se rovinovým vítězstvím v Mostě. Nejvíce se zapotil při překážkovém debutu v Pardubicích, kde na něj dotírala Westernerka, která nakonec zůstala o půl délky zpět. Na podzim absolvoval dva starty v italském Meranu. Začátkem září poslední skok překonával jako čtvrtý, přesto zvítězil o 5 délek. Výborný finiš předvedl i v největších italských siepi pro tříleté koně. Gran Criterium D'Autunno, v nichž na něj nestačil ani domácí Sky Constellation, který byl do té doby nad překážkami neporažený. Sezónu by měl Night Moon zahájit příští týden v supervytrvalecké karlovarské rovině. 

NORTHERLY WIND zahájil kariéru ve třech letech rovnou nad překážkami. Hned svou premiéru proměnil v suverénní vítězství, ale v dalších startech doplácel na svou chtivost. Pravidelně sice sbíral umístění, když například ve Zlaté sponě tříletých skončil druhý za Kifaayou, ovšem na další vítězství čekal více než rok. Jako pětiletý byl naopak stoprocentní, ale kvůli zdravotním problémům absolvoval pouze dvojici startů. Průlom mezi naší absolutní špičku se mu tak podařil až v roce 2018. Na jeho úvod ovládl Listed v německém Mannheimu a po letní pauze skončil druhý v pardubické Stříbrné trofeji. Loňskou sezónu zahájil vítězství ve Zaltém poháru. V jeho závěrečném okruhu se sice propadl do zadní části pole, když ho Jan Faltejsek nechal přefouknout, ale v závěru minul všechny soupeře. Zbylé tři letošní starty absolvoval Northerly Wind v italském Meranu. Tam získal dvě umístění v Listed, ale nejvíce zazářil o druhém zářijovém víkendu, kdy stylem start-cíl lehce ovládl steeplechase kategorie Gr.3.

PEINTRE ELUSIF kariéru zahájil ve Francii, kde jako tříletý vyhrál jednu menší rovinu. Nad překážkami debutoval jako tříletý a o rok později vyhrál na mítinku Velké pardubické proutěnky pro čtyřleté koně. V roce 2017, kdy mu bylo pět let, se zařadil mezi naše nejlepší klasické steeplery. V jedničkových klasikách se totiž třikrát umístil do třetího místa, když cenný byl především bronz z Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni. Následující sezóny získal první jedničkové vítězství. Ovládl totiž Velkou mosteckou steeplechase a zvítězil také v Hamburku. Loni obhájil triumf ve Velké mostecké, druhý skončil v lysolabském Memoriálu Evy Palyzové a ani v dalších třech startech nevyšel naprázdno. Na závěr sezóny absolvoval premiéru v pardubickém krosu. V oranicích ale ztrácel, a proto v závěru stačil jen na třetí místo.

Peintre Elusif vítězí ve Velké mostecké steeplechase, foto: Monika Vodičková

TECH JURY jako dvouletý nejprve v Bratislavě nevstoupil do startovacích boxů, následně skončil těsně druhý v Chuchli a následně zklamal osmým místem v Pražském zimním favoritovi, když měl znovu problémy se vstupem do boxů. Jako tříletý tak začal rovnou nad proutěnkami. V dubnu stylem start-cíl lehce zvítězil v Lysé nad Labem. Následně byl v Meramu hodně chtivý a v závěru odpadl na šestou příčku. Po vítězství v bratislavské supervytrvalecké rovině se vrátil nad proutěnky v Pardubicích. Tam se ho Janu Faltejskovi podařilo usadit na konci pole, ovšem v závěru stačil jen na čtvrté místo. Důvodem, proč ho uvádíme v našem přehledu, je především jeho poslední start. V závěru pardubické trojky totiž nadělil nejlepšímu ze soupeřů 8 délek, čímž ukázal výrazný potenciál.

TZIGANE DU BERLAIS šel od počátku kariéry cestou pardubických krosů. Jako čtyřletý skončil druhý v Ceně ČASCH. V pěti letech už zvládnul distanci 5200 metrů, když na ní prohrál pouze s kvalitním a méně zatíženým Wild Dangerem. Následující sezóny ovládl předzkoušku Ceny Labe, do níž tak nastupoval v roli favorita, ale nad jeho síly byl Vicody. V sedmi letech pak zamířil do Velké pardubické. Kvalifikační podmínky splnil sice až v září, kdy po opatrném průběhu skončil druhý v kvalifikaci, ovšem v samotné Velké jeho finiši nikdy neodolal. Loni absolvoval dvojici kvalifikací. V té květnové nestačil na Hegnuse a v září zklamal až pátým místem. Dostih mu měl každopádně posloužit především jako příprava před obhajobou vítězství ve Velké pardubické. V té ale skončil už na Taxisu, když spadl přes chybujícího soupeře.

Tzigane du Berlais vítězí ve Velké pardubické 2018, foto: Jana Syručková

(Jaroslav Fabris)