Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Stihne to Billabong Cat i v „Middle“?

Stihne to Billabong Cat i v „Middle“?
Billabong Cat bojuje s Heaven Forfendem ve Velké ceně Prahy - foto: Jana Syručková

Billabong Cat silným finišem získal výhru ve Velké ceně Prahy až přímo na pásce. Teď je velkým favoritem na EJC 2021.

Velká Chuchle – sobota - 17:25 – 9. dostih

EJC Lokotrans Middle (lokální Listed, 3+, 1800 m, 600.000 Kč)

Favoritem dostihu je Billabong Cat, který při české premiéře úderným finišem ze zadní pozice vyhrál Velkou cenu Prahy, když na cílové pásce zachytil vedoucího Heaven Forfenda, který tentokrát dává přednost Listed dostihu v Drážďanech. Šestiletý svěřenec Václava Luky byl stájí Leram zakoupen v červenci 2019 za 23.333 euro poté, co skončil šestý v prodejce ve Vichy. Tehdy sice vlastnil vysoký francouzský handicap 46 kg, ale následně kvůli zdravotním problémům přes rok nevyběhl a loni zaznamenal pouze jeden negativní start, byť v kvalitní konkurenci.

Letos se ovšem chytil, když dobré výkony podal především ve dvojici Quinté handicapů. Začátkem dubna skončil v Chantilly šestý, ale jen 2 délky od vítěze, zatímco o dva a půl měsíce později v Saint-Cloud finišoval čtvrtý. Tehdy navíc musel v cílové rovině hledat volný prostor. Každopádně obhájil vysokou známku 41,5 kg, což značí vysokou třídu. Koneckonců ve Velké ceně Prahy třetí Torque Power a čtvrtá Zariyannka jsou ve Francii hodnoceni známkami 38,5 respektive 38 kg. V červenci sice neuspěl v Longchamp, kde šel tradičně z chvostu pole, ale tehdy na něm setrval až do cíle, když se do dostihu v podstatě nedostal. Václav Luka to vysvětlil tím, že má problém s dýcháním a v tomto dostihu se to projevilo.

Předvedený výkon ho pasoval do role vysokého favorita, ale není vyloučeno, že se jeho zdravotní handicap může projevit i v tomto dostihu. Václav Luka ve video rozhovoru vysvětluje, co musí Eddy Hardouin udělat, aby se toho vyvaroval. Je dobré, že si jízdu na něm vyzkoušel již na jaře.

 

Václav Luka představuje Billabong Cata před EJC 2021

Druhým svěřencem Václava Luky na startu bude Ophelia’s Aidan, který před sezónou přišel z polského tréninku. U nás se uvedl čtvrtým místem ve Velké dubnové a umístil se i v dalších startech, které postupně absolvoval v Ceně Scottish Rifla na Slovensku, na derby mítinku v Polsku i v německém Düsseldorfu. Propadl až ve Velké ceně Prahy. Distance 1800 metrů je však pro něj lepší.

 

Václav Luka představuje Ophelia’s Aidana před EJC 2021

Na silnou dvojku se bude spoléhat Arslagirej Šavujev. Cape Freedom bude obhajovat loňské lehké prvenství. Do formy se letos dostal až koncem srpna, kdy na mosteckém hipodromu opanoval Velkou letní cenu na 2000 metrů. Bylo to na jeho oblíbené měkké půdě, na rychlejší dráze v Chuchli ve Velké ceně Prahy stačil na míli až sedmý. 200 metrů navíc pro něj bude jistě vhod.

Stájový kolega Torque Power patří ke stálicím na mílařské scéně, na hattrick ve Velké ceně Prahy však nedosáhl, když skončil třetí. Letos si nikdy neumístil hůř, což svědčí o jeho spolehlivosti.

Čtvrtá ve Velké ceně Prahy skončila Zariyannka. Loňská vítězka Oaks začala letos sezónu již v únoru na Saudi Cupu a i ona patří v našem regionu mezi nejlepší na tratích od míle do 2000 metrů.

Na startu jsou i dva tříletí. Rex Of Thunder opanoval na Turf Gala Starohájské kritérium, ale ani čtvrté a třetí místa z Českého a Slovenského derby nebyla špatná. V tom slovenském navíc musel běžet na neoblíbené měkké dráze. Od té doby však nestartoval.

Vítězem Slovenského derby se stal Rabbit Red Jazz, jemuž naopak měkká půda svědčí, což ukázal již loni druhým místem v Gerschově memoriálu právě před Rex Of Thunderem. Zvládl ale i rychlou dráhu v Ebraichsdofu, kde byl druhý v rakouském derby za Royal Wordem. Oba se teď vrací na kratší trať, která by jim mohla vyhovovat.

 

Cape Freedom vyhrává EJC Lokotrans Middle 2020 – foto Jana Syručková

 

Řekli nám:

Arslagirej Šavujev, trenér Cape Freedoma a Torque Powera: „Cape Freedom měl jít ve Velké ceně Prahy víc zezadu. Tady by potřeboval měkčí dráhu, je to takový silový kůň. Torque Power drží celý rok formu, možná že teď bude na tom ještě líp, takže s ním opět počítám vepředu.“

Jan Demele, trenér Rex Of Thundera: „Je v pořádku, ale jak běhal od jara, nemusí být již v takové formě. Navíc půjde proti starším koním. Přesto si myslím, že pokud předvede aspoň z 80 %, co v něm je, měl by mít šanci. Distance 1800 metrů je pro něj lepší než trať derby, sedla by mu i rychlejší dráha. Věřím, že na ní uplatní svoji koncovku.“

Allan Petrlík, trenér Rabbit Red Jazze: „Slovenské derby vyhrál na měkké půdě, ale dokázal zaběhnout i na rychlejší dráze, třeba když byl druhý v rakouském derby. 1800 metrů by pro něj mohla být lepší distance, uvidíme, jak se ukáže proti starším koním.“

Zdeno Koplík, trenér Zariyannky: „Ve Velké ceně Prahy jí nevyhovoval příliš pomalý průběh, kdy se seběhl až poslední kilometr. Potřebovala by to rychlejší. Vypadá dobře, ale běhá již od února, kdy byla v Saudské Arábii, a může toho mít už psychicky dost.“

Ingrid Janáčkové Koplíková, trenérka Raging Storma: „Měl delší zdravotní pauzu. Pracovat začal dva měsíce před posledním dostihem, kde napoprvé nebyl v takové formě. Teď teprve uvidím, zda dokáže držet krok se špičkou nebo půjde o kategorii níž.“  

STARTOVNÍ LISTINY – SOBOTA – VELKÁ CHUCHLE

 

Lokotrans EJC Middle (1800 m)

2015      TAMARIND COVE                 Václav Janáček                 tr. Josef Váňa

2016      DALLY HIT                           Bauyržan Murzabajev       tr. Ivana Pejšková

2017      VENILLIA                             Bauyržan Murzabajev       tr. Martina Růžičková

2018      WIRELESS                            Bauyržan Murzabajev      tr. Václav Luka

2019      WIRELESS                            Christophe Soumillon       tr. Václav Luka

2020      CAPE FREEDOM                    Adam Florian                   tr. A. Šavujev

(Ondřej Blahník)