Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Subway Dancer ohromil Ascot! Byli jsme u toho

Subway Dancer ohromil Ascot! Byli jsme u toho
Subway Dancer a jeho tým po výtečném třetím místě v Champion Stakes

Fantastický výsledek vybojoval v Ascotu SUBWAY DANCER (67:1). Svěřenec Zdena Koplíka v sedle s jeho bratrem Radkem Koplíkem totiž skončil třetí v Champion Stakes (VÝSLEDEK).

Ascotský British Champions Day nalezneme v dostihovém kalendáři teprve od roku 2011, ale rychle se etabloval jako jeden z neprestižnějších světových mítinků. V Británii se jedná dokonce o nejbohatší den celé sezóny, přičemž Champion Stakes je jeho vrcholem. Jeho účastníci si na dotacích rozdělí 1.300.000 £, což je v Británii druhá nejvyšší suma po Derby. Dvoukilometrové Champion Stakes je tak nejbohatším dostihem otevřeným starším koním, což je žebříček kterému dlouhá léta vévodilo 2400 metrů dlouhé King George VI and Queen Elizabeth Stakes.

Dotaci Champion Stakes odpovídala i kvalita startovního pole. Ze soupeřů Subway Dancera budili největší respekt Cracksman (1,83:1), který loňskou edici dostihu ovládl s náskokem 7 délek, a těsně druhý v červencovém King George VI and Queen Elizabeth Stakes Crystal Ocean (3,75:1). Právě tato dvojice nakonec byla jediná, která odolala závěru Subway Dancera. Český reprezentant se při francouzských startech často podílí na tempu, ale to bylo v Ascotu rychlé, takže do cílové roviny točil poslední. K jeho historickému úspěchu přispěla také měkká dráha. Až za ním tak skončila dvojice svěřenců Aidana O’Briena – tedy před dvěma týdny v Arc pátý Capri (5:1) a trojnásobná Gr.1 vítězka Rhododendron (26:1).

Z českých koní už sice Darsalam a Meandre vybojovali dokonce Gr.1 vítězství, ale získali je v Německu a při veškeré úctě k jejich úspěchům, tohle je přeci jen jiná liga. Vždyť se jedná o vůbec první české black-type umístění mimo kontinentální Evropu. V Anglii to svého času zkoušel i zmíněný Darsalam, a i když rozhodně obstál se ctí, šesté místo v St Legeru a deváté v Ascot Gold Cupu ilustrují, jak náročné jsou ostrovní grupy. O životním výkonu Subway Dancera vypovídá i RPR 116 liber, čímž o 3 libry překonal loňské maximum z Prix Dollar. Jeho úspěch samozřejmě nezůstal bez povšimnutí. O pohádce, která se stala skutečností, píše například Racing Post. Pohádkové kontury dodává jeho příběhu i pořizovací cena, protože pro stáj Bonanza byl zakoupen jako nestartující tříletek za pouhé 3.000 euro.

V níže přiloženém rozhovoru sice trenér Zdeno Koplík hovořil o konci sezóny, ovšem výkon Subway Dancera zaujal natolik, že krátce na to přišla nabídka ke startu v prosincovém Hong Kong Cupu. Nechme se tedy překvapit, zda se dočkáme dalšího počinu českého koně, který ještě před nedávnem vypadal jako science fiction.

Trenér Zdeno Koplík po třetím místě Subway Dancera v Champion Stakes

Žokej Radek Koplík po třetím místě Subway Dancera v Champion Stakes

Subway Dancer po třetím místě v Champion Stakes

Subway Dancer v paddocku před Champion Stakes

Realizační tým Subway Dancera v paddocku před Champion Stakes - zleva trenér Zdeno Koplík, majitel Martin Wolf a žokej Radek Koplík

 (Jaroslav Fabris)