Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Theophilos zachraňuje kvalitu poslední kvalifikace

Theophilos zachraňuje kvalitu poslední kvalifikace
Theophilos s Josefem Bartošem vítězí ve Velké pardubické - foto: JanaSyručková

Poslední kvalifikace na Velkou pardubickou je slabě obsazena, řada kvalitních koní však startuje v předzkouškách pardubických vrcholů.

V tomto týdnu se konají poslední pardubické dostihy před mítinkem Velké pardubické. Zářijový mítink je rovněž dvoudenní, takže do Pardubic mohou diváci vyrazit už v pátek, kdy je na programu zajímavý dostih proutěnkářů. To hlavní ale tradičně přijde na řadu až v sobotu.

 

Euro Equus – IV. Kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (NL, 5800 m)

Velkým favoritem poslední kvalifikace je předloňský vítěz Velké pardubické Theophilos (Bartoš). Svěřenec Josefa Váni se může pochlubit i jedním kvalifikačním vítězstvím, když loni vyhrál na začátek července odloženou první kvalifikaci. Letos splnil kvalifikační podmínky už v květnu. Skončil sice pátý, ale úvodní kvalifikace byla tou bezesporu nejlépe obsazenou a na své přemožitele mnoho neztrácel. Ze sobotní šestičlenné sestavy je navíc jediným koněm, který někdy kvalifikaci dokončil. Dva jeho soupeři se o to marně pokoušeli v srpnu a další tři čeká kvalifikační premiéra.

Zatímco Theophilos je v jedenácti letech nejstarším koněm v poli, tím nejmladším je jeho tréninkový kolega Mahe Kinga (Velek). Šestiletý ryzák už jako čtyřletý naznačil velký krosový talent, ale poté jeho kariéru přibrzdily zdravotní problémy. Letos se tak vracel na dráhu po téměř dvouleté pauze, přesto už v červnu zvítězil ve dvojce. Minulou sezónu vynechal také Beau Rochelais (Liška). Comeback svěřence Tamary Křídlové ale zatím tak úspěšný není, když v srpnové kvalifikaci nestíhal a byl zadržen. Štěpánkou Myškou připravovaný Taste Of Rock (Myška) letos startoval pouze ve Francii, ale jeden pardubický kros už dokázal vyhrát. Loňský úspěch ovšem zaznamenal ve IV. kategorii a na výrazně kratší distanci. Nejdelší dostih šel na 4500 metrů.  

Slovenský Kaiserwalzer (Matuský) měl v srpnové kvalifikaci smůlu, když uklouzl při točení před Velkým vodním příkopem. Svěřenec Jaroslava Bračky každopádně loni skončil pátý v Ceně Labe a letos navzdory vysoké váze svedl vyrovnaný souboj se specialisty na krátké krosy v Červnové cross country Válečníka. Vypadá tak jako hlavní vyzyvatel dvojice „Váňovců“. Jeho tréninkový kolega Star (Složil) ve Zlatém poháru nestačil pouze na suverénního Dusigrosze. S lehčími skoky má větší zkušenosti, ale loni šel i Cenu Vltavy. Vypadal, že nemůže být hůř jak pátý, ale v rovině slábnul a skončil osmý.

 

Cena Catering Melodie (cross country, II.kat., 5200 m)

Z desíti účastníků předzkoušky Ceny Labe jich polovina dokončila některou ze tří předešlých pardubických kvalifikací. Tři z nich se dokonce v kvalifikacích umístili do třetího místa. Casper (Vyhnálek) skončil třetí v květnu, přičemž v říjnu se pravděpodobně bude snažit vylepšit šestou příčku z loňské edice překážkového vrcholu. Ještě lepším umístěním z Velké pardubické se mohou pochlubit Mazhilis (Bartoš) a Stretton (Kocman), kteří v červnové kvalifikaci brali druhé a třetí místo.

 

Cena Deníku Právo (cross country, II.kat., 4500 m)

V předzkoušce Ceny Vltavy se představí dvojice koní, kteří na loňském mítinku Velké pardubické zvítězili. Chelmsford (Bartoš) suverénně opanoval Cenu ČASCH pro čtyřleté krosaře. Letos nicméně svěřenec Josefa Váni ještě nevyběhl. Radkem Holčákem připravovaná Dajuka (Matuský) v říjnu ovládla Poplerův memoriál, tedy vrchol sezóny pro krátké krosaře. O její aktuální formě není pochyb, když po vítězství v Červnové cross country Válečníka lehce ovládla klisnám vyhrazenou Cenu Registany. Vůbec největší hvězdou sedmičlenné sestavy je ale loni ve Velké pardubické druhý Player (Novák). Svěřenec Lenky Kvapilové tento dostih předloni vyhrál a skončil po boji druhý. Letos se nicméně bude muset vyrovnat s vysokou váhou.

 

Cena Arnošta z Pardubic

podporovaná Dopravním podnikem města Pardubic

(cross country, II. kat., 3300 m)

Předzkouška Poplerova memoriálu sice určena především specialistům na krátké krosy, ale i na jejím startu bude kůň, který o pět týdnů později pravděpodobně zamíří do Velké pardubické. Tím není nikdo menší než její vítěz z roku 2017 No Time To Lose (Velek). Loni už se sice zdálo, že kariéra svěřence Josefa Váni směřuje ke konci, nicméně letos se hlasitě připomněl lehkým vítězstvím v nabité květnové kvalifikaci. Že dokáže zaběhnout i na takto krátké distanci, dokázal druhým místem loni v červenci. Tentokrát sice narazí na pouhou čtveřici soupeřů, ale všichni patří mezi „sprinterskou“ špičku. Chrystal Cross (Myška) a Mediciman (Čmiel) totiž obsadili druhé a třetí místo v Červnové cross country Válečníka. Tu v letech 2019 a 2020 ovládl Medic (Novák), který se před měsícem připomněl vítězstvím v trojkovém handicapu. Lad In (Složil) zase loni skončil druhý v Poplerově memoriálu.

No Time To Lose vyhrává letošní první kvalifikaci na VP, vedle něho jsou Player a Theophilos - foto Andrea Zavadilová

 

STARTOVNÍ LISTINY – PARDUBICE - PÁTEK

STARTOVNÍ LISTINY – PARDUBICE – SOBOTA

(Jaroslav Fabris, Ondřej Blahník)