Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Třetí den festivalu s „Ryanair“ a Stayers‘ Hurdle

Třetí den festivalu s „Ryanair“ a Stayers‘ Hurdle
Flooring Porter s Dannym Mullinsem po výhře ve Stayers Hurdle 2022 - foto Jaroslav Fabris

Ferdinand Minařík rozebírá dva největší vrcholy třetího dne Cheltenham Festivalu.

Rozbory Ferdinanda Minaříka

Cheltenham - čtvrtek

15:50 - Ryanair Chase (Gd.1, 4100 m)

Na start této chase na čtyři kilometry by se mělo vydat jedenáct koní a čelo sázkové nabídky zatím vypadá vyrovnané mezi trojicí z nich.

 Dva z nich dokázali na Festivalu zvítězit vloni, když Nichollsův Stage Star (4,5:1 – kurzy sázkovky Paddy Power, která je sponzorem následujícího rozebíraného dostihu) triumfoval v Turners Novs Chase, která se běhá na stejné distanci. Tomu se podařilo v listopadu opanovat Paddy Power Gold Cup handicap s ratingem 155 a následně neuspěl, když byl zadržen. Tehdy ale do handicapu nastupoval s ratingem 166, což je známka, kterou obhájí málokdo, a také trenér uvedl, že po dostihu nebyl úplně v pořádku. Tady má tedy tento „CD specialista“ dobrou šanci na reparát.

Jako hlavní vyzyvatel vypadá obhájce ENVOI ALLEN (5:1), když vloni tu o necelé 3 délky porazil Shishkina. V aktuální sezóně se ukázal dvakrát, když naposledy prohrál o krk s výborným Gerri Colombe v Down Royalu na třech mílích. Pouhý jeden start v sezóně má na kontě Banbridge (5,5:1), zato ovšem vítězný. Na vánočním mítinku v Kemptonu s přehledem vyhrál Silviniaco Conti Chase. Otazníkem u něj je půda, když nejlépe běhá na good, good/soft dráze.

U dalších šancových soupeřů je otazníkem distance dostihu. Capodanno byl jako 80:1 outsider třetí v Savills Chase a následně zvítězil v Cheltenhamu v Cotswold Chase, což jsou dostihy na tři míle a šel koncem. Tady by mu ovšem mohlo hrát do not rychlé tempo, protože v dostihu je řada ofenzívních koní.

To platí o trojici Conflated (7,5:1), Ahoy Senor (12:1) a Protektorat (12:1), když taktéž se v posledních sezónách specializovali na delší tratě. Value tak může být teprve šestiletý Fil Dor (17:1), který má na kontě pouhé dva starty nad těžkými skoky, oba na dvoumílových tratích. V obou ale naznačil, že nárůst metrů by mu vadit nemusel.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:30 - Paddy Power Stayers' Hurdle (Gd.1, 4800 m)

Na startu tradiční proutěnkářské vytrvalecké zkoušky by mělo být 12 koní a poměrně značným favoritem je zatím sedmiletý Teahupoo (2,75:1), který šel na start ve stejné roli i vloni, když dokončil těsně třetí. V aktuální sezóně má na kontě jediný start, když zvítězil na kratší distanci v Hattons Grace Hurdle ve Fairyhouse. Vzhledem k tomu, že tady půjde řada už hodně prověřených koní a on by měl jít ještě nahoru, role favorita mu připadne oprávněně.

Druhým ještě ne zcela prověřeným je stejně starý CRAMBO (7:1), který v aktuální sezóně zaznamenal nevídaný progres. Vždyť v říjnu, když zaznamenal vítězství v Aintree v handicapu, měl jeho rating hodnotu pouhých 133 liber. Momentálně po těsném vítězství nad Paisley Parkem v Long Walk Hurdle je jeho známka na 155 librách. Vzhledem k tomu, že se jednalo teprve o druhý start na takto dlouhé distanci, tak dalším progresem nepřekvapí.

Dalším v pořadí je vítěz Grand National 2022 Noble Yeats (7,5:1), který tu v lednu v teprve svém třetí startu nad proutkami porazil těsně Paisley Parka, který byl tehdy více zatížen. Zkušenosti mu můžou pomoci k tomu, aby pořadí mezi nimi zůstalo stejné, navíc oproti tomuto startu bude mít beránky, které měl i při svém triumfu v GN.

Zajímavým koněm může být i Sir Gerhard (8:1), který vypadal jako nadějný steepler, vloni tu ale zklamal v Broadway Novs Chase a ani další starty nad těžkými skoky mu nevyšly. Trenér Mullins ho tak vrátil zpět na proutky, kde se mu podařilo vyhrát v menším dostihu v Punchestownu. O jeho třídě nemůže být pochyb, menším otazníkem je distance, se silným týmem za zády ho ale podceňovat nelze.

Dalšími na startu budou už osvědčená jména. Rovněž z chase se vrací vítěz tohoto dostihu z let 2021 a 22, Flooring Porter (11:1), vloni zde čtvrtý. O místo za ním byl tehdy Home by the Lee (12:1), který bude poprvé vybaven beránky. Loňský šokující vítěz v kurzu 33:1 Sire du Berlais (17:1) se ukázal v této sezóně na startu jen jednou, vloni druhý Dashel Drasher (23:1) zvítězil v prosinci v Long Distance Hurdle v Newbury nad více zatíženým Paisley Parkem a úplně špatné nebylo ani jeho poslední vystoupení tady, když byl čtvrtý v Cleeve Hurdle.

Jméno, které nelze vynechat a už zde bylo zmíněno několikrát, je Paisley Park (15:1). Ten má v aktuální sezóně na kontě tři těsné porážky, když dvakrát dával soupeřům váhu. Vítězi z roku 2019 je sice už 12 let, ale je vidět, že stále třídu i bojovnost má a tady v zajímavém kurzu má jistě alespoň each way šanci.

STARTOVNÍ LISTINA