Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Tříletým vládne Epicenter, mezi staršími nemá Flightline konkurenci

Tříletým vládne Epicenter, mezi staršími nemá Flightline konkurenci

Míša Moricová představuje aktuálně největší americké hvězdy, zvlášť styl vítězství Flightline v Pacific Classic bral dech.

Blog Míši Moricové

Když se před prázdninami odběhl třetí díl Americké Trojkoruny, byla jsem zvědavá, jakým směrem se vítězové jednotlivých klání vydají. Upřímně jsem nic moc nečekala od Rich Strikea, vítěze Kentucky Derby, a přestože jeho výkony nejsou vyloženě špatné, pochybuji, že si kdy další velký úspěch připíše. V podobný intencích se pohybuje Early Voting, jenž ovládl Preakness Stakes a jenž neukázal nic zajímavého ani v Jim Dandy Stakes, ani Travers Stakes. Mo Dogenal, který triumfoval v Belmont Stakes, se letos už asi na dráze neukáže vinou zranění. Tak kdo je vlastně z tříletého ročníku momentálně nejviditelnější?

Odpověď je snadná – Epicenter. Svěřenec Stevena Amussena si na začátku sezóny připsal dvojici Gr.2 vítězství, načež svou třídu potvrdil druhou příčkou v Kentucky Derby. Bojovník tělem i duší poté získal stejné umístění v Preakness Stakes, načež se vrátil na vítěznou vlnu. Ovládl totiž dva z trojice nejprestižnějších dostihů pro tříleté, jež se během léta konají, a sice zmíněné Gr.2 Jim Dandy Stakes a Gr.1 Travers Stakes. V obou případech se potomek Not This Time usadil v poli a vyčkával na správnou chvíli, přičemž v Jim Dandy Stakes se musel snažit, aby předstihl trojici solidních soupeřů, načež v Travers Stakes dominoval s jasnou převahou. Jediný, kdo na moment vypadal, že by mohl Epicenterovi konkurovat, byl ryzák Cyberknife z lotu Brada Coxe. Syn Gun Runnera totiž v minulosti vyhrál Gr.1 Arkansas Derby, a přestože v Kentucky Derby vyhořel, po povinném triumfu v Gr.3 Matt Winn Stakes ovládl také Gr.1 Haskell Stakes, tedy třetí z trojice ostře sledovaných dostihů pro tříletky během léta. Cyberknife tehdy vyzrál jak na Taibu, tak na Jacka Christophera, což jsou rovněž zvučná jména, a přestože na Epicentera nestačil v Travers Stakes, rozhodně svou třídu naznačenou v Arkansas Derby potvrzuje. Zmínku si zaslouží pro budoucí starty i Zandon v péči Chada Browna, jenž sice od úspěchu v Gr.1 Blue Grass Stakes nevyhrál, posbíral ale umístění do třetího místa v Kentucky Derby, Jim Dandy Stakes i Haskell Stakes a konzistenci mu rozhodně nelze vytknout.

 

Epicenter s Joelem Rosariem vyhrává Travers Stakes

Nedávno se však odběhly také velké dostihy pro starší koně, jež měly něco napovědět o rozdělení sil pro podzimní meeting Breeders‘ Cup. William Mott se vytasil se čtyřletým Olympiadem po Speightstown, jehož hvězda stoupala s každým startem. Vítězně totiž prošel od Allowance vítězství k Gr.3 úspěchu, pak posbíral trojici Gr.2 vítězství, načež sice doběhl až čtvrtý v Gr.1 Whitney Stakes, o tomto víkendu ale opět ukázal svou třídu v Gr.1 Jockey Club Gold Cup Stakes. Hnědák je rozhodně zajímavým jménem pro Breeders‘ Cup Classic, nicméně se asi bude muset smířit s pozicí druhého favorita, protože po sobotním výkonu Flightlinea se jen těžko nebude veškerá pozornost upírat právě na něj.

Čtyřletý svěřenec Johna Sadlera má za sebou zatím jen pět startů, všechny ale byly vítězné. Tapitův syn vloni vyhrál maiden, Allowance dostih, načež o více než 11 délek zdemoloval konkurenci v Gr.1 Malibu Stakes na 1400 metrů. Letos kvůli zdravotním problémů vyběhl jen dvakrát, když v červnu nadělil soupeřům šest délek v Gr.1 Metropolitan Handicapu, a následně se na dráze objevil až o tomto víkendu, kdy splnil roli favorita v Gr.1 Pacific Classic Stakes na 2000 metrů. Nepotkal zde špatné koně, když proti němu stanul například vítěz Dubai World Cupu Country Grammer, ovšem Flightline je prostě úplně někde jinde. Pod Flavienem Pratem se usadil na druhé příčce, na protilehlé rovince převzal vedení a svůj náskok razantně stupňoval až do poslední metrů dostihů, kde žokej položil ruce. Flightline měl totiž k dobru téměř 20 délek.

 

Flightline s Flavienem Pratem nechává v Pacific Classic soupeře daleko za sebou

Zdá se, že momentálně na amerických drahách neběhá kůň, který by mohl Flightlineovi konkurovat, a co se týče třídy, celosvětově se mu blíží jen britský Baaeed. Ten ale mezi jeho soupeře v Breeders‘ Cup Classic rozhodně patřit nebude, pochybnosti se pak vznášejí také okolo hnědáka Life Is Good v péči Todda Pletchera. Také tento čtyřletý hřebec má na kontě velké úspěchy, neboť vyhrál Gr.1 Pegasus World Cup a posledně Gr.1 Whitney Stakes, nicméně nejen v Dubai World Cupu potvrdil, že 2000 metrů je pro něj příliš. Dá se tedy očekávat, že potomek Into Mischief zamíří opět do Gr.1 BC Dirt Mile, kde vloni lehce triumfoval.