Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

V úterý ráno startuje Melbourne Cup

Vendula Vacenovská představuje jednotlivé kandidáty neslavnějšího australského dostihu.

Rozbor Venduly Vacenovské

Dostih, který zastaví národ je tu opět po roce s polem 24 místních a mezinárodních koní, kteří se utkají na trati 3200m o pohádkovou dotaci 8 000 000 australských dolarů. Letošní ročník má číslo 163 a poběží se v našich brzkých ranních hodinách na závodišti ve Flemingtonu.

Sepsala jsem zde krátké vizitky všech čtyřiadvaceti účastníků.

 

5:00 - Lexus Melbourne Cup (Gr.1, 3200 m, handicap)

 1 GOLD TRIP(FR)

7letý hřebec

T – Ciaron Maher a David Eustace

J – James McDonald (58,5kg)

Kariéra – 24: 3-5-5 – 7 342 739AUD

Jeden z nejklasičtějších v dostihu, houževnatý hřebec importovaný z Francie v roce 2021, kde skončil čtvrtý v Prix de l'Arc de Triomphe.Loni na jaře zaběhl skvělé druhé místo v Caulfield Cupu (2400 m) načež poté urval vítězství v Melbourne Cup.Letos má jen o 1 kg více a po mírném podzimu je zpět ve skvělé formě. V Caulfield Cupu letos  získal super třetí místo a na 2040 m v Cox Plate, kde zaběhl solidní pátou pozici a vypadal, jako by potřeboval větší vzdálenost. Špičková stáj, a zatímco jeho jezdec loni Mark Zahra zvolil místo tohoto koně vítěze Caulfield Cupu Without A Fight, se svým novým jezdcem rozhodně nic neztrácí: Je to  skvělý James McDonald - ten vyhrál v roce 2021  s Verry Elleegant.Dobrá startovní pozice.Opět velká šance.

 

2 ALENQUER(FR)

6letý valach

T – Mike Moroney

J – Damien Oliver (56,5kg)

Kariéra – 18: 5-2-1  - 1 502 333AUD

Je to sentimentální volba, jako poslední jízda odstupujícího trojnásobného vítěze Damiena Olivera v poháru. Byl odchován ve Francii a letos sem přišel s velkou reputací, když se mu dařilo ve špičkové společnosti v Evropě.Vyhrál G2 v Royal Ascot na 2400 m, G1 Tatts Gold Cup na 2112 m v Irsku a byl dost dobrý na to, aby běžel největší dostih v Evropě, Prix de l'Arc de Triomphe v Paříži loni v říjnu. Tam se plácal, běžel devátý, pak byl spíše slabou jiskřičkou ve dvou podzimních dostizích v Austrálii, ale letos na jaře upustil od některých náznaků své třídy. V této kampani má za sebou tři závody a jeho poslední  start v Moonee Valley Cup (2500 m) kde doběhl devátý nám moc neřekne – I když ztrácel na vítěze jen necelé 4 délky. Na této dlouhé trati je nevyzkoušený, ale je u trenéra Mika Moroneyho– který vyhrál tento dostih s Brewem v roce 2000 a loni byl druhý s Emissary. V Moonee Valley naznačoval, že 3200 m na široce otevřeném, dlouhém rovném Flemingtonu by se mu líbilo mnohem víc.A Oliver možná odchází do důchodu, ale po dvou vítězstvích v Den Derby je ve famózní  formě a ví, jak se v poháru orientovat, zejména díky dobré startovní pozici. Očekávám ho v první desítce.

 

3 WITHOUT A FIGHT (IRE)

7letý valach

T – Anthony a Sam Freedmanovi

J – Mark Zahra

Kariera: 22: 10-3-4 - 4 411 620AUD

Skvěle vypadající vytrvalec. Byl přivezen do Austrálie vloni z Anglie, kde měl výborné výsledky na delších tratích, jako naděje pro Melbourne. Nicméně pod taktovkou trenéra Crisforda v poháru vyhořel a tak přestoupil do top místní stáje a ukázal svou třídu.Získal dvě dominantní vítězství na úrovni G2 a G3 na zimním karnevalu v Brisbane. Poté se po osmitýdenní pauze vrátil šestým místem na 1800 m Underwood Stakes, G1  a pár týdnů na to zazářil v Caulfield Cupu, kdy v paralyzujícím doběhu na posledních 200 metrech zvítězil o krk před West Wind Blows.To vedlo žokeje Marka Zahru k tomu, že si ho pro tento dostih vybral místo loňského vítěze Melbourne Cupu Gold Trip.Má těžkou startovní pozici, ale měl by obstát vzdálenost v pořádku a je jednou z hlavních šancí na vítězství.

 

4 BREAKUP(JPN)

6letý hřebec

T – Tatsuya Yoshioka

J- Kohey Matsuyama (55kg)

Kariéra – 22: 5-3-4    - 2 200 392 aud

Tak trochu tajemný kůň z Japonska, který už má zkušenosti s takto dlouhou tratí. Jeho nejlepší  výsledek bylo však třetí místo na 3000 m, a to pouze G2.Nesl však 58 kg a v Melbourne Cupu ponese 55 – velká výhoda. Jeho výkon v Caulfield Cupu byl ale nemastný, když doběhnul osmý ve středu pole. Byl to jeho jediný australský start, nemyslím, že by měl být v první desítce. I když se Japoncům letos v Austrálii daří.

 

5 VAUBAN(FR)

 6letý valach

 T- Willie Mullins

J- Ryan Moore (55)

Kariéra- 14: 7-3-1 – 788 178 aud

Zřídkakdy se našel zahraniční nájezdník, který by si více zasloužil favorizace. Tento kůň vypadá výjimečně. Vyhrál nad skoky do 3382 m.Vyhrál dva starty zpět na 2816 m v Royal Ascot směšně snadným způsobem - uháněl domů s náskokem 7,5 délky - pod 61 kg na tvrdé trati. Druhým koněm v cíli byl jeho stájový kolega Absurde, který by měl velkou šanci vyhrát, kdyby v něm nebyl Vauban. Také vyhrál svůj poslední start, přes 2414 m v Naas v srpnu, pod 61 kg. Mnoho evropských favoritů utrpělo velký šok, když se pokusili o tento dostih. Tenhle vypadá speciálně-Navíc má jednoho z nejlepších světových žokejů  Ryana Moora, který vyhrál v roce 2014 na Protectionist.K tomu všemu má skvělou startovní pozici a ponese pouhých 55 kg. Myslím že bude velmi těžké ho  porazit.

 

6 SOULCOMBE(GB)

5letý valach

T – Chriss Waller

J – Joao Moreira (53.5 kg)

Kariéra- 15: 5-1-1 -  792 306aud

Britský import pro Chrise Wallera, který má talent, ale zatím potřebuje získat zkušenosti. V Caulfield Cupu ztratil na startu a i když v průběhu dostihu byl aktivní, tak v cíli zeslábnul a stačilo to pouze na sedmé místo. Před tím byl třetí v Turnbull stakes, kde měl opět velmi pomalý start a na nohy se dostal až kolem poslední čtyřstovky. Dobrou zprávou je, že pomalý start v 3200 m dlouhém poháru nebude až tak na škodu. Tuto náročnou vzdálenost ale bude zdolávat poprvé. Má však na pomoc špičkového žokeje Joao Moreiru a dobrou startovní pozici. Černý kůň dostihu.

 

7 ABSURDE(FR)

6letý valach

T – Willie Mullins

J – Zac Purton (53kg)

Kariéra – 15: 4-6-2    - 704 905 aud

Druhé želízko v ohni Willieho Mullinse, a i když vypadá trochu hůře než Vauban – letos za ním v Royal Ascot skončil se 7,5 délkami na druhém místě – vypadá jako tvrdý kůň, který distanc určitě zvládne. V květnu zvítězil v dostihu na 4023 m přes překážky, když se poprvé dostal na dráhu po pauze a téměř rok po svém předchozím startu. Dobře naladěný s působivým vítězstvím v posledním startu v Eboru, což je pro tento dostih vždy užitečná zkouška. A je to velmi poctivý kůň, kterému se během 15 startů nepodařilo  umístit jen třikrát: jeden z nich byl jeho debut na 1800 m, další byl na překážkách a další ve Francii na měkké dráze. A to je to, co ostatní Evropané nemají: má rád suché tratě (7:3-4-0) a nemá rád mokro. Výhodná startovní pozice. Je ve stínu svého slavnějšího stájového kolegy, ale jeho trenér ví, co dělá, a je jednoznačnou šancí na umístění.

 

8 RIGHT YOU ARE(AUS)

7letý valach

T – Ciaron Maher a David Austace

J- John Allen (53kg)

Kariéra- 26: 10-4-4  -  1 095 805 aud

Jeden ze dvou Australanů a je to poctivý závodník. Caulfield Cup proměnil v parádní jízdu, když v divokém tempu, které udávala vedoucí půlka pole, on byl jedním z nich. Ostatních pět sláblo, ale tento kůň si tvrdě vydřel pátou pozici. Stále jsou pochyby o vzdálenosti, protože nepřekonal 2400 m a může mu chybět třída některých soupeřů. Hraje mu do karet nesená váha, ale startovní pozice je nevýhodná. Nicméně mohl by se dostat do top 10.

 

9 VOW AND DECLARE

8letý valach

T – Danny O´Brien

J – Billy Egan (53)

Kariéra – 37: 5-7-4 -  7 103 920 aud

Druhý Australan v poli, starý válečník, vítěz v roce 2019, jde znovu na svůj čtvrtý start v poháru. Loni byl na 10. místě, ale i přes jeho postupující roky byl jen zřídka v lepší formě než letos na jaře. Když vyběhnul po pauze, běžel perfektně o druhé místo na 2000 m G1 Caulfield Stakes. Byl to dostih weight-for-age a tento kůň je všeobecně považován pouze za handicapového. Mocně finišoval, aby porazil všechny kromě vynikajícího Alligator Blood. Vrátil se zpátky k handicapům a poslední start proměnil ve vítězství v Moonee Valley Cupu -  vezmeme-li v úvahu, že většinu dostihu byl zavřený  a neměl moc prostoru k akceleraci, podal opravdu pozoruhodný výkon.  Je to výborný kůň, trať zná jako svoje podkovy, ale je mu osm let a takoví koně málokdy tento dostih vyhrají. A jen pět koní ho vyhrálo víc než jednou a žádný s odstupem čtyř let. Taky špatná startovní pozice...Šancový kůň na dobré umístění.

 

10 CLEVELAND (ŠKRTNUT Z DOSTIHU)

 

11 ASHRUN(FR)

8letý valach

T – Ciaron Maher a David Eustace

J – Kerrin McEvoy (51,5kg)

Kariéra – 17: 4-3-1 -  578 819 aud

Velmi zajímavý běžec. Pro Melbourne Cup ho v roce 2020 přivezl německý trenér, který ho vyhrál v roce 2014 s Protectionistem. Doběhnul nakonec desátý i když poražen byl jen 4,8 délky. Musíme ale vzít v potaz to, že měl nešťastný startovní box č, (23) a probojoval se dopředu až u cíle když ještě na čtyřstovce byl sedmnáctý...Poté přestoupil k  Maher-Eustace, ale zranil se a až do letošního jara byl téměř celé tři roky mimo hru. Nyní má v této kampani za sebou tři dostihy, byl šestý  v The Bart Cummings (poražen jen 2,7 délky) a poté těsně druhý v Geelong Cupu, kde šel krásným závěrem. Měl by zvládnout 3200 m, protože ve Francii byl dvakrát druhý v dobré společnosti na 3000 m. Osmiletí koně nejsou v tomto dostihu obecně v oblibě, ale i tak má za sebou jen 17 startů v životě, takže není opotřebovaný. Dobrá startovní pozice. Šancový kůň pro lepší umístění.

 

12 DAQIANSWEET JUNIOR(NZ)

6letý valach

T- Phillip Stokes

J – Daniel Stackhouse (51,5kg)

Kariéra- 27: 7-1-2 -  798 642 aud

Dobrý vytrvalec ze sousedního Zélandu. Miluje dlouhé dostihy, o čemž svědčí jeho vítězství v Adelaide Cupu a dalších dostihů na 3200 m.V posledním startu na 2400 m byl pouze čtvrtý v Herbert Power, ale v oblouku před cílem  byl ještě předposlední. A mějte na paměti, že jeho loňským šestým místem v  Melbourne Cup šokoval, když předtím doběhnul na 10. místě z 11 v The Bart Cummings. Přesto byl loni v tomto dostihu poražen o více než sedm délek, což naznačovalo, že i když může prostát celý dostih, třída mu nejspíš chybí. Startovní pozice ok. Kdyby zapršelo, mohl by být v první desítce.

 

13 OKITA SOUSHI(IRE)

6letý hřebec

T- Joseph O´Brien

J- Dylan Gibbons (51.5kg)

Kariéra – 13: 4-2-3 – 181 538 aud

Přivezl ho sem z Irska Joseph O'Brien, muž, který přivedl Rekindlinga k vítězství v tomto dostihu v roce 2017. Šestiletý hřebec by tuto váhu měl ocenit, protože doma vyhrál až 3219 m s váhou 61 kg. Ale na rozdíl od některých jiných zahraničních nájezdníků tady nemá nějakou zářivou formu od které bychom se mohli odrazit - 12. místo z 18 v Caulfield Cupu, poražený o 10 délek. Špatná startovní pozice. Outsider

 

14 SHERAZ(FR)

7letý valach

T- Chris Waller

J – Beau Mertens (51.5kg)

Kariéra – 23: 4-5-2 – 645 502 aud

Další import pro stáj Waller. V loňském Sydney Cupu byl slušně druhý, ale to bylo na promočené dráze, kterou má rád, a na suché trati, jaká zde pravděpodobně bude, je 6:0-0-1.To znamená, že i když jeho forma v této přípravě vypadá docela fádně, osmé místo v Moonee Valley Cupu (2500 m) bylo na suché, téměř pevné trati a nebylo to tak špatné, jak to zní. Na 400 m byl desátý a skončil o necelé dvě délky od vítěze , ale v cíli to vypadalo jako by potřeboval delší trať, jako je tato. Nicméně má nešťastnou startovní pozici. Outsider.

 

15 LASTOTCHKA(FR)

5letá klisna

T- Mick Price a Michael Kent Jr

J – Craig Williams(51 kg)

Kariéra- 12: 4-2-1 -   292 365 aud

Možná černý kůň v poli a jeden z nejobtížnějších na zařazení. Vyhrála poslední start v G3 v Longchamp přes 3100 m, nesla 56 kg. Zde ponese 51 kg, což ocení, protože nikdy nenesla méně než 55,5.Připojila se ke špičkové stáji. Zvítězila také na 2800 m ovšem její vítězství byla na hluboké půdě, tudíž je otázka, jak se vypořádá s australským suchem. Také sem přicestovala teprve před šesti týdny a pro klisny je kvůli hormonům těžší aklimatizovat se na změnu hemisféry než pro hřebce, proto se sem nevydává mnoho evropských klisen. Takže ošemetná záležitost. Dobrý, zkušený žokej, ale špatná startovní pozice. Kůň pro překvapení.

 

16 MAGICAL LAGOON(IRE)

5letá klisna

T- Chris Waller

J – Mark Du Plessis (51 kg)

Kariéra – 13: 3-1-0 – 778 496 aud

Tato klisna je zde asi rok, takže měla dost času aklimatizovat se na změnu hemisféry, což může být pro klisny složité. Loni vyhrála prestižní Irish Oaks a Ribblesdale Stakes v Royal Ascot čímž podnítila závodní a chovatelské impérium Yulong, aby ji koupilo a dovezlo sem (Zaplatili za ni jen asi 600 000 dolarů, ne jako 10 milionů dolarů, které zaplatili za Alcohol Free). Na podzim absolvovala pár startů, aby si na zdejší podmínky  zvykla, a v této kampani absolvovala tři starty a ve svém posledním, Geelong Cupu, pod  55,5 kg dopadla dobře. Po celou dobu se snažila vést a na posledních 20 m ji soupeři přesprintovali, aby skončila šestá, ale poražena jen o délku. Na pohár bude ve formě  a jasně má třídu, ale neběžela víc než  těch 2400 metrů.Bylo by překvapením, kdyby se umístila.

 

17 MILLITARY MISSION(IRE)

6letý valach

T- Gai Waterhouse a Adrian Bott

J- Rachel King (51 kg)

Kariéra- 27: 7-5-3 -  798 895 aud

Import z Irska, který je zde již dva roky a dal dohromady svou nejlepší kampaň. Vyhrál Newcastle Cup, byl čtvrtý v G1 Metropolitan v Randwicku, pak vyhrál Herbert Power a ukázal velkou houževnatost v cílové rovině. Zajímavá příprava, protože od 14. října nestartoval, ale minulou středu měl trial, aby se udržoval v kondici, a vyhrál. Neběžel nad 2400 m, ale nese 6 kg míň na to, co nesl při posledním startu. Alespoň dobrá startovní pozice. Očekávám umístění v první pětce.

 

18 SERPENTINE(IRE)

7letý valach

T – Gai Waterhouse a Adrian Bott

J – Jye McNeil (51kg)

Kariéra – 21: 3-3-1 -  919 079 aud

Další zajímavý účastník, jako vítěz jednoho z nejprestižnějších světových dostihů, Anglického derby, v roce 2020. Přišel sem loni a hodně ztratil formu, kromě svého druhého místa v Archer Stakes při Derbydni. Poté šel do Melbourne Cupu s mírně respektovanou šancí 31:1, ale byl v podstatě zadržen. Letos mu to jde lépe.Dva starty zpět byl čtvrtý na 2500 m, pak třetí v The Bart Cummings. To byl nejdelší dostih co absolvoval, ale naznačuje, že prostojí 3200 m. Rozhodně musí mít v sobě nějakou třídu, aby  vyhrál anglické derby, i když  to Evropanům může chvíli trvat, než si na Austrálii zvyknou. Dobrý žokej, který v roce 2020 bravurně vyhrál taktikou vpředu, a mohl by to  s tímto koněm letos zopakovat. Šance tady určitě jsou, minimálně na dobré umístění.

 

19 VIRTUOUS CIRCLE(NZ)

4letý hřebec

T – Liam Howley

J- Craig Newitt (51kg)

Kariéra – 13: 2-2-1 -   687 700 aud

151:1

Novozélandský chov, který zaběhl moc dobré druhé místo v Derby v Randwicku v dubnu, poražen 0,8 délky. Nicméně, forma není v této kampani oslnivá, s jeho nejlepším úsilím dokončil osmý z 13 v Geelong Cupu. Outsider

 

20 MORE FELONS(IRE)

5letý valach

T – Chris Waller

J – Jamie Kah (50.5kg)

Kariéra – 14: 4-2-0 – 193 746 aud

Zajímavý účastník, kterému distanc bude vyhovovat, protože v Anglii se účastnil překážkových dostihů na vzdálenosti až 3400 m. Ukázal, že je šikovný i na rovině tři starty zpět, když těsně druhý v závodě v Yorku na 2816 m, nesl 57 kg. Měl první australský start v Geelong Cupu a upoutal pozornost, když přicválal ze zadních pozic. Byl až pátý, ale v nabitém cíli byl jen půl délky od vítěze.Za předpokladu, že se vypořádá s tlakem před dostihem, by vzhledem ke své malé váze měl jistou šanci. Ale ten venkovní startovní box je zabiják. Překvapení.

 

21 FUTURE HISTORY(GB)

6letý valach

T – Ciaron Maher a David Eustace

J- Hollie Doyle (50kg)

Kariéra – 16: 6-4-1 – 585 188 aud

18:1

Britský odchov z Maher-Eustace yard, ocení nízkou hmotnost poté, co nesl 56 kg při solidním třetím místě v Moonee Valley Cupu při posledním startu.Předtím získal svoji vstupenku do tohoto dostihu tím, že vyhrál The Bart Cummings na 2520 m, při jeho jediném startu na této trati. Přesto je to nejdelší dostih, co absolvoval, a může mu chybět třída některých soupeřů. Má mladou anglickou jezdkyni, která pojede poprvé v Melbourne Cupu, což by mohla být nevýhoda. Adept na umístění.

 

22 INTERPRETATION(IRE)

6letý valach

T- Ciaron Maher a David Eustace

J – Teo Nugent (50kg)

Kariéra – 10: 3-0-1 – 242 850 aud

81:1

V Irsku odchovaný syn velkého Galilea, který byl vyvezen v loňském roce a v Melbourne Cupu se mu s velkým odstupem nepodařilo dokončit. Tato příprava vypadá o něco lépe, zvláště při posledním startu, kdy se minulou středu protlačil do pole poté, co vyhrál Bendigo Cup. Vyhrál to ale jen o čumák. Tohle  bude mnohem těžší a jeho Flemingtonský rekord není skvělý, ale ponese o 4,5 kg méně. Byl čtvrtý ve francouzské G2 jednou přes 3000 m, takže by trať mohl prostát. Nicméně nepříznivá startovní pozice.  Outsider

 

23 KALAPOUR(IRE)

7letý valach

T – Kris Lees

J – Zac Lloyd (50kg)

Kariéra – 18: 5-3-4 – 588 074 Aud

51:1

Import z irského chovu, který závodí velmi konzistentně. Ve svých posledních 11 startech vyhrál tři a umístění mu uniklo pouze dvakrát, z toho jedno, kdy ztratil jezdce. Všichni koně co porazil byli o třídu horší než co jsou v Melbourne Cupu , ale on ukázal, že je skutečný dříč. Byl třetí na úrovni G1 v The Metropolitan a do tohoto dostihu se dostal tím, že v sobotu vyhrál Archer. Nyní musí zvládnout 3200 m s pouze pár dny mezi starty, ale ocení úlevu hmotnosti z 56 kg na 50 kg a ve Flemingtonu má jediný start, ale zato vítězný...Mladý žokej učeň v sedle, a přestože je talentovaný, zkušenosti jdou v tomto dostihu daleko dopředu. Šance na umístění kolem desátého místa.

 

24 TRUE MARVEL(FR)

8letý valach

T – Matthew Smith

J – Ben Thompson (50kg)

Kariéra – 53: 8-7-5 -  766 340 aud

126:1

Tenhle starý pardál by mohl běhat celý den. Před pár lety zvítězil v dostihu dlouhém 3800m.Málem získal velký dostih, když byl letos v Sydney Cupu druhý s vysokým kurzem, ale bylo to oproti podstatně slabším koním a většina jeho startů je ve slabších dostizích. Naposledy běžel teprve před týdnem v Moonee Valley a doběhl v poli poražených. Outsider, ale  vydatný déšť by mu mohl pomoci.

 

Můj tip

1 – Vauban

2 – Gold Trip

3 – Without a Fight

4 – Vow And Declare