Velká pardubická – trendy posledních 10 ročníků

Jak by dopadla Velká pardubická, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.
Posledních 11 vítězů Velké pardubické
Nejúspěšnější jezdec: 4 vítězství – Jan Faltejsek (Charme Look, Tzigane du Berlais, Sacamiro, Godfrey)
Nejúspěšnější trenér: 2 vítězství – Martina Růžičková (Charme Look, Sexy Lord), Josef Váňa (No Time To Lose, Theophilos),
11 z 11 posledních vítězů se v posledním startu před Velkou pardubickou umístilo nejhůře na pátém místě. Toto kritérium nesplňují Dumon Roclay, Klarc Kent, Stumptown, Zarate a Ztracenka.
11 z 11 posledních vítězů triumfovalo v pardubickém krosu už před Velkou pardubickou, což nesplňují Araucarias, Cavalry Master, Cuwall, Gentleman de Reve, Klarc Kent, Stormmy, Stumptown a Zarate.
11 z 11 posledních vítězů dokončilo před Velkou pardubickou dostih dlouhý aspoň na 5800 metrů. Toto kritérium nesplňuje, a to jen těsně, pouze Cavalry Master, který maximálně absolvoval dostih na 5600 metrů.
11 z 11 posledních vítězů bylo v českém tréninku. Ve sledovaném období se přitom Velké pardubické zúčastnilo 19 zahraničních koní. Pokud budeme hledat posledního zahraničního vítěze, musíme až do roku 1995, kdy uspěl anglický It‘s A Snip. Tuto statistiku letos můžou změnit irští Cavalry Master a Stumptown a francouzský Gentleman de Reve.
11 z 11 posledních vítězných jezdců už mělo zkušenosti s Velkou pardubickou. Letos mezi jezdci žádný nováček není.
10 z 11 posledních vítězů absolvovalo poslední start před Velkou pardubickou v červenci nebo později, když po delší pauze zvítězil pouze loni úspěšný Godfrey. Z letošních účastníků má delší pauzu pouze Sumptown, který naposled vyběhl v dubnu.
9 z 11 posledních vítězů odskakovala s kurzem maximálně 10:1. Ve Velké pardubické se tedy daří favoritům, což ve sledovaném období nepotvrdili pouze Ribelino a Talent, kteří odskakovali s kurzy přes 20:1. Aktuálně nabízí Tipsport do kurzu 10:1 trojici Stumptown (3,77:1), Chelmsford (4:1) a Sexy Lord (4,25:1).
9 z 11 posledních vítězů absolvovalo první kvalifikaci. Ve třetí kvalifikaci se následný vítěz Velké pardubické představil pětkrát, ve čtvrté dvakrát a ve druhé jsme ve sledovaném období viděli pouze předloni úspěšného Sacamira. Letos v preferované první kvalifikaci startovala sedmička Araucarias, Dulcar de Sivola, Dumon Roclay, High In The Sky, Sexy Lord, Zarate a Ztracenka.
6 z 11 posledních vítězů triumfovalo hned při své premiéře ve Velké pardubické, a to Ribelino, Charme Look, No Time To Lose, Tzigane du Berlais, Theophilos a Sexy Lord. Na startu letošní Velké pardubické bude dokonce dvanáct nováčků, pro které ale dle této statistiky není absence zkušeností mínusem.
5 z 11 posledních vítězů bylo českého chovu. Vítěznou sérii koní zahraničního chovu, která se psala od roku 2002, utnul v roce 2016 Charme Look, v roce 2020 zvítězil Hegnus, o rok později Talent, v roce 2023 Sacamiro a loni Sexy Lord. Letos český chov zastupuje pětice Cuwall, Čáryjape, Sexy Lord, Stormmy a Ztracenka. Čeští odchovanci tak tvoří 33,3 % startujících koní, zatímco předloni byl jejich podíl 37,5 % a předloni dokonce 44,4 %.
3 z 11 posledních vítězů triumfovali ve Velké pardubické ve stejném roce, ve kterém ovládli některou z jejích kvalifikací. Na kvalifikační úspěch navázali Charme Look, Sacamiro a Godfrey. Letos se o podobný zápis pokusí Sexy Lord, Chelmsford a Dulcar de Sivola, jehož kvalifikační úspěchy tedy nemusí zas tak moc znamenat.
0 z 11 posledních vítězů tvoří klisny, když o poslední úspěch slabšího pohlaví se v roce 2014 postarala Orphee des Blins. Letos je jedinou klisnou v poli Ztracenka.
0 z 11 posledních vítězů byli třináctiletí nebo starší, když naposled jako třináctiletý vyhrál Železník v roce 1991. Na rozdíl od let minulých žádný takto starý kůň na startovní listině není. Ideální věk pro Velkou pardubickou lze každopádně určit jen těžko, protože ve sledovaném období zvítězili koně od 7 do 12 let.
Trendy doporučují: Když aplikuje pětici nejvýše uvedených kritérií, které splňovalo všech posledních jedenáct vítězů Velké pardubické, zůstává ve hře pětice Čáryjape, Dulcar de Sivola, High In The Sky, Chelmsford a SEXY LORD. Další trendy stejně jako před rokem ukazují na Sexy Lorda. Společně s Chelmsfordem totiž patří mezi favority, kterým se ve Velké pardubické daří, a navíc se zúčastnil preferované první kvalifikace. Navíc se v poslední době výborně daří českým odchovancům. Vždyť mezi posledními šesti vítězi je najdeme hned čtyři.
(Jaroslav Fabris)