Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Vert Liberte jde zkusit black type

Vert Liberte jde zkusit black type
Vert Liberte s Petrem Foretem vítězi Ceny prezidenta republiky - foto Jana Syručková

Náš nejlepší vytrvalec Vert Liberte nastoupí ve čtvrtek v Lyon Parilly na start Listed dostihu.

Rozbor Ondřeje Blahníka

Lyon Parilly – 14:42 - 6. dostih

Cavalassur - Prix Du Grand Camp (Listed, 2400 m, 52.000 €)

Vert Liberte vyhrál s lehkostí poslední tři starty. Dvojku na 2400 ve Varech, Velkou cenu českého turfu a Cenu prezidenta republiky na 3200 metrů. Je logické, že zrovna on by se měl pokusit uspět v black type dostihu. S francouzskými dostihu už má své zkušenosti. Startoval tam jako dvouletý a pak letos v květnu. Bylo to v Class 2 na 2100 metrů v pařížském Longchamp. Dostih to byl silně obsazený, zřejmě líp, než to bude teď. Vždyť vítězný Investor měl tehdy rating 44,5 kg a teď má 48,5 kg. Druhý Botanic pak vyhrál Gr.3 a Gr.2 a teď má 51 kg. Třetí Bellaciaociao má po dvou druhých místech v Listed 44,5 kg. Čtvrtý Ironwithers měl tehdy 43,5 kg, které mu zůstaly. Vert Liberte tehdy skončil pátý, 4 ¾ délky od vítěze a 1 ¼ délky od čtvrtého místa. Dostih se běžel po francouzsku, to znamená, že tempo nebylo nijak zvlášť rychlé, ale „courák“ to také nebyl. Aurelien Lemaitre začal Vert Liberteho vyjíždět již při vbíhání do roviny, ten se ale na bariéře trochu přibrzdil a když teprve ostatní vystřelili, chvíli mu trvalo, než zareagoval. V závěru se jim ale jen pod rukama přiblížil. Bylo vidět, že by potřeboval pár metrů navíc.

Tady má nejvyšší rating 46 kg domácí Solania, která se na podzim na měkké půdě dostala do formy a po lehkém vítězství ve Vichy byla třetí v Gr.3 v Saint-Cloud. Aude si 45 kg vyběhala lehkou výhrou v handicapu. Coeur Macen, která má rating 44,5 kg, porazila na jaře v Listed Opasana, než zamířila do grupových dostihů. Naposledy byla šestá v Gr.3, ale od konce července nestartovala. Tříletý Zanndabad byl již třetí v Listed a lehce vyhrál poslední dva starty, ale všechno to bylo na provinciích.

Kromě Vert Liberteho jsou tu další zahraniční účastníci. Především Britové věří své Swoon, která sice zatím jen sbírala umístění v handicapech a má domácí rating 87 lb, ale koně z ostrovů jsou ve Francii poměrně úspěšní a je z renomované stáje Michaela Stouta. Jacksun běhá především ve Francii, ale je trénován v Německu. V létě byl druhý v Listed v Meranu, kde byl pátý Gasparini, pak vyhrál Class 1 v Saint-Cloud, kde byl naposledy druhý v Listed na 2800 metrů. Loni tento dostih vyhrál polský Night Tornado a letos bude Poláky zastupoval jejich derby vítěz Jolly Jumper. Ten není tak dobrý, když ve Wielke Warszawske na něj ze čtvrtého místa ztrácel 4 délky.

Vert Liberte má rád měkčí půdu. V Lyon Parilly je ale hlášená přímo hluboká. Přestože má být ve čtvrtek slunečno, v podzimních teplotách se dá těžko očekávat, že by to nějak vyschlo. On je ale konstituce, že by si s tím mohl poradit. Jako koncovému koni mu nemusí tolik sednout zdejší ovál, který má jen asi 1800 metrů dokola, ale zase by to mohlo být rychlejší. Konkurence je silná, ale neční z ní nějaký kanón. U nás byl bez konkurence, uvidíme, jak si povede tady. V sedle bude mít svého stálého jezdce Petra Foreta.

STARTOVNÍ LISTINA