Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Vítězové Velké proti mladším vyzyvatelům

Vítězové Velké proti mladším vyzyvatelům
No Time To Lose s Ondřejem Velkem vyhrává první kvalifikaci na VP 2021 - foto: Andrea Zavadilová

Do Velké pardubické nastoupí trojice jejích vítězů, kteří se musí poprat s mladšími nadějemi, které bývají zpravidla úspěšnější.

Pardubice – neděle – 15:45 – 8. dostih

131. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se záštitou ministra zemědělství

(steeplechase cross country, 6+, 6900 m, 3.000.000 Kč)

Je tu druhá říjnová neděle a s ní i náš největší překážkový dostih. První dostih má start již v 10:30. Je to prý kvůli televiznímu přenosu, Velká pardubická musí paradoxně uhýbat. Co se týká startu Velké, čím dřív, tím líp. Jeden z možných faktorů nepříjemných pádů na Taxisu, kdy se koně neodrazili před skokem, může být přímé podzimní sluníčko, které svítí proti koním. Řešil bych to ale jinak než posunutím začátku dostihového dne do dopoledních hodin. Pořadatelé podle mě moc nemyslí na diváky, kteří na Velkou pardubickou míří z celé republiky. Přitom by stačilo, aby Velká nebyla posledním dostihem programu. Ještě v nedávné minulosti se po ní odběhly ještě dva dostihy. Bývaly to proutěné překážky a Memoriál Rudolfa Poplera, kde dokonce mohli nastoupit koně, kteří spadli v první fázi Velké pardubické. To bych samozřejmě nezaváděl, ale i v cizině většinou nejsou vrcholy až poslední.

Na startu letošního 131. ročníku tvoří konkurenci ze zahraničí jen trojice slovenských reprezentantů, kterým se nedává zas taková šance. Tradičně pestřejší však v posledních letech bývá jezdecké obsazení. Ne jinak tomu bude i letos. Hlavní zahraniční jezdeckou hvězdou bude Patrick Mullins. Ten sice má amatérskou licenci, ale pravidelně jezdí koně svého otce, několikanásobného šampióna irských překážkových trenérů Willieho Mullinse. S jeho hvězdami jako Douvan, Min nebo Un De Sceaux slavil řadu vítězství v nejvyšší kategorie Gr.1. V poslední době byl stálým partnerem výborného proutěnkáře Sharjaha, poslední velký triumf zaznamenal v létě se Saldierem v Galway Hurdle. V Pardubicích nikdy nejezdil, ale s cross country má zkušenosti z Punchestownu a Cheltenhamu, kde jezdil i ve Velké pardubické startujícího Uncle Juniora. Na jízdu ho oslovil Jaroslav Brečka a bude tak v sedle jeho šancovějšího svěřence Kaiserwalzera, vítěze poslední kvalifikace.

Francouz Jordan Duchene se ve Velké pardubické představí potřetí. Poprvé byl v roce 2015 devátý, před dvěma lety však bojoval s Chicname De Cote o prvenství a skončil třetí. Loni jezdil v Pardubicích v den první kvalifikace. Pardubickou dráhu tedy dobře zná. Letos ve Francii odjezdil 60 dostihů, z nichž pětkrát vyhrál. I tentokrát povede koně Pavla Vítka, kterou je z Francie čerstvě importovaná Vanesse.

Dalším žokejem působícím ve Francii je Bulhar Sertash Ferhanov. Ten ale u nás dřív působil. V roce 2018 vyhrál šampionát, z pěti startů ve Velké pardubické ale byl nejlíp šestý loni s Casperem.

Roman Julliot měl jet Vanduala, s nímž byl loni třetí, ale ten byl z dostihu škrtnut a ze zdravotních důvodů ukončil kariéru. Nakonec prý ale o angažmá nepřijde, Grzegorz Wroblewski se pro Dostihový svět vyjádřil, že by měl jet Sztorma, jehož měl jezdit Sertash Ferhanov. Uvidíme tedy, jaké ještě nastanou jezdecké rošády.

 

Váňa s dvěma vítězi a nováčkem

Josef Váňa je nejúspěšnějším trenérem v historii Velké pardubické. Jeho svěřenci vyhráli 11krát a dva z nich jsou ne startu i letos.

No Time To Lose se letos ukazuje ve výborné formě. Vítěz Velké pardubické 2017 loni vypadal, že už má to nejlepší za sebou, a když spadl na Taxisu, kdekdo by sázel na konec kariéry. Realita ovšem byla zcela jiná, protože nejenže zůstal v tréninku, ale navíc v květnu lehce zvítězil v úvodní kvalifikaci. Ta přitom byla ze čtveřice kvalifikačních dostihů nejlépe obsazená. O dobré formě před vrcholem sezóny pak přesvědčil před měsícem, kdy porazil elitu specialistů na dvoumílové krosy. Velkou pardubickou vyhrál před čtyřmi lety doslova na blátě a s případnou měkkou půdou by rostly ještě víc i jeho šance. I tak už je favoritem dostihu.

V sedle bude mít Ondřeje Velka, který ho jel v obou letošních startech. Ve Velké pardubické dosud nijak zvlášť neuspěl, ale letošní spojení s koňmi trénovanými otcem a synem Váňovými mu vychází. Před dvěma týdny byl čtvrtý s Notti Magiche v Gran Premio Merano.

Theophilos vyhrál Velkou pardubickou před dvěma lety. Loni byl devátý, ale kvůli zranění ho nemohl jezdit Josef Bartoš a také byla měkčí půda, než by mu zcela vyhovovala. Letos se představil hned v první kvalifikaci a na začátku roviny to vypadalo, že jí vyhraje. Neodolal však nástupu soupeřů a skončil pátý. Nepovedl se mu ani další start, v němž měl splnit jasnou roli favorita poslední kvalifikace. Dostih však nikdo nechtěl vodit, tak s ním tuto roli vzal Josef Bartoš na sebe, v rovině ho ale překvapivě porazil Kaiserwalzer. Jako rozběhání to mohlo stačit, ale přestože již Velkou vyhrál, stále neplatí za kovaného vytrvalce.

Mahe King mezi čtyřletými vyhrál dva ze tří startů a jednou byl druhý, loni však celou sezónu vynechal. Při návratu chyboval na předposlední překážce, ale v dalším startu závěrem porazil Sacamira, který minule vyhrál předzkoušku Ceny Labe. Posledně již startoval v kvalifikaci a skončil třetí právě za Theophilem. Velká pardubická je na něj možná brzy, ale je vidět, že dlouhé tratě mu nedělají problém a povede ho pětinásobný vítěz Velké Jan Faltejsek.

„No Time To Lose měl v minulosti zdravotní problémy. Byl rok ve výběhu a už jsme si mysleli, že ukončí kariéru, ale teď je naprosto zdravý. Z našich koní vypadá nejlépe. Poslední práci šel s Theophilem a byl na tom líp. Pokud mu naprší, bude mít velké šance na vítězství. Čím bude měkčí dráha, tím budou jeho šance stoupat. Theophilos byl v první kvalifikaci ještě chlupatý, ale teď je zase. Je to trochu zvláštní rok. Loňský výsledek ale neberu vážně, je na tom jako v letech předtím a myslím, že také podá dobrý výkon. Mahe King měl zdravotní problémy, takže i jeho šance budou větší na měkčí dráze. Majitel chtěl jít Velkou s Aeneasem, ale ten se v kvalifikaci zranil a měl tréninkový výpadek. Mahe King nemá tolik zkušeností, je mu teprve šest let, ale talent má a přeskákat Velkou pardubickou by pro něj neměl být problém,“ říká o svých svěřencích Josef Váňa.

 

Těžká obhajoba Hegnuse

Loňským vítězem Velké pardubické se stal Hegnus. Stalo se tak v jeho dvanácti letech, ale mezi špičku patřil od tří let, kdy vyhrál Zlatou sponu tříletých. V šesti letech přidal svou první kvalifikaci a Cenu Labe a rok na to byl v premiéře ve Velké pardubické pátý. I jemu se během kariéry nevyhnuly zdravotní problémy, ale před třemi lety byl druhý ve Velké pardubické za Tzigane Du Berlaisem. To už bylo v tréninku Radka Holčáka, kam přešel od Čestmíra Olehly. Další rok kvůli zranění však nestartoval, ale loni konečně všechno klaplo a pod Lukášem Matuským si došel pro zasloužený triumf před Playerem.

Zdálo se, že tím završí svoji kariéru, ale zůstal v tréninku i letos. V červnu absolvoval jediný start ve druhé kvalifikaci. V dostihu ho vedl Adam Čmiel, chyboval na Velkém anglickém skoku, soupeři mu odskočili a skončil až pátý za vítězným Evženem. To nemusí nic znamenat, ale přeci jen to bude mít ve třinácti letech těžké. V takovém věku vyhrál naposledy Železník.

„V jeho věku už to není kůň na nějaké časté běhání, ale na nachystání se doma. Dali jsme mu jeden start strat v kvalifikaci, a přestože se moc nepovedl, nebylo to špatné. Na tom Angličáku dostal velkou ránu, to ho rozhodilo, je to velký kůň, pak se zrychlilo, měl krizi, ale dostal se z toho. Příprava proběhla normálně, má napracováno. Minulý týden před startkami ještě prošel veterinární prohlídkou, je v pořádku, ale přeci jen je znát, že je o rok starší. Bylo by pro něj dobré, kdyby napršelo. Je to silový kůň a chtělo by to, aby dostih v jeho věku byl víc o zkušenostech. Ať bude dráha jakákoli, myslím, že podá dobrý výkon a rozloučí se s kariérou se ctí,“ říká o jeho přípravě Radek Holčák.

 

Hegnus s Lukášem Matuským vyhrávají Velkou pardubickou 2020 - foto Zenon Kisza

 

Je Evžen taková hvězda?

Jedním z favoritů dostihu je Evžen, který se během kariéry zdál předurčen dospět až k Velké pardubické. Kraloval již čtyřletým, když vyhrál Cenu ČASCH, o rok později Cenu Vltavy a loni Cenu Labe. Tam nastupoval jako desetinový favorit, ale Lombarginiho porazil jen o půl délky.

Je vidět, že jméno ho předchází, proto i do první letošní kvalifikace na Velkou pardubickou nastupoval jako favorit, přestože až tady se měl setkat s ostřílenými účastníky Velké pardubické a dokázat, že mezi ně skutečně patří. Dostih se mu ale vůbec nepovedl. Jaroslav Myška ho chtěl asi kurzem provést, aby si to na první start osahal, byl sice na dobré pozici, ale dostih nebyl tak v jeho režii jako když je vyhrával. Již v první polovině dostihu na anglickém skoku udělal výraznou chybu, když skočil hodně do výšky a nechal tam nohy. Další hrubá chyba na předposlední překážce jen všechno dokonala a první kvalifikaci jen dokončil.

V červnové kvalifikaci již bylo vše, jak jsme od něj zvyklí. Jaroslav Myška si s ním dostih udělal a v rovině neměl problém odejít od soupeřů. To sice byli veteráni Mazhilis, Stretton a chybující Hegnus, ale dojem udělal dobrý. Zda je typem koně na o kilometr delší Velkou pardubickou, bude muset teprve dokázat. Od něj se ale jiný, než dobrý výsledek nečeká.

V jeho prospěch mluví i statistiky z posledních deseti let. Jak uvádí Jaroslav Fabris, 9 z 10 posledních vítězů triumfovalo při své premiéře ve Velké pardubické, popřípadě navazovali na loňské vítězství. Tiumen, Orphee Des Blins, Ribelino, Charme Look, Tzigane du Berlais i Theophilos se tedy obešli bez zkušeností s naším nejslavnějším dostihem, když jedinou výjimku tvoří loni vítězný Hegnus. Tento trend tedy doporučuje osmičku koní, které čeká premiéra ve Velké pardubické. Těmi jsou Evžen, vítězové kvalifikací Kaiserwalzer a Lombargini, šestiletý Mahe King, Mr Spex, Paris Eiffel, Star a čerstvě importovaná Vanesse.

Evžen je připravován manželi Myškovými v Kolesách, kam se se svými svěřenci stěhovali před letošní sezónou. Jaroslav Myška patří k našim nejzkušenějším jezdcům. Získal pětkrát šampiónský titul, ale vítězství ve Velké pardubické mu zatím uniká. Zatím byl dvakrát třetí, třikrát čtvrtý a třikrát pátý. Teď má šanci to zvrátit.

„Nachystaný je dobře, teď bude potřeba, aby ho to bavilo. Co se týká půdy, dokáže zaběhnout na všem. Takhle dlouhou distanci sice vyzkoušenou nemá, ale věřím, že s ní nebude mít problém, pár koní už jsme do Velké pardubické nachytali, takže máme srovnání. Třídu má vysokou a pokud mu všechno sedne, myslím, že nám udělá radost. První kvalifikace se nepovedla a Jarda už na něj netlačil. On je na jaro takový „hrrr“, takže dělal chyby,“ říká o něm Štěpánka Myšková.

 

Evžen s Jaroslavem Myškou vyhrává druhou kvalifikaci na VP – foto Jana Syručková

 

Řekli nám:

Lenka Kvapilová, trenérka Playera: „Na dostih je velmi dobře nachystaný, je v top formě. Uvidíme jak jezdec, protože Marcel Novák měl nepříjemný pád v Brně. Před Velkou pardubickou chodí pravidelně předzkoušku Ceny Vltavy na 4500 metrů v rámci přípravy, nesl tam vysokou váhu, ale mnohem víc mu sedí delší distance. Když bude přát štěstí, může vyhrát.“

Dalibor Török, trenér Caspera: „S jeho přípravou jsem spokojený. Ve středu šel ještě takové skákání, formu má parádní. Pojede ho Dan Vyhnálek, kterému možná budou chybět zkušenosti, ale je to šikovný jezdec. Casper už loni Velkou pardubickou přešel, což je výhoda. Kvalifikaci taky přeskákal dobře. Před ní se rozběhal ve Wissembourgu, pak dostal trochu pauzu, takže minule v Pardubicích nebyl v takové formě, ale dostih ho posunul, což vidím podle jeho práce. Pokud by se někde nezamotal, má šanci.“

Stanislav Popelka, trenér Lombarginiho a Strettona: „Oba koně jsou na tom dobře a doufám, že to potvrdí dobrými výsledky, i když k tomu je potřeba i spousta štěstí. Lombargini je specifický kůň, nesedne si s každým, ale jak Honza Faltejsek, který ho jezdil, tak teď Honza Odložil, si s ním sedli dobře. Jakub Kocman si v posledních dvou startech vyzkoušel Strettona a zjistil, co umí. Dlouhá trať pro něj bude výhoda, může uplatnit svoje supervytrvalecké schopnosti.“

 

Lombargini s Janem Odložilem opanoval třetí kvalifikaci – foto Jana Syručková

STARTOVNÍ LISTINY

(Ondřej Blahník)