Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Vyhraje Eclipse Stakes mládí nebo zkušenost?

Vyhraje Eclipse Stakes mládí nebo zkušenost?

Eduard Němeček rozebírá šance účastníků Eclipse Stakes, které se dnes odběhne v Sandownu.

Rozbor Eduarda Němečka

16:35 - Sandown

Coral-Eclipse Stakes (G1, 2000 m)

V sobotu odpoledne se v britském Sandown Parku odběhne první letošní srovnávací zkouška mezi tříletými a staršími středotraťaři. V tradičních Coral-Eclipse Stakes se utká 6 špičkových plnokrevníků o celkovou dotaci 750 000 liber. Na startu této prestižní zkoušky se obvykle setkává velmi kvalitní konkurence, stačí jmenovat vítěze z posledních let, kterými byli Roaring Lion, Enable, Ghaiyyath a St Mark’s Basilica. Rekord v počtu vítězství mezi jezdci drží se sedmi výhrami nedávno zesnulý Lester Piggott. Mezi trenéry jsou nejlepší Sir Michael Stout a Aidan O’Brien, kteří mají na svém kontě 6 triumfů.

V letošním roce je na startu menší pole pouze šesti koní, jejich kvalita je ale fantastická. Dohromady mají na svém kontě jedenáct vítězství na nejvyšší scéně.

Sázkovým favoritem je tříletý francouzský host, vítěz Francouzského Derby (Prix du Jockey Club), které se běhá na distanci 2100 m. Je jím Vadeni (Churchill), který ve dvou letech proměnil dva ze tří startů ve vítězství. Tříletou karieru zahájil pátým místem v G3 na míli v Longchamp. Poté následovalo vítězství v G3 v Chantille. Nejlepší výkon předvedl Vadeni při svém posledním startu, v již zmiňovaném Francouzském Derby. V Chantille předvedl v cílové rovině velmi pěkné zrychlení a druhému El Bodegone, který ho ve dvou letech porazil, nadělil 5 délek. Na měkčí dráze navíc vyběhl velmi dobrý čas. V jeho sedle byl kromě prvního startu vždy Christopher Soumillon a stejný žokej povede favorita i tentokrát.

Druhým tříletým koněm na startu a současně druhým favoritem je další letošní klasický vítěz Native Trail (Oasis Dream) loňský šampion ostrovních dvouletých. Ten letos utrpěl první životní porážku v anglických 2000 Guineas v Newmarketu, kde ho porazil stájový druh Coroebus. Lze jen spekulovat jakou roli hrál los, který oba koně rozdělil na opačné strany dráhy. Native Trail pak klasiku přece jen vyhrál o tři týdny později v Irsku v Curragh. Nikdy neběžel dostih delší než 1600 m a ani v jeho pedigree není příliš vytrvalosti, jeho trenér Charlie Appleby je však přesvědčen, že prodloužení distance zvládne. Větší problém by spatřoval v měkké půdě, ta však v Sandownu nejspíše nehrozí.

 

Native Trail dobýhá druhý za stájovým kolegou Corobeusem v 2000 Guineas – foto Petra Mikesková

Jediným koněm, který nemá na svém kontě G1 výhru je progresívní čtyřletý Bay Bridge (New Bay), kterého trénuje Sir Michael Stoute. Po pěti předchozích vítězstvích nastupoval tento kůň jako favorit Prince Of Wales’s Stakes na mítinku Royal Ascot. Nakonec doběhl o délku druhý, když ho porazil světoběžník State Of Rest, skvěle takticky odježděný Shane Crossem. Trenér byl i přes druhé místo s výkonem koně spokojen a je přesvědčen, že se dále bude zlepšovat.

Trochu v pozadí zůstává další hvězdný účastník sobotního klání, pětiletý Mishriff (Make Believe). Jeho vyšší sázkový kurz je daný nejspíše více než čtyřměsíční pauzou od posledního startu, který byl navíc velmi nepovedený. V Rijádu zklamal posledním místem při obhajobě vítězství v Saudi Cupu. Svými předchozími výkony, z nichž vyčnívá zejména loňské srpnové suverénní vítězství v Juddmonte International Stakes v Yorku, ale potvrzoval, že pokud má formu a je dobrá půda, tak patří k nejlepším světovým koním na středních tratích.

 

Mishriff s Davidem Eganem – foto Petra Mikesková

Ve zmiňovaném loňském dostihu v Yorku, skončil za Mishriffem druhý Alenquer (Adlerflug), kterého trénuje William Haggas. Tento kůň dokázal loni na začátku sezóny porazit na své oblíbené distanci 2000 metrů i pozdějšího Derby vítěze Adayara. Loňskou sezonu zakončil devátým místem v Ceně Vítězného oblouku. Tam ale jak 2400 m, tak i měkká dráha, byly proti němu. Letos zahájil sezónu vítězstvím v Lingfieldu opět na 2000 metrů, kdy v přípravě na milionový Dubai Sheema Clasic porazil Lord Northa. V březnu pak v Meydanu podal slušný výkon a i přes nepříznivý průběh skončil ve 2400 metrů dlouhém dostihu šestý. Nejlepší výkon předvedl ve svém posledním startu, kdy se koncem května v Curragh v Tattesalls Gold Cupu (G1) vrátil na svou oblíbenou distanci a v krásném doběhu za sebou těsně udržel výrazně zlepšeného O’Brienova High Definition i koncem útočícího State Of Rest.

V Curragh obsadil čtvrté místo poslední účastník Coral-Eclipse, šestiletý valach Lord North (Dubawi), kterého připravují John a Thady Gosdenové. Ten se také představil v Ascotu, kde však měl po startu Prince Of Wales’s Stakes Frankie Dettori v jeho sedle problém se sundáním kapuce, která byla použita pro snazší zavedení koně do startovacích boxů. Podle vyjádření jezdce, se kapuce zachytila za uzdu a sundat se mu jí podařilo až na několikátý pokus. Mezitím kůň ztratil několik délek a tím i šanci na dobré umístění. I tento incident byl jednou z příčin nedávného rozchodu Gosdena a Dettoriho, který byl samozřejmě značně medializován. V sedle Lord Northa bude tentokrát letošní majitel obou newmarketských jarních klasik James Doyle. Předchozí kariera Lord Northa, která zahrnuje i několik G1 vítězství vzbuzuje také velký respekt.

 

Verdikt

Na startu  je šest velmi kvalitních koní, z nichž je velmi těžké odhadnout vítěze. Rozhodovat mohou detaily. Jedním z důležitých faktorů může být stav dráhy. Zatím to vypadá, že se poběží na dobré, místy až pevné půdě. To by jistě uvítali Native Trail, Mishriff i Lord North. Bay Bridge i Alenquer by zvládli i měkčí podklad, který by nejspíše preferoval favorit Vadeni. Dalším faktorem, který může rozhodovat při předpokládané vyrovnanosti účastníků je nesená váha. Sázkové kurzy naznačují, že fakt, že tříletí nesou o 10 liber méně může hrát velkou roli. Obvykle fandím mladším a tak i tentokrát opatrně volím na vítěze NATIVE TRAILa i s vědomím, že delší distanci poběží poprvé. Bay Bridge dělá dojem, že může mít další prostor ke zlepšení a na třetí místo tipuji konzistentního Alenquera, těsně před po pauze nastupujícího Mishriffa. Pokud by byl měkčí podklad, jistě budou stoupat šance Vadeniho.

Tip: NATIVE TRAIL – Bay Bridge - Alenquer