Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Vzejde v Newbury další velká hvězda?

Vzejde v Newbury další velká hvězda?
racingpost.com

Zítra se na závodišti Newbury odběhne tradiční Coral Gold Cup Handicap Chase, dříve známá u překážkových fanoušků jako „Henessy“. Dlouholetý sponzor byl v roce 2017 nahrazen sázkovou společností Ladbrokes, letos štafetu přebírá Coral.

Dostih konaný na vzdálenosti 5225 metrů už zrodil řadu velkých hvězd, od roku 1957 se v něm ukázalo devět pozdějších vítězů Cheltenham Gold Cupu. Z nedávné minulosti nelze zapomenout na jména jako Denman, Bobs Worth nebo Native River, prvním koněm který zvítězil v Newbury a posléze v Grand National byl Many Clouds v roce 2014.

Letos to na první pohled nevypadá, že by měla být zrozena další velká hvězda, čemuž napovídá i sázková nabídka. Z 16ti členného pole má zatím sedm koní jednociferný kurz, přičemž mírný favorit je Le Milos (7:1 u sponzora dostihu sázkové společnosti Coral, přičemž žádná z českých kanceláří dostih v nabídce v čase psaní neměla). Svěřenec trenéra Skeltona zvítězil před 17 dny v Bangoru s viditelnými rezervami a na trhu je jistě populární i proto, že je za to penalizován pouhými 4 librami.

Hodně fanoušků má i vítěz Ultima Handicap Chase v Cheltenhamu, Corach Rambler (8:1), který se do sezóny rozcvičil v příliš krátkém steeplu v Carlisle. V březnu v Cheltenhamu tehdy za ním skončili Gericault Rogue (8:1) a Oskar Elite (9:1). Oba dva absolvovali přípravný start na proutkách, když prvně jmenovaný dokončil pátý v třímílovém handicapu v Aintree, kde tehdy zvítězil jeho tréninkový kolega Remastered (8,5:1). Ten se tu vloni počítal mezi šancové koně, v dobré pozici měl ale pád na čtvrté překážce před cílem. Oskar Elite je svěřencem trenéra Joe Tizzarda, který přebral stáj po svém otci a do dostihu vysílá ještě dva koně. Slušnou šancí by měl být vloni druhý Fiddlerontheroof (9:1), přičemž i on do sezóny vstoupil na proutěnkách. Letos se musí vypořádat s o 5 liber vyšším ratingem než vloni, že se s ním ale dokáže popasovat, dokázal v únoru v Ascotu a špatné nebylo ani páté místo ve Velké národní.

Irové letos vysílají pouze jednoho účastníka a to čerstvého vítěze Kerry National Handicap Chase, kterým je O´Brienův Busselton (9:1). Tomu je ale pouhých pět let a takto starý kůň ještě nikdy v historii tohoto dostihu nezvítězil. Navíc ani Irové nemají v Newbury dobrou statistiku.

Jednociferný kurz vlastní ještě Nichollsův Threeunderthrufive (9:1), který je dalším z řady rozcvičených nad proutěnými překážkami, v minulé sezóně ale zaznamenal mezi nováčky čtveřici triumfů nad těžkými skoky.

Z koní vlastnící dvouciferné kurzy zaujme ještě nedávný vítěz z Ascotu Our Power (11:1), který by se jako sedmiletý měl s pětilibrovým přídavkem vyrovnat. Lord Accord (13:1) byl před třemi týdny druhý ve Wincantonu a za to zde penalizován není.

Ze zbytku už nikdo příliš neupoutá, když nejvyšší váhu nosící Fanion d´Estruval (26:1) běhá kratší distance a ve stejném kurzu nabízený Lostintranslation už delší dobu vypadá, že je opravdu „lost“. Vloni ale vstoupil do sezóny vítězně v Ascotu, takže „fresh“ zaběhnout umí, a v sedle bude Freddie Gingel využívající úlevu 7 liber

F. Minařík

foto: Denman na cestě za triumfem v roce 2009